Aktualności / wydarzenia

Skupieni wokół wyjątkowego dominikanina

Od 14 lat Jarosław ma swojego patrona - bł. o. Michała Czartoryskiego OP. Co roku, podczas miejskich uroczystości upamiętniamy dominikanina pochodzącego z Pełkiń k. Jarosławia. 8 czerwca br. wspomnienie patrona, przypadające w 75. rocznicę jego śmierci, zostało połączone z wręczeniem aktu nadania honorowego obywatelstwa miasta Władysławie Kondrackiej. Koncertowym zwieńczeniem wydarzenia był występ w plenerze, przed klasztorem oo. dominikanów zespołu Exodus 15.

 

FOTORELACJE i WIDEO

Cz. I - wspomnienia rodzinne B. Czartoryskiej i msza św. pod przew. o. Pawła Kozackiego

Cz. II - wręczenie aktu nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia

Cz. III - koncert zespołu Exodus 15  

Cz. IV - materiały WIDEO

 

Za nami obchody Dnia Patrona Miasta Jarosławia bł. o. Michała Czartoryskiego OP. 8 czerwca br. uroczystości rozpoczęły się w bazylice oo. dominikanów od wspomnień rodzinnych Barbary Czartoryskiej.  Bratanica o. Michała przybliżyła atmosferę domu, w którym wzrastał dominikanin. Podkreśliła, że zarówno Jarosław jak i Pełkinie były dla rodziny zawsze miejscem mitycznym. Wspomnienie można odsłuchać TUTAJ

Po spotkaniu została odprawiona msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem i z homilią o. Pawła Kozackiego - Prowincjała Polskiej Prowincji Dominikanów w Polsce. Oprawę muzyczną przygotowała schola dominikańska.

- Zadziwiło mnie w biografii o. Michała ile on wkładał wysiłku w swój wzrost duchowy. Najpierw kształtowany przez swoich rodziców, wychowawców, potem podejmujący coraz bardziej samodzielny wysiłek (...) w seminarium, w zakonie. To był niesamowity człowiek w takim codziennym, zwykłym wysiłku. (...) I to jest też dla nas jakieś wezwanie. Oczywiście w tym co możliwe podejmujmy zwyczajne, rzetelne wysiłki. Pracujmy dla dobra swojego, dla dobra innych, naszego miasta, Ojczyzny - mówił  prowincjał. Pełna homilia do odsłuchania TUTAJ.

Wyjątkowym i wzruszającym momentem obchodów Dnia Patrona było wręczenie statuetki oraz aktu nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Jarosławia Władysławie Kondrackiej - 94-letniej jarosławiance która w czasie II wojny światowej pełniła służbę w naziemnej obsłudze RAF (królewskich siłach powietrznych Wielkiej Brytanii), zwanej WAFF-kami. Wcześniejsze lata wojny spędziła na tułaczce od ZSRR przez Iran, Pakistan aż do Afryki i w końcu do Wielkiej Brytanii. W 1991 r. została odznaczona Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych Na Zachodzie. Podczas uroczystości Pani Władysławie towarzyszył syn Ryszard, Krystyna Franczak i Maria Panenka - wnuczki płk. Tadeusza Danilewicza i propagatorki historii Jarosławia oraz wiele życzliwych osób.

 

Słowa podziękowania za „odkrycie" biografii zasłużonej jarosławianki burmistrz Waldemar Paluch skierował zarówno do obecnych gości, jak również tych, które nie mogły być z nami osobiście - Małgorzaty Tomas-Zgody oraz Artura Tutki dzielących się swoją wiedzą m.in. na profilu FB „Historia i Zagadki Jarosławia i okolic".

 

Potwierdzenie nadania tytułu „w uznaniu dla bohaterskich dokonań i niezłomnej postawy w duchu patriotyzmu i miłości do Ojczyzny" wręczył W. Kondrackiej wiceprzewodniczący Rady Miasta Wiesław Strzępek, natomiast statuetkę z wizerunkiem naszego patrona, wiceprzewodnicząca RM Agnieszka Wywrót. Formę rzeźbiarską autorstwa Stanisława Lenara, honorowi obywatele otrzymują od końca 2016 roku. Podczas tegorocznych obchodów Dnia Patrona Miasta został jej przyznany czwarty egzemplarz.

