W 1990 r. na liście miejskich placówek oświatowych pojawiła się Szkoła Podstawowa nr 12, która trzy lata później otrzymała imię Książąt Czartoryskich. W 1995 r. powstały oddziały Liceum Ogólnokształcącego, w 1996 Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, a w 1999 Publiczne Gimnazjum nr 4. Szkoła od początku intensywnie angażowała się w akcje społeczno-kulturalne. Od 23 lat prowadzi zbiórkę na ratowanie zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza, organizuje też Wielką Galerię Artystyczną, czy Spotkania Artystyczne Dzieci i Młodzieży. Po ćwierć wieku działalności może poszczycić się bogatym dorobkiem w nauczaniu i włączaniu się w szereg inicjatyw. Za to wszystko 13 października br., podczas jubileuszowego spotkania w placówce, dziękował burmistrz Waldemar Paluch. Na ręce dyrektora Adama Kroczka oraz założyciela przed 25 laty placówki, posła Tomasza Kuleszy złożył życzenia, okolicznościowe listy oraz zbiór książek do biblioteki. W przeddzień święta Oświaty, gospodarz miasta wręczył również dyrektorowi honorową odznakę „Za Zasługi dla Jarosławskiej Oświaty", a nauczycielowi Elżbiecie Stokłosie nagrodę za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze oraz całokształt pracy pedagogicznej.
Jubileusz świętowali uczniowie, nauczyciele, rodzice, przyjaciele i sympatycy szkoły. Obecni byli również zaproszonych gości: przedstawiciele rodu patronującego placówce - Barbara Czartoryska, bratanica bł. o. Michała wraz z rodziną, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, burmistrz Waldemar Paluch, zastępca burmistrza Wiesław Pirożek, radni, dyrektor Wydziału Oświaty Bogdan Wołoszyn, przedstawiciele placówek oświatowych i instytucji. Uroczystość poprzedziła Msza św. w bazylice oo. dominikanów oraz złożenie kwiatów na grobach zmarłych nauczycieli.
ZSO jest jedną z 20 placówek (przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i zespołów szkół), dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Jarosław.
Więcej zdjęć do obejrzenia w GALERII.