5 stycznia, w pierwszą rocznicę śmierci ks. abpa seniora Ignacego Tokarczuka w jarosławskiej Kolegiacie została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana w intencji Zmarłego, której przewodniczył ks. bp Adam Szal. Homilię wygłosił ks. infułat Stanisław Mac z Rzeszowa. Przypomniał życie i dokonania zmarłego przed rokiem Arcybiskupa w trzech wymiarach m.in. jako budowniczego kościołów. Zaznaczył, że „na pewno świadkami jego życia i działalności będą świątynie, które powstały z jego inspiracji". Przytoczył dewizę „Zbawienie dusz to najwyższe prawo, ale i obowiązek jaki spoczywa na każdym pasterzu" towarzyszącą „Biskupowi Niezłomnemu", a mówiąc o kaznodziejstwie podkreślił, że było oparte na wierności i prawdzie.
W uroczystej Eucharystii uczestniczyli księża z diecezji sandomierskiej, rzeszowskiej i przemyskiej na czele z archiprezbiterem jarosławskim ks. prałatem Andrzejem Surowcem oraz ks. dziekanem Janem Jagustynem; senator Andrzej Matusiewicz z małżonką, parlamentarzyści, wicemarszałek województwa podkarpackiego Lucjan Kuźniar z małżonką, burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski, zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Pagacz, wójt gminy Dydnia Jerzy Adamski, radni, licznie zebrani wierni oraz poczty sztandarowe NSZZ „Solidarność" i Technikum nr 8 im. ks. abp. Ignacego Tokarczuka w Przemyślu. Oprawę muzyczną przygotował chór parafialny z Żurawicy im. ks. prof. Stanisława Burczyka pod dyrekcją Bogusławy Dulskiej.
Drugą część uroczystości stanowiła konferencja naukowa zorganizowana w Miejskim Ośrodku Kultury. Uczestniczyli w niej nie tylko zaproszeni goście z ks. bpem Adamem Szalem na czele, ale przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, ruchów społecznych i fundacji z Lubaczowa, Radymna, Brzozowa, Rzeszowa, oczywiście Jarosławia. Formą uczczenia pamięci ks. abpa I. Tokarczuka były wspomnienia o Wielkim Pasterzu.
Pierwszy swoimi refleksjami podzielił się ks. prof. dr hab. Jan Zimny (KUL), któremu śp. Arcybiskup udzielał święceń kapłańskich, skierował na dalsze studia, powierzył wiele obowiązków i zadań, poufnych spraw i tajemnic. Ksiądz profesor pokrótce ukazał trzy tytuły, które według niego należą się Arcybiskupowi: „Ojciec Kościoła", „Prawdziwy Pasterz" i „Mąż Stanu". Z kolei burmistrz Andrzej Wyczawski odniósł się do Zmarłego z perspektywy miejskiego samorządu. Na wstępie przypomniał ostatnie spotkanie z ks. Arcybiskupem podczas jego urodzin. Przywołał także wątek nawiedzenia i zakończenia peregrynacji Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji przemyskiej, które odbyło się w 1971 r. w Jarosławiu - wydarzenie, w którym biskup Ignacy Tokarczuk uczestniczył obok ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. kard. Karola Wojtyły. Podczas swojego wystąpienia gospodarz miasta wielokrotnie podkreślał cechy charakteru Arcybiskupa, wśród których wyróżniała się wielka bezkompromisowość pozwalająca na nieugiętą działalność. Przypomniał, że 28 kwietnia 1995 r. miejscy radni zdecydowali o nadaniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia, w uznaniu zasług za trzydziestoletnią służbę duszpasterską w diecezji przemyskiej, której owocem jest powstanie wielu świątyń i odzyskanie Opactwa SS. Benedyktynek w Jarosławiu oraz za nieugiętą działalność na rzecz prawdy i sprawiedliwości społecznej. W ubiegłym roku podjęli również uchwałę o nadaniu rondu imienia ks. abpa Ignacego Tokarczuka. Ostatnimi wspomnieniami podzieliła się s. Mariola Karaś - b. Matka Generalna Sióstr NMP Służebniczek w Starej Wsi.
Spotkanie prowadziła Ewa Dziaduś, prezes Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke w Jarosławiu, a oprawę muzyczną przygotowała młodzież z Gimnazjum im A. Jenke w Błażowej oraz z Zespołu Szkół Publicznych w Końskiem (SP im. ks. abpa Ignacego Tokarczuka).
Organizatorami byli: Burmistrz Miasta Jarosławia, Kolegiata pw. Bożego Ciała, Towarzystwo Przyjaciół Anny Jenke oraz Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.