Na zakończenie wspólnego świętowania, na scenie przed bazyliką oo. dominikanów mogliśmy zaśpiewać i modlić się razem z zespołem Exodus 15. Podziękowaniem dla naszych muzycznych gości był wręczony przez burmistrza miasta upominek z wizerunkiem o. Michała. Reprodukcja muralu odsłoniętego w ubiegłym roku na kamienicy przy ul. Jana Pawła II 32 trafiła również do prowincjała o. Pawła Kozackiego.

 

W obchodach uczestniczyli m.in.: poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, burmistrz miasta Waldemar Paluch, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia Wiesław Strzępek, zastępca burmistrza Dariusz Tracz, sekretarz miasta Ewa Pieniążek, radni Rady Miasta, służby mundurowe, Barbara Czartoryska, Władysława Kondracka z synem Ryszardem, Krystyna Franczak i Maria Panenka - wnuczki płk. Tadeusza Danilewicza i propagatorki historii Jarosławia, przedstawiciele organizacji, poczty sztandarowe jarosławskich szkół, schola dominikańska, mieszkańcy miasta.

 

Organizatorzy: Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia, Burmistrz Miasta Jarosławia.
Współorganizator: Klasztor OO. Dominikanów w Jarosławiu, Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki.
Patroni medialni: Ekspres Jarosławski, Gazeta Jarosławska, Życie Podkarpackie, Nasze Miasto Jarosław, Tygodnik Katolicki Niedziela Przemyska, Polskie Radio Rzeszów, Radio Via - Katolickie Radio Rzeszów, Rozgłośnia Archidiecezji Przemyskiej Radio FARA, POD24, TwojaTV Lokalna Telewizja Grupa Medialna Info.

 

Dla przypomnienia:

Bł. o. Michał Czartoryski OP naszemu miastu patronuje od 14 lat. Uchwałę w tej sprawie 11 czerwca 2005 r. podjęła Rada Miasta Jarosławia ustanawiając dzień 12 czerwca Świętem Patrona Miasta. Tym samym otworzyła ona nowy etap w długiej historii Jarosławia. W uroczystej sesji uczestniczyła także Barbara Czartoryska, która wyrażając ogromną wdzięczność za inicjatywę ogłoszenia bł. o. Michała Patronem powiedziała: Dźwięk słowa Pełkinie i Jarosław budzi w sercach naszej rodziny nutę wzruszenia. Michał jest też dla nas wzorem, może być przykładem nie tylko wiernego kapłana, męczennika, ale też działacza społecznego. Ojciec Michał tak bardzo związany z tą ziemią, na pewno w szczególny sposób pochyla się nad mieszkańcami Jarosławia i wierzę, że opiekuje się Państwem.

W jarosławskim Ratuszu miejscem, gdzie na stałe został uhonorowany bł. Michał jest Sala Narad. Tam od 2005 r. znajduje się tablica autorstwa artysty rzeźbiarza Stanisława Lenara, zamontowana tuż po wyborze kaznodziei na Patrona. W 2014 r., ustanowionym przez Radę Miasta „Rokiem bł. Michała Czartoryskiego OP", przypadały też dwie ważne rocznice: 15-ta beatyfikacji dominikanina oraz 70-ta jego męczeńskiej śmierci. Przy tej okazji gościła w Jarosławiu wystawa plenerowa „Michał Czartoryski - błogosławiony dominikanin", która stała się bezpośrednią motywacją dla dominikanów do uruchomienia strony internetowej www.czartoryski.dominikanie.pl

Innym ważnym symbolem nawiązującym do postaci bł. o. Michała Czartoryskiego OP, jest statuetka z wizerunkiem Patrona Miasta, autorstwa wspomnianego artysty S. Lenara, która od 2016 r. przyznawana jest naszym honorowym obywatelom. Podczas tegorocznych obchodów zostanie wręczony dopiero jej czwarty egzemplarz, a na stałe statuetka jest wkomponowana w tablicę poświęconą wszystkim honorowym obywatelom, odsłoniętą 10 czerwca 2017 roku. Ten sam autor namalował również obraz z wizerunkiem bł. o. Michała, który na stałe znajduje się w bocznej nawie bazyliki oo. dominikanów. W 2018 r. podstała największa jak dotąd realizacja upamiętniająca patrona Jarosławia. Wielkoformatowe malowidło na elewacji kamienicy przy ul. Jana Pawła II 32 zaprojektował i wykonał jarosławski artysta, Marek Gliwa. Mural został odsłonięty 9 czerwca ubiegłego roku.

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(11.06.2019 | aktualizacja 17.06.2019 12:53)
Fot. M. Młynarska
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65