Aktualności / wydarzenia

Pamięci poety Jerzego Hordyńskiego

Regionalny Konkurs Recytatorski i Poetycki im. Jerzego Hordyńskiego to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta. Dwa dni temu, 25 października zakończyła się jego 12 edycja. Przez ten czas przegląd gościł 900 uczestników, ponad 300 zaprezentowało własną twórczość.
Fot. Małgorzata Młynarska
Zaproszeni goście...
Zaproszeni goście...
Zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn.
Zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn.
Od lewej: Bogdan Wołoszyn, Zofia Karwańska, Dariusz Jasiewicz, Marek Piotrowski
Od lewej: Bogdan Wołoszyn, Zofia Karwańska, Dariusz Jasiewicz, Marek Piotrowski
Główną nagrodą w każdej kategorii była statuetka autorstwa prezesa SMJ, Dariusza Jasiewicza.
Główną nagrodą w każdej kategorii była statuetka autorstwa prezesa SMJ, Dariusza Jasiewicza.
W komisji oceniającej recytatorów zasiadała m.in. Marta Zadorożny.
W komisji oceniającej recytatorów zasiadała m.in. Marta Zadorożny.
Od lewej: Zofia Karwańska, Magdalena Lehnart, Dariusz Jasiewicz.
Od lewej: Zofia Karwańska, Magdalena Lehnart, Dariusz Jasiewicz.
Fragment tablicy pamiątkowej w CKiP.
Fragment tablicy pamiątkowej w CKiP.

Inicjatorem tej formy promocji twórczości Jerzego Hordyńskiego, a także pomysłodawcą poszerzenia jej o twórczość własną jest Antoni Maria Kraus - krewny poety, który po jego śmierci wysłał list do Urzędu Miasta i Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. Korespondencja stała się inspiracją do przygotowania po raz pierwszy w 2002 r. przez śp. Józefę Frendo - prezes SMJ, konkursu poetycko-recytatorskiego poświęconego pamięci jarosławianina. W organizację wydarzenia od samego początku aktywnie włączył się również Urząd Miasta.

Moment ten, podczas finałowego spotkania 25 października, wspominał zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn: - Dobrze się stało, że pozostał tu w Jarosławiu jego krewny, który również wyemigrował, ale na szczęście tylko do Warszawy. Cały czas pamiętał o Jerzym, o jego twórczości i że należy mu się hołd za wszystko co napisał w ciągu swojego życia. Dodał również: - Przepiękna inicjatywa Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia cieszy się tak dużą popularnością do dnia dzisiejszego. Już 900 uczestników w ciągu 12 konkursów recytatorskich wzięło udział w tych przeglądach. Ponad 300 uczestników przedstawiło także swoją własną twórczość. Budujące jest, że twórczość jarosławskiego poety Jerzego Hordyńskiego inspiruje młodzież do własnego pisania.

W tym roku, w 94. rocznicę urodzin i 15. rocznicę śmierci poety, uroczyste podsumowanie w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji rozpoczął utwór skomponowany przez Zbigniewa Działo do słów wierszy poety pt. „Przyszłemu" i „Problem" oraz prezentacja multimedialna pamiątek po Jerzym Hordyńskim znajdujących się w zbiorach Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, przekazanych przez Antoniego M. Krausa. Zaproszeni goście mieli również możliwość wysłuchania nagrania ze wspomnieniami krewnego poety oraz młodych wykonawców w utworze muzycznym inspirowanym wierszem „List do Matki".

Statuetki autorstwa Dariusza Jasiewicza, nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu wręczyli: zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, Zofia Karwańska - etatowy członek Zarządu Powiatu, Dariusz Jasiewicz - prezes SMJ oraz Magdalena Lehnart - naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej.

W kategorii RECYTACJA prezentowane utwory oceniała komisja w składzie: Krystyna Cap z Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Marta Zadorożny ze Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, Zofia Kolasa z Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Elżbieta Tkacz - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Fredry. Spośród 36 uczestników, którzy zaprezentowali się 18 października w CKiP nagrodzeni i wyróżnieni zostali:

Szkoły Gimnazjalne:

I miejsce - Filip Sołek (MCK w Leżajsku),
II miejsce
- Artur Zajchowski (PG w ZS w Rokietnicy),
III miejsce
- Karolina Niemczycka (PG w ZS w Rokietnicy).

