Aktualności / wydarzenia

Promocja książki Jana Kucy „Opowieści jarosławskiego Zasania”

W środę, 26 listopada 2008 r. w Spółdzielczym Domu Kultury „Ikar” w Jarosławiu odbyła się promocja książki Jana Kucy – autora „Opowieści jarosławskiego Zasania” zainicjowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Aleksandra Fredry oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką Filia w Jarosławiu.
 

Na początku spotkania dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry Elżbieta Tkacz a zarazem współorganizator, powitała Jana Kucę, Krystynę Kieferling, Zofię Tabin oraz wszystkich nauczycieli którzy przyjęli zaproszenie na promocję.

 Jan Kuca z wykształcenia historyk, od wielu lat dyrektor Szkoły Podstawowej w Mołodyczu, przez ponad 10 lat zajmował się zbieraniem materiałów o ludziach i historii z Zasania.

„Opowieści jarosławskiego Zasania" to autentyczne opowiadania ludzi mieszkających na tym terenie, zapisy ich przeżyć, doświadczeń, marzeń i wierzeń z końca XIX i XX wieku.

„Opowieści ... to próba ocalenia od zapomnienia historii, które usłyszałem od mieszkańców miejscowości położonych nad Sanem i Lubaczówką. Mam nadzieje, że spisanie tych legend, historii, historyjek i biografii w popularnej formie gawędy rozbudzi u młodych mieszkańców zainteresowanie regionem i skłoni do wnikliwych badań nad przeszłością swego miasta, swojej wsi, parafii, szkoły, rodziny. Opowieści ... są cząstką życia wielu ludzi mieszkających pośród równin i lasów nad brzegami Sanu i Lubaczówki. Tu się urodzili, zakładali rodziny na tej ziemi i dla tej ziemi się trudzili. Ich życie przeminęło lub przemija. Zostaną po nich wspomnienia"  - pisze autor we wstępnie do swojej książki.

Krystyna Kieferling - znakomity historyk i muzeolog, autorka wielu publikacji w niezwykle ciepły i ujmujący sposób przedstawiła książkę Jana Kucy jako znakomity przykład ukazywania swojej małej Ojczyzny.

„Wiele lat temu czytałam tę książkę, jeszcze w maszynopisie i od razu wiedziałam, że trzeba ją wydać. Pan Jan w swojej książce zadbał o to, żebyśmy zaczęli poznawać historię i zaczął od siebie. Młodzież zacznie poznawać to co jest najbliższe, co może skonfrontować, na co może popatrzeć, ....że ten krzyż tam stoi... i może się  wytworzyć ciekawość. Książka ta nie tylko ma przedstawić wydarzenia, ale ma zachęcić do zobaczenia go" - mówiła Krystyna Kieferling.

Następnie  Zofia Tabin - polonistka z Zespołu Szkół w Wiązownicy w niezwykle ciekawy sposób przedstawiła nauczycielom propozycje wykorzystania publikacji Jana Kucy w realizacji ścieżki -"Edukacja regionalna-dziedzictwo kulturowe w regionie".

Magdalena Rożek
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(27.11.2008 | aktualizacja 27.11.2008 12:18)
Autor publikacji Jan Kuca
Autor publikacji Jan Kuca
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry Elżbieta Tkacz
Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry Elżbieta Tkacz
Krystyna Kieferling
Krystyna Kieferling
Zofia Tabin podczas prezentacji
Zofia Tabin podczas prezentacji
Autor podczas podpisywania swojej książki
Autor podczas podpisywania swojej książki
Od lewej: Krystyna Kieferling, Jan Kuca, Elżbieta Tkacz
Od lewej: Krystyna Kieferling, Jan Kuca, Elżbieta Tkacz
Gratulacje dla autora | Fot.  Magdalena Rożek
Gratulacje dla autora
Fot. Magdalena Rożek
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65