W szczególnym dla kraju roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w cieniu wielkich obchodów państwowych, lokalne społeczności organizują jeszcze inne uroczystości. W Jarosławiu, jednym z ważniejszych, listopadowych wydarzeń jest jubileusz 70-lecia Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego. W miniony czwartek (23.11) oficjalne obchody rozpoczęły się mszą św. w kolegiacie pw. Bożego Ciała, a ich główną częścią było spotkanie w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, z udziałem zaproszonych gości: m.in. Jarosława Wartaka - zastępcy dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKiDN, dra Dariusza Tracza - zastępcy burmistrza miasta, Krzysztofa Szczepaniaka - głównego wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej w Rzeszowie, prof. Wiktora Jędrzejca - prorektora ds. nauki i rozwoju ASP w Warszawie, lokalnych samorządowców, przedstawicieli instytucji kultury, uczelni artystycznych w Krakowie, Wrocławiu czy Lubinie, byłych i obecnych nauczycieli „Plastyka", uczniów oraz absolwentów.
Świętowanie w tak szerokim gronie było okazją do przypomnienia historii placówki, która na przestrzeni lat wywarła wpływ nie tylko na plastykę, ale i rozwój wyższego szkolnictwa artystycznego w Polsce. Obecnie Zespół Szkół Plastycznych, niegdyś Ognisko Kultury Plastycznej, Liceum Sztuk Plastycznych, Liceum Kulturalno-Oświatowe, czy najdłużej funkcjonujące Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych - stanowi kwintesencję polskiej szkoły artystycznej.
Nieoceniony wkład w jej rozwój mieli dyrektorzy i pedagodzy, wspominani śp. Edward Kieferling, Sł. Boża Anna Jenke, Barbara Gmiter czy Krzysztof Krzych, ale także obecnie pracujący z młodzieżą: Henryk Cebula - odznaczony 23 listopada Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" MKiDN, Mirosław Kowalczuk i Mariola Wilkowska - nagrodzeni przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, nauczyciele wyróżnieni przez Dyrektora ZSP oraz wielu innych, rozbudzających na co dzień w młodzieży pasję, wrażliwość i zdolności. Za to m.in. dziękował w imieniu burmistrza miasta Waldemara Palucha, jego zastępca dr Dariusz Tracz - również absolwent „Plastyka". Odczytał okolicznościowy list od gospodarza miasta z gratulacjami i życzeniami dalszego rozwoju oraz wręczył pamiątkowy obraz z wizerunkiem patrona miasta, bł. o. Michała Czartoryskiego OP.
W część artystycznej, przygotowanej z okazji jubileuszu, opartej na fragmentach „Wesela" S. Wyspiańskiego, wystąpili uczniowie, a swoimi wspomnieniami, zabarwionymi dużą dozą humoru, podzielili się pedagodzy: Henryk Cebula - satyryk, rysownik i karykaturzysta oraz Tadeusz Stefanowski - polonista. Z kolei podczas sesji naukowej pn. „70 lat Małej Akademii - szkoły plastycznej w Jarosławiu" wystąpili: prof. Wiktor Jędrzejec - prorektor ASP w Warszawie, Adam Brincken i Antoni Porczak - profesorowie ASP w Krakowie oraz Jacek Kawałek i Piotr Wójtowicz - emerytowani artyści plastycy ze szkół plastycznych w Rzeszowie i Krośnie.
Był też czas spotkań w budynku szkoły przy ul. Jezuickiej, na wystawie otwartej w synagodze przy ul. Opolskiej, czy retrospektywnej ekspozycji w Galerii Głównej u Attavantich, w kamienicy Rynek 5. Jubileuszowy dzień zakończył bal absolwentów.
Pamiątką wspólnego świętowania pozostanie publikacja „Jarosławska Szkoła Plastyczna. Sztuki Dom Otwarty. 70 lat Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Monografia 1918-2018" przygotowana „w hołdzie Tym, którzy zostawili w szkole swój ślad. Z podziękowaniem dla Tych, którzy tutaj trwają, pracują i wierzą. Z myślą o Tych, którzy przyjdą, choćby nie narodzili się jeszcze". To trzecia monografia szkoły i nowe opracowanie jej historii.
Gratulujemy jubileuszu i życzymy kolejnych twórczych lat jarosławskiej „Małej Akademii"!
Więcej zdjęć na www.plastykjaroslaw.pl