Pierwsza część uroczystości połączona była z obchodzonym w tym dniu świętem Sybiraków. Miała miejsce Msza św. w jarosławskiej Kolegiacie oraz złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej na placu ks. Piotra Skargi. Ale zasadnicza część uroczystości odbyła się właśnie na rondzie im. gen. Romana Szymańskiego, przy wjeździe na miejską obwodnicę, u zbiegu ulic Krakowskiej i Lotników. Tam zgromadzonych w imieniu burmistrza Waldemara Palucha przywitał zastępca burmistrza, Wiesław Pirożek: - Jesteśmy dumni, że rondo w mieście nosi zaszczytne imię upamiętniające niezwykłą postać generała Szymańskiego. Takimi działaniami między innymi przywracamy zbiorową pamięć o naszych narodowych bohaterach.
Głos zabrał również Dariusz Jasiewicz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, współorganizator wydarzenia.
Sylwetkę gen. Romana Szymańskiego przybliżył Jerzy Kirszak, autor jego biografii, która ukazała się w Polskim Słowniku Biograficznym: - Od lat zajmując się tą postacią i odkrywając w archiwach nieznane fakty z życia generała nabrałem zupełnego przeświadczenia, że był on najwybitniejszym żołnierzem jaki kiedykolwiek był w Garnizonie jarosławskim. (...) W tym roku przypada 120. rocznica urodzin generała. W ubiegłym roku obchodziliśmy 100. rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej, tego zaczynu, który dał początek polskiemu wojsku. W tej kampanii jednym ze stu kilkudziesięciu żołnierzy, tych pierwszych, był właśnie Roman Szymański. Ale później, w 1939, gdy wychodził stąd, z Jarosławia na wojnę, gdy dowodził 39 Pułkiem Strzelców Lwowskich, który nigdy nie został pobity, rozwiązał się po dramatycznych bojach pod Lwowem, Roman Szymański poszedł na dalszą wojenną tułaczkę. To on dowodził tą brygada, która zdobyła klasztor, a wcześniej słynne wzgórze 593 pod Monte Cassino.
Na uroczystości obecna była również wnuczka generała, Maria Szymańska
- Dziadzio uśmiecha się z góry. Przypuszczam, że nigdy nie spodziewałby się tego. Dziękuje wszystkim, którzy się do tego przyczynili - mówiła p. Maria, która przyjechała do naszego miasta z Warszawy.
Częścią wydarzenia było wieczorne spotkanie z rodziną generała w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Tam z prelekcją pt. „Zarys biografii gen. R. Szymańskiego", wystąpił dr. Jerzy Kirszak. Natomiast Jadwiga Stęchły opowiedziała o szlaku budynków pokoszarowych w Jarosławiu. Spotkanie uświetnił występ uczniów Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek.
Uchwałę w sprawie nadania nazwy dla ronda w Jarosławiu Rada Miasta podjęła 25 maja br.
Organizatorem uroczystości był Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia.