Aktualności / wydarzenia

Photo Classeur Czartoryskich, a w nim...

Mamy wyjątkową okazję bliżej poznać ród Czartoryskich, z którego wywodzi się patron naszego miasta. Od 6 lutego br. w Muzeum-Kamienica Orsettich prezentowana jest wystawa „Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich". To część projektu realizowanego przez ich wnuczkę Barbarę Caillot-Dubus oraz historyka Marcina Brzezińskiego. O ekspozycji oraz losach zachowanych pamiątek goście opowiadali podczas ubiegłotygodniowego wernisażu.

W ubiegłym roku gościła już w Warszawie, Krakowie, Zakopanem, Puławach, czy Nowym Sączu. Przyszedł czas na Jarosław. 6 lutego br. w Muzeum Kamienica-Orsettich została otwarta wyjątkowa wystawa „Photo Classeur Adama i Jadwigi Czartoryskich". To część projektu „Adam i Jadwiga Czartoryscy" realizowanego przez ich wnuczkę Barbarę Caillot-Dubus oraz historyka Marcina Brzezińskiego.

Na ekspozycji znalazło się blisko 50 fotografii - portrety i fotografie rodzinne, ale też pejzaże, fotoreportaże, zdjęcia dokumentujące życie codzienne przedwojennej polskiej arystokracji i ziemiaństwa. Prezentowane zdjęcia w większości zostały wykonane przez Jadwigę Czartoryską. Po jej śmierci w 2009 r., do rąk wnuczki trafiły stare albumy, negatywy, dziennik i wspomnienia, z których w ciągu 3 lat powstała fascynująca opowieść o Dziadkach. Ruszyła m.in. strona internetowa www.ajczartoryscy.pl, a w październiku 2013 ukazała się książka „Adam i Jadwiga Czartoryscy. Fotografie i wspomnienia" dostępna w Punkcie Informacji Turystycznej CKiP.

Podczas wernisażu Barbara Caillot-Dubus i Marcin Brzeziński opowiadali o projekcie, fotografiach i ciekawostkach z życia rodu, zaprezentowali również dwa materiały filmowe. Pierwszy pochodził ze zbiorów prywatnych Czartoryskich i Stadnickich. W materiale historie rodzinne opowiadali sami bohaterowie wystawy. Natomiast drugi powstał w niecodziennych okolicznościach i nikt nie spodziewał się, że może stać się pamiątką rodzinną. Zatytułowany „Cokół" pochodzi z archiwum Instytutu Pamięci Narodowej i został nakręcony 7 października 1967 r. na zlecenie SB. Zawiera sfilmowane zawiadomienie o ślubie Izabelli Czartoryskiej (córki Adama i Jadwigi, wnuczki księcia Witolda Czartorys­kiego, właściciela majątku Pełkinie koło Jarosławia) i Jean`a Caillot wraz z listą zaproszonych osób, a także przyjazd państwa młodych do kościoła św. Marcina w Warszawie, ceremonię ślubu oraz spotkanie młodej pary na dziedzińcu wewnętrznym kościoła. Więcej o filmie można przeczytać w artykule "I żyli długo i szczęśliwie..."

Oprócz Jarosławia, w 2015 r. wystawę będzie można obejrzeć jeszcze w Poznaniu, Lwowie, Wilnie, Wiedniu i Paryżu. Muzeum Kamienica-Orsettich wystawę prezentuje do 8 marca br.

Poza wernisażem, 6 lutego w atrium klasztoru oo. Dominikanów odbyło się spotkanie poświęcone życiu i pasji bł. Michała Czartoryskiego - patrona miasta Jarosławia, brata Adama Czartoryskiego. Prowadzili je: Barbara Caillot-Dubus, Marcin Brzeziński  oraz o. Dariusz Kantypowicz - dominikanin z klasztoru św. Józefa na Służewie w Warszawie. 

Więcej zdjęć w GALERII. Zapraszamy!


 

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(09.02.2015 | aktualizacja 10.02.2015 13:12)
Fot. Małgorzata Młynarska
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65