Utwory zostały wykonane przez śpiewaczkę Beatę Oleszek przy akompaniamencie Macieja Kazińskiego - Dyrektora Artystycznego XV. Festiwalu Muzyki Dawnej pn. "Pieśń Naszych Korzeni". W programie znalazły się pieśni ludowe śpiewane gwarą i komentujące życie, skupiające się na jego elementach, tj.: narodzinach, śmierci, żałobie oraz wyrażające ludzkie uczucia: miłości i bólu. To teatr życia i śmierci o czym świadczą tytuły wykonywanych pieśni, np.: "Po sadejku chodziła", "Cuś po kumorze", "Pieśń o świętym Józefie", "Najświętsza Panienka", "Na dunaj", "Wysła na dolinie", "Pieśń o duszach w czyśćcu", "Zmarły cłowiece", "Z głebokości".
W czwartek, 23.08.2007 r. o godz.20.00 na scenie ustawionej przy Ratuszu, na Rynku Starówki jarosławskiej odbył się po raz pierwszy w historii festiwali muzyki dawnej - koncert na "wolnym powietrzu". Był to zarazem chrzest nowej sceny jarosławskiej. Bohaterem tego wieczoru był zespół "Zurgo" z Węgier. Młodzi artyści przedstawili folklorystyczne tańce i pieśni Csango, które stanowią dziedzictwo kultury węgierskiej mniejszości żyjącej
w Rumunii. W wydarzeniu brało udział około tysiąca widzów. W programie znalazły się utwory grane na instrumentach tradycyjnych tj.: bęben, gordon, koboz, flety, kawal, telenka oraz skrzypce. Pieśni zostały wykonane przez Andrea Navratil'a, natomiast tańce zaprezentował Attila Fülöp. Artystom akompaniował zespół składający się z pięciu muzyków. Członkowie "Zurgo" już od środy udzielają instruktażu tańców Csango podczas conocnie odbywających się biesiad festiwalowych na dziedzińcu Rynek 6.
Serdecznie zapraszamy do udziału we wspólnym biesiadowaniu.