Tablica usytuowana została w 2013 roku przy bramie wejściowej na Stary Cmentarz, tuż obok symbolicznej mogiły Sybiraków. Upamiętnia ofiary ludobójstwa dokonanego w latach 1943-1947 przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA na ludności Wołynia, a jej autorem jest artysta rzeźbiarz Robert Trysła. Stała się symbolem nie tylko tragicznych wydarzeń 11 lipca 1943 roku, ale również okrutnej prawdy. Przypomina o naszych zamordowanych przodkach, krewnych, nieznanych Polakach - bezbronnych polskich kobietach, dzieciach, ludziach starszych. Zamordowanych tysiącach ludzi.
Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha reprezentował zastępca, Dariusz Tracz, który zwracając się do zgromadzonych wspominał „Największe nasilenie zbrodni miało miejsce 11 i 12 lipca 1943 r. Mordów dokonano wówczas w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim i kowelskim. Zabijano nawet ludzi zgromadzonych na mszy w kościołach. Tak było m. in. w Kisielinie i Porycku. Do największych masakr ludności polskiej dokonanych przez UPA na Wołyniu doszło m. in. w Janowej Dolinie, Woli Ostrowieckiej i Ostrówkach. Łączna liczba Polaków zabitych przez ukraińskich nacjonalistów wynosi najprawdopodobniej około 100 tysięcy. Dziś, w siedemdziesiątą szóstą, symbolicznie obchodzoną właśnie teraz, rocznicę tamtego ludobójstwa, przypominamy o tych wydarzeniach, aby zachować w pamięci wszystkich, którzy stracili życie tylko dlatego, że byli Polakami. Składamy hołd naszym pomordowanym rodakom, upominając się, aby prawda o zbrodni wołyńskiej stanowiła powszechne ostrzeżenie, wstrząsającą lekcję historii, z której trzeba wyciągać wnioski dla budowania pomyślnej przyszłości. Stojąc tu dzisiaj, przywołując tragiczne czasy i wydarzenia, wytrwale pielęgnujmy pamięć o wszystkich ofiarach rzezi wołyńskiej - gdyż jest to naszym obowiązkiem i powinnością".
Głos zabrali również Artur Dobrucki, wiceprezes jarosławskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Stanisław Kłopot, przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego, przedstawiciele parlamentarzystów: poseł na Sejm RP Anny Schmidt-Rodziewicz oraz senatora Mieczysława Golby.
W uroczystościach udział również wzięli Mieczysław Kasprzak, poseł na Sejm RP, radni rady miasta z przewodniczącym Szczepanem Łąką, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, służby mundurowe, poczty sztandarowe, a także mieszkańcy.
Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Jarosławiu, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.