Aktualności / wydarzenia

Honorowy tytuł dla Zygmunta Strenczaka

Do grona honorowych obywateli naszego miasta dołączył Zygmunt Strenczak – jarosławianin z pochodzenia, w latach 1966-78 Sekretarz i Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, wieloletni Naczelnik Miasta oraz działacz Związku Sybiraków. Akt nadania za znaczący wkład w rozwój Jarosławia w latach 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia odebrał 14 marca br., podczas uroczystości w sali narad Ratusza.

30 października 2015 r. Rada Miasta Jarosławia jednogłośnie podjęła uchwałę o nadaniu honorowego obywatelstwa Zygmuntowi Strenczakowi, który od ponad 30 lat mieszka w Wągrowcu (Wielkopolska), ale myślami często wraca do rodzinnego miasta, lat dzieciństwa i pracy zawodowej. Aktywnie działa w Związku Sybiraków, jest autorem kilku książek utrwalających pamięć o Polskiej Golgocie Wschodu („Sowieckie Piekło" - 2007,  „Bramy Piekieł" - 2009, „Człowiek człowiekowi wilkiem" - 2014). Przez ponad 12 lat pełnił funkcję Naczelnika Jarosławia, w latach 1966-78 był również Sekretarzem i Przewodniczącym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej.

Z wnioskiem o przyznanie wyróżnienia wystąpiło Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. 14 marca br. podczas uroczystości w sali narad Ratusza, przewodniczący Rady Miasta Janusz Szkodny oraz prezes SMJ Dariusz Jasiewicz przypomnieli zasługi Zygmunta Strenczaka.

- Z wielkim wzruszeniem, z wielką dumą i radością, ale też z pokorą przyjmuję zaszczytne wyróżnienie nadania mi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Jarosławia - jednego z najstarszych miast w Polsce, miasta królewskiego, miasta drogiego memu sercu - mówił Zygmunt Strenczak tuż po odebraniu tytułu z rąk przewodniczącego RM, Janusza Szkodnego. Gratulacje i podziękowania złożyli również wiceprzewodniczący Jarosław Pagacz, Szczepan Łąka i Tadeusz Słowik oraz burmistrz Waldemar Paluch.

Honorowy obywatel podkreślił, że obok Krzyża Zesłańców Sybiru i Medalu Pro Patria, to jego najcenniejsze wyróżnienie. Z. Strenczak po raz ostatni w sali narad przemawiał 38 lat temu, ostatniego lutego 1978 roku. W swoim przemówieniu przypomniał obecnym sytuację miasta w latach 60 i 70-tych, realizowane zadania i ludzi z którymi współpracował.

Uroczystość wywołała wielkie wzruszenie. Uczestniczyli w niej m.in. zastępcy burmistrza dr Dariusz Tracz i Wiesław Pirożek, radni, dyrektorzy jednostek podległych, prezes krakowskiego oddziału SMJ Jadwiga Górska-Cieszanowska, Adam Zastyrec - wieloletni współpracownik i przyjaciel Z. Strenczaka, najbliżsi i znajomi z lat szkolnych.

Na zakończenie zaśpiewała Natalia Gral - solistka Miejskiego Ośrodka Kultury pod kier. Wiktora Maruta, a wyróżniony razem z burmistrzem i przewodniczącym Rady złożyli kwiaty przed tablicą na elewacji Ratusza upamiętniają św. Jana Pawła II, również honorowe obywatelstwo Jarosławia.

Więcej zdjęć w GALERII

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(18.03.2016 | aktualizacja 20.03.2016 18:59)
Fot. Małgorzata Młynarska
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65