Wyróżnienia: Jakub Dobosiewicz (Niepubliczne Gimnazjum „MORAWA" Stowarzyszenia Absolwentów II LO w Przemyślu), Weronika Makowska (PG nr 2 w Jarosławiu), Aleksandra Gilarska (Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu).
W kategorii tej wysłuchano łącznie 13 recytatorów.

Szkoły Ponadgimnazjalne: 

I miejsce - Justyna Kąkol (LO w Lubaczowie),
II miejsce ex aequo
- Michał Kurek i Alicja Skibicka (LO w ZS w Lubaczowie),
III miejsce ex aequo
- Justyna Rokosz i Kinga Wygnaniec (I LO w Jarosławiu) oraz Miłosz Kochman (ZSDGiL w Jarosławiu).

Wyróżnienia: Bartłomiej Kowal i Martyna Krajowska (ZSDGiL w Jarosławiu), Aleksandra Matusz (I LO w Jarosławiu), Agata Grycko (ZS w Sieniawie), Jakub Sirko (ZSO w Jarosławiu).
W kategorii tej wysłuchano łącznie 22 recytatorów.

Osoby dorosłe/studenci:
Komisja wyróżniła Magdalenę Maruszak (MCK w Leżajsku), która była jedyną recytatorką w tej kategorii.


W kategorii TWÓRCZOŚĆ WŁASNA
komisja w składzie: Stanisława Szim z Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, Anna Gajda ze Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia oraz Krzysztof Kubaszek reprezentujący Publiczne Gimnazjum nr 3, spośród 39 nadesłanych utworów nagrodziła i wyróżnionych następujących autorów:

Szkoły gimnazjalne:

I miejsce - Natalia Bachórz (PG nr 3 w Jarosławiu),
II miejsce
- Natalia Cużytek (PG nr 3 w Jarosławiu),
III miejsce
- Żaneta Kamecka (PG w Rokietnicy). 

Wyróżnienia: Karolina Gaweł i Anna Kufel (PG w Rokietnicy).

Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce - Monika Komonicka (II LO w Przemyślu),
II miejsce
- Estera Głowacz (I LO w Jarosławiu),
III miejsce
- Katarzyna Mielnikiewicz (II LO w Przemyślu).

Wyróżnienia: Michał Kurek (ZS w Lubaczowie) i Małgorzata Zając (ZSDGiL w Jarosławiu).

 

Konkurs im. Jerzego Hordyńskiego to nie jedyna forma pamięci o poecie, który urodził się 18.10.1919 r. w Jarosławiu, tutaj spędził dzieciństwo i wczesną młodość. M.in. na domu przy ul. Dąbrowskiego 4, od 21 listopada 2001 r. znajduje się tablica pamiątkowa ufundowana przez Radę i Zarząd Miasta. Również Rada Miasta 13 czerwca 2008 r.,  w 89. rocznicę urodzin poety oraz 10. rocznicę jego śmierci ustanowiła rok 2008, „Rokiem Jerzego Hordyńskiego w Jarosławiu", a w 2012 r. w hołdzie Jerzemu Hordyńskiemu Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia ufundowali tablicę znajdującą się w Centrum Kultury i Promocji. Więcej na temat inicjatyw związanych z upamiętnieniem Jerzego Hordyńskiego, biogram poety oraz wspomnienia można znaleźć TUTAJ.

W podsumowaniu 12 edycji konkursu uczestniczyli: zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, Zofia Karwańska - etatowy członek Zarządu Powiatu, radni: Bożena Łanowy - przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji oraz Antoni Lotycz - przewodniczący Komisji Oświaty, Magdalena Lehnart - naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej, Tomasz Wywrót - dyrektor Centrum Kultury i Promocji, przedstawiciele komisji konkursowych oraz uczestnicy konkursu.

Uroczystość prowadzili: Zofia Kolasa - główny instruktor Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Marek Piotrowski - inspektor w Wydziale Edukacji i Kultury Fizycznej.
Wydarzeniu patronowali: Burmistrz Miasta Jarosławia, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Starosta Jarosławski.
Organizatorzy: Urząd Miasta Jarosławia, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu, Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza Oddział w Jarosławiu.

Więcej zdjęć znajduje się w GALERII.
Przesłuchania do konkursu - TUTAJ.

 

 

 

 

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(27.10.2013 | aktualizacja 28.10.2013 08:51)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65