Obchody górniczego święta 24 listopada br. pracownicy Oddziału Zakładu Gazowniczego w Jarosławiu i Gazowni Jarosławskiej rozpoczęli Mszą św. w Bazylice oo. Dominikanów, podczas której został poświęcony sztandar ufundowany przez Prezesa Zarządu - Dyrektora Generalnego Karpackiej Spółki Gazownictwa Bogdana Pastuszko. Po zakończeniu liturgii, której przewodniczył ordynariusz diecezji łuckiej - JE bp Marcjan Trofimiak, ulicami miasta wyruszył uroczysty pochód do sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. F. Chopina, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Uczestniczyli w niej m.in. gospodarz miasta Andrzej Wyczawski oraz zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn; liczne grono stanowili przedstawiciele władz nadrzędnych nad jarosławskimi jednostkami organizacyjnymi: Karpackiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie na czele z Prezesem Zarządu - Dyrektorem Generalnym Bogdanem Pastuszko oraz Dyrektorem Karpackiego Oddziału Obrotu Gazem - Edwardem Totoniem. Obecni byli także weterani - współtwórcy historii Zakładu Gazowniczego do grona których należą: Tadeusz Machnik, Stanisław Tadla, Edward Farski, Roman Klatka, Jerzy Wojciechowski, Roman Hołowacz oraz Stefan Moskal.
Po zaprezentowaniu przez Grażynę Klimczak - Dyrektor Gazowni Jarosławskiej oraz Jakuba Sikorę - Dyrektora Zakładu Gazowniczego w Jarosławiu krótkiego rysu historycznego, tradycji, osiągnięć i zasług Zakładów przystąpiono do symbolicznego wbijania honorowych gwoździ sztandarowych - w tym także przez burmistrza Andrzeja Wyczawskiego.
Tego rodzaju wydarzenie to doskonała okazja, by pochylić się z szacunkiem nad pokoleniami pracowników, którzy przez lata przyczyniali się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Na wniosek Wojewody Podkarpackiego Prezydent RP w uznaniu zasług za wieloletnią, sumienną i owocną pracę na rzecz Zakładu, społeczeństwa i lokalnego środowiska nadał 34 pracownikom obydwu Zakładów odznaczenia państwowe: Brązowy Krzyż Zasługi - za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej oraz Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę. Grupa pracowników została wyróżniona również odznakami branżowymi, wręczono stopnie górnicze, a legitymującym się 25-letnim stażem pracy pamiątkowe zegarki i okolicznościowe dyplomy. W imieniu wszystkich odznaczonych głos zabrała Kazimiera Łagocka - Zastępca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych O/ZG Jarosław. Złożyła podziękowania mówiąc, że: - otrzymane wyróżnienia to duża mobilizacja do dalszego doskonalenia jakości naszej pracy, jak również rozwoju własnego i firmy. Przyznane tak liczne tytuły i medale świadczą o wielkim doświadczeniu i sile naszego lokalnego środowiska gazowniczego.
W dniu jubileuszowych uroczystości nie mogło zabraknąć słów uznania od gospodarza miasta Andrzeja Wyczawskiego, który składając życzenia Zarządowi Spółki, Dyrekcji oraz wszystkim Pracownikom powiedział: - ...życzę aby jarosławski Zakład Gazowniczy nadal rozkwitał ugruntowując swoją markę i renomę; aby przynosił pozytywne efekty, dobrze służące miastu i społeczności naszego kraju. Życzę Państwu dalszych sukcesów zawodowych, szerokich perspektyw rozwoju, wytrwałości w realizacji zamierzeń, oraz dużo radości i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Wspólnie z zastępcą burmistrza Bogdanem Wołoszynem na ręce dyrektorów Grażyny Klimczak i Jakuba Sikory złożył wiązankę kwiatów, okolicznościowe listy oraz grawertony.
Stało się już tradycją, że Spółka stara się również w konkretny sposób wspierać lokalne instytucje i społeczności pomagając im przez doposażenie w odpowiedni sprzęt czy urządzenia, które mają służyć całemu społeczeństwu. Z okazji jubileuszu Zakładu Gazowniczego w Jarosławiu dokonana została darowizna w postaci symbolicznego czeku na kwotę 20.000 zł, z przeznaczeniem na budowę Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego im. Krystyny Rajtar w Jarosławiu. Prezes Zarządu - Dyrektor Generalny Karpackiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie Bogdan Pastuszko przekazał czek na ręce Przewodniczącego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Jarosławiu Mariusza Mitusia.
Zakończeniem oficjalnych uroczystości był występ artystów operetkowych: tenora Andrzeja Jurkiewicza w duecie z Eweliną Chrobak-Hańską, przy akompaniamencie Bogny Dulińskiej i prowadzeniu Joanny Jurkiewicz. Obchody Dnia Górnika w Jaroslawiu uświetniła 38-osobowa Miejska Górnicza Orkiestra Dęta z Regionalnego Centrum Kultury Pogranicza w Krośnie.
Zakładom gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów!
Zachęcamy do zapoznania się z historią i dokonaniami Zakładu Gazowniczego w Jarosławiu. Tekst autorstwa Dyrektora Jakuba Sikory znajduje się w załączniku.