W ramach programu „Bezpieczny Jarosław" Urząd Miasta realizuje szereg programów profilaktycznych. Jednym z nich jest, organizowany od kilku lat, cykl spotkań z młodzieżą szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych pn. „Prowadzę - jestem trzeźwy". Częścią przedsięwzięcia w latach ubiegłych były przeprowadzone badania ankietowe, które pozwoliły poznać skalę akceptacji młodych ludzi dla procederu, jakim jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. W 2011 r. badania miały na celu zdiagnozowanie postaw młodzieży w odniesieniu do problemów alkoholowych, natomiast wykonane w 2014 r. posłużyły do porównania skali zmian jakie zaszły na przestrzeni 3 lat.
Wyniki zawarte w raporcie przygotowanym przez pracowników naukowych Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, od 19 lutego br. przedstawiają młodzieży studenci kierunku Terapii Pedagogicznej Instytutu Humanistycznego Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu oraz pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. W trakcie spotkań omawiane są takie tematy jak: Wpływ alkoholu na funkcjonowanie kierowcy; Dlaczego młodzi ludzie nie zwracają uwagi na pijanych kierowców?; Jak reagować gdy widzimy, że ktoś pijany wsiada za kierownicę? oraz Mity. Prezentowany jest także krótki film profilaktyczny dotyczący zachowania osób kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu. W ubiegłym tygodniu akcja dotarła m.in. do uczniów ZSEiO im. M. Dąbrowskiej, ZSDGiL im. A. Witkowskiego, I LO im. M. Kopernika oraz ZSBiO im. króla K. Wielkiego. Wiadomo już, że w najbliższym czasie spotkania odbędą się też w Publicznych Gimnazjach nr 1, 3, 4 i 5.
- Z projektem chcemy dotrzeć do jak największej grupy gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Spotkania odbywają się w tych placówkach, których dyrektorzy wyrazili zainteresowanie tematem. Za nami już osiem spotkań. Mamy nadzieję, że będzie ich znacznie więcej - mówi Lesław Strohbach, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarzadzania Kryzysowego.