Kontakty z Michalovcami są najdłuższe spośród wszystkich zagranicznych, gdyż rozpoczęły się na początku I kadencji samorządowej. Były to głównie działania na płaszczyźnie sportowej. Umowa o współpracy została podpisana 5 lipca 1998 r. Realizowana jest wielostronnie poprzez udział w plenerach malarskich i fotograficznych, w Jarmarku Słowiańskich Zespołów Folklorystycznych, czy też w targach turystycznych w Polsce i na Słowacji. Od kilku lat w okresie wakacyjnym odbywa się tzw. wymiana młodzieży. Dla podkreślenia wzajemnej sympatii w Michalovcach otwarto ulicę Jarosławską, zaś w Jarosławiu - Michalovską. "Współpraca partnerska jest kontynuowana niezależnie od tego, kto sprawuje władzę, bo jest to działalność wielopłaszczyznowa. Obecni w Radzie Miasta Michalovce zasiada Ladislav Ebsky, który pełnił funkcję Burmistrza w momencie nawiązywania kontaktów i jest z tego dumny" - podsumował Burmistrz Janusz Dąbrowski.
Podczas ostatniego spotkania goście zachwycili się zespołem obiektów krytej pływalni, zwiedzili Muzeum, Podziemną Trasę Turystyczną, kościół pw. Chrystusa Króla i działające przy tej parafii Katolickie Centrum Kultury oraz bazylikę Matki Bożej Bolesnej, gdzie uczestniczyli w krótkim koncercie organowym w wykonaniu Jakuba Międlara. Podziwiali też salę Narad Ratusza. Podtrzymując tradycje sportowe rozegrano mecz: Michalovce kontra Jarosław, w którym gospodarze pokonali gości 2:1.
"Zawsze z ogromną radością spotykam się z naszymi partnerami z Polski. Zachwyca ich gościnność i życzliwość. Łączą nas nie tylko wspólne korzenie, ale też problemy i plany, jakie chcemy realizować w zjednoczonej Europie" - powiedział Burmistrz Michaloviec Josef Bobik.
"Pod koniec czerwca tego roku miasto Michalovce obchodziło 760. rocznicę pierwszej pisemnej wzmianki, co zostało podkreślone podczas Tele - Mostu na żywo realizowanego przez Oddział Rzeszowski TVP" - dodał Przewodniczący Rady Miasta Marian Janusz.