Wszystkie widokówki i zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych Bogusława Ryznera, pracownika Urzędu Miasta Jarosławia, który historią Jarosławia pasjonuje się od kilku lat. Kilkadziesiąt osób obecnych na wernisażu zachwycało się unikatowymi obrazami dawnego Jarosławia, na których odnajdywali zapomniane miejsca. Niektóre ujęcia nie widziały wcześniej światła dziennego - jak informowała Zofia Bieńkowska - starszy kustosz Muzeum - Kamienica Orsettich obecna na wystawie. „To wszystko zaczęło się jakieś trzy, cztery lata temu, gdy otrzymałem pierwszą zabytkową widokówkę od prezes SMJ Józefy Frendo. W chwili obecnej jestem już szczęśliwym posiadaczem ponad dwustu zdjęć i widokówek Jarosławia" - komentuje autor.
O bogactwie kolekcji świadczy fakt, iż część widokówek i zdjęć (zwłaszcza dokumentująca historię jarosławskiego Garnizonu), nie znana jest pracownikom jarosławskiego muzeum. Najstarsze widokówki pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, najmłodsze sięgają lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych.
Wystawa będzie prezentowana do końca maja w siedzibie SMJ, a w sobotni wieczór - 16 maja przy okazji Nocy Muzeum i Nocy Zwiedzania Rynku, wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć ją przed „Kamienicą Marysieńki" pod przysłowiową chmurką.
Wernisaż urozmaicił występ uczniów Gimnazjum Publicznego nr 1 w Jarosławiu, w którym w nawiązaniu do tematyki wystawy recytowano wiersze Witolda Szczepańca i Jerzego Hordyńskiego, natomiast z krótkim recitalem poezji śpiewanej wystąpił Jerzy Gągoł.
Bogusław Ryzner po raz pierwszy prezentował cześć swoich zbiorów w ubiegłym roku - także podczas Nocy Zwiedzania Rynku.