26-27 września przypadały Dni Użgorodu. Święto naszego partnera na Ukrainie rozpoczęło się od oficjalnego spotkania na użgorodzkim zamku. Wśród zaproszonych delegacji obecni byli przedstawiciele ze Słowacji, Węgier, Czech i Niemiec. Polskę reprezentowali burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch i zastępca burmistrza Wiesław Pirożek oraz wiceprezydent Krosna. Mer Użgorodu Wiktor Pogorjełow oprowadził gości po zamku, który obecnie ma charakter muzeum, zaprosił też do udziału w nadzwyczajnej sesji Rady Miasta.
Dni Miasta połączone były z „Jarmarkiem średniowiecznym Jarosław - Użgorod" zorganizowanym w ramach realizowanego wspólnie projektu unijnego, współfinansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007-2013. Impreza nawiązywała do bogatego dziedzictwa kulturowego obu miast, promowała rękodzieło artystyczne, lokalne potrawy i muzykę dawną. Na Ukrainie wystąpili członkowie Stowarzyszenia Muzyka Dawna w Jarosławiu, a najnowszą ofertę zaprezentowali przewodnicy turystyczni, pracownicy Urzędu Miasta oraz Centrum Kultury i Promocji.
Delegacja z Jarosławia wizytowała też inwestycję, która powstaje równolegle do naszego Podziemnego Przejścia Turystycznego. Ukraiński partner, mimo pojawiających się wcześniej trudności, kontynuuje projekt i jest na etapie prac remontowych XVIII-wiecznego budynku gospodarczego AMBAR - Winne Piwnice adaptowanego na Muzeum Wina i Piwa. Jarosław jako lider projektu wspiera partnera w realizacji zadania. Na początku sierpnia (5.08) zastępca burmistrza Wiesław Pirożek spotkał się na Ukrainie z przedstawicielami samorządu, koordynatorem projektu i kierownikiem budowy ws. postępu prac.
***
Jarosław współpracuje z miastem Użgorod od czerwca 2003 r. Jest to jedno z ośmiu miast partnerskich Jarosławia i drugie obok Jaworowa, na Ukrainie. Stolica Zakarpacia liczy obecnie ponad 120 tys. mieszkańców i pełni rolę ośrodka administracyjnego, naukowego, turystycznego oraz przemysłowego.
W 2013 r. rozpoczęliśmy realizację wspólnego projektu unijnego pn. „Jarosław-Użgorod: wspólna inicjatywa na rzecz podniesienia atrakcyjności turystycznej historycznych miasta partnerskich" dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej Programu Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 2mln 62 tys. EUR, z czego aż 90% - 1 mln 856 tys. EUR, to dofinansowanie z Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa.