Aktualności / wydarzenia

Konsultacje dotyczące przebudowy płyty rynku

4 września 2008 r. burmistrz Andrzej Wyczawski spotkał się z Krzysztofem Skowronkiem - przedstawicielem Biura Projektowo-Doradczego ARKUS z Gliwic, Barbarą Poterą z Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie, Tomaszem Kisałą z Zakładu Obróbki Kamienia Naturalnego AKROPOL w Rzeszowie, a także z Haliną i Tadeuszem Matysiakami z jarosławskiej firmy MAPA 2 w celu omówienia koncepcji modernizacji płyty rynku.
"Staramy się maksymalnie wykorzystać już istniejącą kostkę brukową, jako największy atut i walor starego miasta" - mówi burmistrz Andrzej Wyczawski
"Staramy się maksymalnie wykorzystać już istniejącą kostkę brukową, jako największy atut i walor starego miasta" - mówi burmistrz Andrzej Wyczawski
To już ostatnie poprawki koncepcji modernizacji płyty rynku
To już ostatnie poprawki koncepcji modernizacji płyty rynku
Jarosławski rynek będzie przyjaznym miejscem spotkań mieszkańców i turystów
Jarosławski rynek będzie przyjaznym miejscem spotkań mieszkańców i turystów
Przedstawiciele Biura Projektowo-Doradczego ARKUS, Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie,  Zakładu Obróbki Kamienia Naturalnego AKROPOL, firmy MAPA 2, PWiK oraz Urzędu Miasta Jarosławia | Fot.  Zofia Krzanowska
Przedstawiciele Biura Projektowo-Doradczego ARKUS, Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie, Zakładu Obróbki Kamienia Naturalnego AKROPOL, firmy MAPA 2, PWiK oraz Urzędu Miasta Jarosławia
Fot. Zofia Krzanowska
 

W rozmowach uczestniczyli także: zastępca burmistrza Stanisław Misiąg, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosław Pagacz,  przewodniczący Komisji ds. Gospodarki Miejskiej RM Jarosławia  Jan Gilowski, prezes PWiK Jan Pels oraz pracownicy UM Jadwiga Stęchły i Zbigniew Zięba.

Było to bardzo ważne spotkanie, podczas którego zostały określone niezbędne poprawki w koncepcji zamiennej opracowanej przez firmę Arkus Marka Gachowskiego w oparciu o wcześniejszą koncepcję Wojciecha Fudalego. Zapadły uzgodnienia dotyczące wyboru odpowiedniego rodzaju kamienia i zagospodarowania terenu zieleni. Pragnę zwrócić uwagę na to, że staramy się maksymalnie wykorzystać już istniejącą kostkę brukową, jako największy atut i walor starego miasta. Jeśli chodzi o oświetlenie, to zostaną zamontowane lampy nawiązujące do tych stosowanych na przełomie XIX i XX wieku, w formie latarni zawieszonych na słupach - wyjaśnia burmistrz Andrzej Wyczawski.

Przypomnę, że podczas modernizacji płyty rynku zostanie wyeksponowany obrys nieistniejącej dziś gotyckiej kolegiaty pw. Wszystkich Świętych poprzez zastosowanie kolorystyki kontrastującej z nawierzchnią placu św. Michała.

Obecnie koncepcja z poprawkami naniesionymi przez radnych, architektów i konsultantów w dziedzinie planowania przestrzennego została ponownie przekazana do Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków i Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie.

Było to ostatnie spotkanie robocze, a już za kilka dni koncepcja zostanie poddana konsultacji społecznej z udziałem różnych stowarzyszeń i grup opiniotwórczych w naszym mieście. 

Zofia Krzanowska
główny specjalista ds. współpracy z mediami
(06.09.2008 | aktualizacja 06.09.2008 08:02)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65