Aktualności / wydarzenia

Koncert Galowy „W Krainie Uśmiechu”

Burmistrz Miasta Jarosławia i parafia pw. Chrystusa Króla zapraszają na niezwykły koncert, który odbędzie się 2 lutego 2008 r. o godz. 17.00 w sali teatralnej Katolickiego Centrum Kultury.
Fot. www.teatr-wielki.lodz.pl
 

Wystąpią artyści Teatru Wielkiego w Łodzi i Polskiej Opery Kameralnej:

Małgorzata Kulińska - sopran,

Andrzej Jurkiewicz - tenor ,

Andrzej Niemierowicz - baryton,

Ewa Szpakowska - fortepian,

Kazimierz Kowalski  - bas.

W repertuarze znajdą się najpopularniejsze arie operowe, operetkowe i musicalowe ze znanych dzieł: „Straszny dwór", „Halka", „Carmen", „Księżniczka Czardasza" „Wesoła wdówka" „Baron cygański" „Skrzypek na dachu".

Koncert poprowadzi Kazimierz Kowalski.

 

KAZIMIERZ KOWALSKI z Teatrem Wielkim w Łodzi związany jest od ponad 30. lat, ale swój debiut artystyczny datuje na rok 1971, kiedy to rozpoczął współpracę z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Łodzi pod dyrekcją Henryka Debicha. Z orkiestrą Henryka Debicha koncertował wiele lat, występując we wszystkich salach filharmonicznych w Polsce i dokonując wielu nagrań płytowych i telewizyjnych. Jego działalność artystyczną można by datować jeszcze wcześniej, ponieważ już w czasach szkolnych założył wraz z kolegami zespół o nazwie Dziwne Rzeczy, który na festiwalu Kultury Studenckiej w 1969 r. zajął pierwsze miejsce w kategorii zespołów.

Kazimierz Kowalski ukończył państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Łodzi w klasie śpiewu Antoniego Majaka. W 1976 r. zajął pierwsze miejsce na konkursie wokalnym w Tuluzie i w tym samym roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. Debiutował partią Kecala w Sprzedanej narzeczonej Smetany, później śpiewał partie: Zbigniewa w Strasznym dworze Moniuszki, Nika w Zorbie Kandera, tytułową w Don Pasquale Donizettiego, Rajmunda w Łucji z Lammermooru Donizettiego, Don Basilia w Cyruliku sewilskim Rossiniego, Sparafucile w Rigoletcie Verdiego, Kalmana Żupana w Baronie cygańskim oraz wiele partii w operach: Verdiego (Bal maskowy), Webera (Wolny strzelec), Orfa (Księżyc), Wagnera (Tannhäuser), Bizeta (Carmen), Musorgskiego (Borys Godunow), Pendereckiego (Ubu Rex) i innych.

W latach 1994-1997 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Doprowadził wtedy do bezpośredniej transmisji telewizyjnej - na cały świat - przedstawienia Strasznego dworu Moniuszki. Było to pierwsze takie wydarzenie w historii łódzkiego teatru. Poza tym w czasie jego dyrekcji wystawiono w Stanach Zjednoczonych Straszny dwór  i Halkę  Moniuszki.

Kazimierz Kowalski przez wiele lat występował w programach telewizyjnych Dobry wieczór, tu Łódź oraz w programach muzycznych Jerzego Miliana, realizowanych przez katowicki ośrodek Telewizji Polskiej. Dla I Programu TVP przygotowywał autorskie programy Kazimierz Kowalski zaprasza, których kontynuacja nastąpiła w telewizji Polonia i III Programie TVP.

Kazimierz Kowalski jest twórcą Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku oraz twórcą Polskiej Opery Kameralnej.

Ma w swoim dorobku 10 płyt.

Od 2000 roku w I Programie Polskiego Radia prowadzi audycje, w których przedstawia sylwetki wybitnych polskich artystów, często już dzisiaj zapomnianych.

Od grudnia 2005 roku jest ponownie dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi.

Informacja pochodzi ze strony: www.teatr-wielki.lodz.pl

Zofia Krzanowska
główny specjalista ds. współpracy z mediami
(29.01.2008 | aktualizacja 29.01.2008 12:11)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65