„Być szczęśliwym" - to znaczy przestać się bać... mówić otwarcie i reagować na przemoc, deptanie godności osobistej drugiego człowieka, nie przechodzić obojętnie obok ludzkiej krzywdy. Wszyscy o tym wiemy, ale nie zawsze potrafimy reagować. Takie przesłanie niesie monodram Mileny Piejko - uczennicy ZSP w Jarosławiu, w reż. Pawła Sroki - instruktora teatralnego MOK. Forma teatralna została oparta na „Książce wszystkich rzeczy" duńskiego pisarza Guusa Kuijera, nagrodzonej Astrid Lindgren Memorial Award - najbardziej prestiżową nagrodą w dziedzinie literatury dziecięcej. Wzruszająca opowieść o chłopcu, który widzi to, czego nie widzi nikt inny stała się podstawą dla stworzenia przejmującego przekazu, poruszającego poważny problem przemocy w rodzinie. Właśnie na ten temat chcemy rozmawiać z młodzieżą przy zaangażowaniu Straży Miejskiej oraz wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury.
Autorzy nad manodramem pracowali blisko rok, a premiera dla jarosławskiej publiczności odbyła się w piwnicach MOK końcem kwietnia. Tam też w ubiegłym tygodniu (8 i 9 maja) po raz pierwszy widzami byli uczniowie klas trzecich Publicznych Gimnazjów nr 2, 4 i 5.
Po spektaklach odbyły się też spotkania z reżyserem, aktorką oraz Witoldem Ilič - komendantem Straży Miejskiej i koordynatorem spotkań teatralnych realizowanych w ramach programu „Bezpieczny Jarosław". Monodram obejrzała również Renata Chlebowska - dyrektor Wydziału Oświaty, która wręczyła twórcom podziękowania od burmistrza Waldemara Palucha za zaangażowanie artystyczne w poruszanie trudnych społecznie problemów. Efekt pracy Mileny Piejko i Pawła Sroki zostanie zaprezentowany także młodzieży z pozostałych miejskich gimnazjów oraz z Zespołu Szkół Plastycznych.
Monodram „Być Szczęśliwym" bardzo szybko został doceniony w regionie, na wojewódzkich eliminacjach do 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. 12 maja br. w przemyskim Centrum Kulturalnym Milena Piejko zdobyła I miejsce w kategorii Teatr Jednego Aktora. Spektakl będzie reprezentował Jarosław i Miejski Ośrodek Kultury na spotkaniach centralnych w Słupsku podczas Turnieju Teatrów Jednego Aktora. Warto podkreślić, że na tych samych eliminacjach II miejsce w kat. Poezja Śpiewana wywalczyła również aktorka Grupy Teatralnej PLASTER, Weronika Makowska (dobór tekstu: Paweł Sroka, muz. i przygot. Wiktor Marut). Gratulujemy!
Dla przypomnienia: Monodram znajduje się w bogatym programie „Nocy Zwiedzania Rynku". 20 maja br. zostanie wystawiony o godz. 22.30 w holu kamienicy Rynek 6. Zapraszamy!