Aktualności / wydarzenia

Drzewa w mieście – ogród, który wymaga pielęgnacji

Zieleń drzew, cień jaki dają, mikroklimat, zapach, szum liści, to bez wątpienia skarby, którymi chcemy się cieszyć na terenie miasta. Drzewa, krzewy, trawniki, kwiaty w mieście, choć rozsiane wśród zabudowy, stanowią rodzaj ogrodu, który wymaga pielęgnacji i różnego rodzaju prac i interwencji specjalistów. Tak jak dobry ogrodnik, służby miejskie muszą zatem planować, siać, nawozić, przycinać, leczyć a kiedy to niezbędne, usunąć niektóre rośliny aby posadzić nowe. Bez tego nasz ogród stałby się zaniedbaną dżunglą.

Wiosną miasto rozpoczęło nasadzenia drzew, krzewów i traw w wielu punktach Jarosławia. - Na wybór gatunków oraz ilości egzemplarzy przewidzianych do posadzenia w danej lokalizacji ma wpływ wiele czynników. Bierze się pod uwagę wielkość do jakiej dorasta drzewo, a zatem ilość miejsca, którym dysponujemy, wymagania glebowe, ilość światła, sąsiedztwo innych, już żyjących tam roślin, a także efekty wizualne i estetyczne jakie można uzyskać wprowadzając dane gatunki do krajobrazu - mówi inż. ogr. Andrzej Makar z Jarosławskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.  - Zawsze jest to wynik precyzyjnego projektowania, a ma on prowadzić do tego, aby posadzonym roślinom żyło się w danym miejscu komfortowo i jak najmniej chorowały, a także by uzyskać doskonałe efekty architektury krajobrazu, a więc po prostu było ładnie, a kompozycja roślin była harmonijna. - dodaje.

Służby miejskie pielęgnujące drzewa w Jarosławiu, przewidując nowe nasadzenia, muszą jednocześnie zaplanować inne prace, których celem jest zdrowie i dobry stan zieleni miejskiej. Niezbędne jest usuwanie obumarłych krzewów i ich wymiana na nowe, młode. Drzewa wymagają usuwania suchych gałęzi, zainfekowane rośliny (np. grzybami) poddawane są zabiegom poprawiającym ich stan fitosanitarny, a niektóre, po dogłębnej ocenie specjalistów muszą być ścięte.

Zawsze taka decyzja zapada na podstawie badania stanu rośliny i tylko wówczas kiedy jest to nieuniknione ze względu na stan drzewa i bezpieczeństwo ludzi, a tylko w wyjątkowych sytuacjach jest podyktowane innymi względami. Drzewostan jest wówczas uzupełniany nowymi nasadzeniami, zdrowych młodych egzemplarzy szlachetnych gatunków, w tych samych miejscach albo jeśli np. plan zabudowy wymaga usunięcia drzewa - w innych, gdzie drzewo będzie mogło rosnąc bez przeszkód.

W tym sezonie zaplanowano liczne nowe nasadzenia w wielu punktach naszego miasta. Drzewa i krzewy będą sadzone między innymi: przy ul. Jana Pawła II. Tam powstanie  kompozycja łącząca buka kolumnowego, wyjątkowo odporną na zasolenie i warunki miejskie różę pomarszczoną oraz nowoczesny, nadający ruch w przestrzeni miejskiej miskant chiński. Ponadto po jednej i drugiej stronie ulicy na słupach będą wisieć ample kwiatowe w kompozycjach z petunii w kolorze różowym i białym w połączeniu z  limonkowym wilcem. Drzewa będą palowane i wiązane zgodnie ze sztuką ogrodniczą. Elementem końcowym będzie wykonanie trawników.

Z kolei przy ulicy Kraszewskiego, ogrodnicy Jarosławskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego obecnie dbają o drzewa wzdłuż ulicy. Od marca prowadzone są prace pielęgnacyjne drzewostanu. Wykonywana jest przycinka techniczna polegająca na usunięciu posuszu, czyli obumarłych gałęzi, które pod wpływem wiatru mogłyby stanowić zagrożenie dla przechodniów, czy kierowców.

 

CO I KOMU WOLO USUNĄĆ I KIEDY MUSI, A KIEDY NIE, POINFORMOWAĆ GMINĘ, UZYSKAĆ ZGODĘ NA WYCIĘCIE DRZEWA?

Znowelizowana ustawa o ochronie przyrody nakłada na osoby fizyczne obowiązek zgłaszania w gminie zamiaru usunięcia drzew, których obwody pni na wysokości 5 cm przekraczają 80 cm (dot. topól, wierzb, klonów jesionolistnych, klonów srebrzystych), 65 cm (dot. kasztanowców zwyczajnych, robinii akacjowych, platanów klonolistnych) oraz 50 cm (dot. pozostałych drzew). Powyższy obowiązek nie dotyczy krzewów. Zamiar usunięcia drzewa, trzeba zgłosić gminie, inaczej zapłacimy karę. Organ przyjmujący zgłoszenie zobligowany jest do przeprowadzenia oględzin przeznaczonych do usunięcia drzew w terminie 21 dni od dnia ich zgłoszenia, podczas których winien ustalić gatunek drzew oraz ich obwody na wysokości 5cm. Z oględzin sporządzany jest protokół, którego zapis traci moc po upływie 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia (jeśli drzewa w  tym czasie nie zostaną usunięte, konieczne będzie ponowne dokonanie zgłoszenia).

 

Kancelaria Burmistrza Miasta
(18.04.2018 | aktualizacja 25.04.2018 08:54)
Fot. Ludwik Biernacki
Fot. M. Młynarska, R. Pecak, P. Wolontkowski
Wizualizacja nasadzeń przy ul. Jana Pawła II | Fot.  archiwum JPK (3)
Wizualizacja nasadzeń przy ul. Jana Pawła II
Fot. archiwum JPK (3)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65