Powstanie szkoły datuje się na rok 1868, z tego okresu pochodzi bowiem pierwsza wzmianka o placówce. W publikacji Augusta Szczurowskiego „Skorowidz powiatu jarosławskiego na rok 1902" można odnaleźć adnotację o istniejącej w owym czasie dwuklasowej, filialnej szkole mieszanej położonej na przedmieściu Leżajskim, której patronował Stanisław Staszic. Wówczas w murowanym budynku uczyło się 117 uczniów. Jak możemy przeczytać w najstarszej kronice szkoły, obejmującej lata 1923-1950, pisanej przez ówczesnego jej dyrektora Jana Kilarskiego: „W czasie wielkiej wojny, cofające się wojska austro-węgierskie spaliły wszystkie osiedla gospodarskie na całem przedmieściu Dolno - leż., nie oszczędziwszy nowego pięknego budynku szkolnego". Natomiast 13 września 1939, po wybuchu drugiej wojny światowej, budynek był kwaterą żołnierzy hitlerowskich. To tylko część bogatej historii placówki, o której możemy przeczytać w folderze wydanym z okazji 145-lecia szkoły. O historii oraz o wspomnieniach dotyczących „siódemki" opowiadali również jej absolwenci podczas uroczystości jubileuszowych.
Jak podkreślił Zenon Skrzypek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7: - Gdy powstała inicjatywa zorganizowania tego jubileuszowego zjazdu zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Okazuje się, że potrzebujemy tych wspomnień, potrzebujemy tych spotkań, potrzebujemy tych powrotów do tej szkoły z lat dzieciństwa. Dyrektor w wystąpieniu wspomniał również o swoich poprzednikach: - W duchu wdzięczności chylimy czoła przed dyrektorami tej szkoły, których los związał z „przedmieściem" na wiele lat, chylimy czoła przed nauczycielami, wychowawcami, którzy niekiedy całe swoje zawodowe życie poświęcili „siódemce". W ramach podziękowania za nowoczesne i profesjonalne prowadzenie szkoły z rąk burmistrza Andrzeja Wyczawskiego dyrektor odebrał okolicznościowy list gratulacyjny wraz z życzeniami pomyślności i nigdy niegasnącej pasji.
W uroczystości obok burmistrza Andrzeja Wyczawskiego uczestniczył jego zastępca Bogdan Wołoszyn oraz naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej Magdalena Lehnart.
Oficjalne obchody jubileuszowe poprzedziła Msza św. w kościele parafialnym św. Teresy od Dzieciątka Jezus koncelebrowana przez proboszcza ks. Tadeusza Zycha.