Aktualności / wydarzenia

"Ziarno głosu" w muzyce sycylijskiej

27 sierpnia cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu gościła belgijski zespół Graindelavoix. Wykonując XII-wieczną muzykę sycylijską, artyści zafascynowani są głosami istniejącymi poza komunikacją, bez konkretnego przesłania, będącymi wyrazem swoich korzeni.
Fot. Michał Mach
Fot. Marcin Mituś
Fot. Filip Polit

Zespół istniejący od 1999 roku tworzą ludzie gotowi na eksperymenty i poszukiwania w repertuarze muzyki dawnej, zmierzający do odnalezienia ukrytych nurtów, zrozumienia naszych czasów. Na ich czele stoi Björn Schmelzer, a nazwa Graindelavoix oznacza „ziarno głosu". Materiał z jakim pracują to m.in. sztuka lamentacji, śródziemnomorskie tradycje wykonawcze, zapomniane style ornamentacji, franko-flamandzka polifonia.

Na XVIII Festiwalu Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni" wystąpili w programie: Capella Palatina (Panormos - Bal`harma - Palermo 1140).

Program ten jest pierwszą próbą ożywienia pojęcia anima, rozumianego jako żywa dusza tchnięta w pustą przestrzeń  budowli Capella Palatina w Palermo, wzniesionej przez króla Rogera II ok. 1140 r. Podstawowym kluczem do tego programu jest wnętrze kaplicy dekorowane bizantyjskimi freskami oraz wystrój umożliwiający normandzkiemu władcy z jednej strony słuchanie normanosycylijskiej i italogreckiej liturgii, z drugiej udział w niechrześcijańkich ceremoniach. Idea złożonej przestrzeni łączyła i jednocześnie wydzielała mniejsze obszary, w których można było uczestniczyć w liturgii normanosycylijskiej, wysłuchać repertuaru bizantyjskiego z italogreckich rękopisów oraz repertuaru niechrześcijańskiego. 

Zespół "Graindelavoix" w swoim repertuarze stara się zwracać uwagę na te niewielkie różnice przez wykonywanie różnych stylów aklamacji powszechnych w kaplicy w Palermo.

Po koncercie belgijskiego zespołu, dla najbardziej wytrwałych melomanów, w kościele św. Mikołaja i Stanisława bpa o godz. 23.15 wystąpił Ahmed Sahin & Őzer Őzel z suficką muzyką turecką.

 

 Na podstawie informatora wydanego przez Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu: XVIII Festiwal Pieśń Naszych Korzeni. Jarosław 22-29 sierpnia 2010, s. 80-89. 

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(26.08.2010 | aktualizacja 30.08.2010 17:11)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65