Miejskie Przedszkole nr 9 im. Jana Brzechwy w Jarosławiu uczestniczyło w Europejskim Tygodniu Kodowania. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć przygodę z programowaniem. Dzieci pod kierunkiem nauczycieli - Agnieszki Szkoły i Lucyny Łaszkiewicz z entuzjazmem podjęły wyzwanie w ramach Code Week, a za pracę i zabawę zostały nagrodzone certyfikatami.
- W dziecięcym świecie kody spotyka się równie często, co w świecie dorosłych, np. każdy posiada swój unikalny kod, czyli własne imię i nazwisko. Każda grupa przedszkolaków funkcjonuje pod własną nazwą („Biedroneczki", „Misiaczki", „Jeżyki"), placówka przedszkolna oraz ulica, przy której się znajduje, także mają swoje nazwy. Jeżeli kody i kodowanie to nasza codzienność, to zabawy przedszkolaków, które zawierają elementy kodowania, także należy uznać za naturalne. Kody odnajdziemy w każdym rodzaju aktywności dziecięcej. Przykłady można mnożyć - mówi Agata Kolasa-Skiba, dyrektor MP 9.
- Zdarza się, że podczas spacerów poza teren placówki dzieci mają przemieścić się z jednej strony drogi na drugą. Nauczyciel wskazuje im kody bezpiecznego uczestnictwa pieszych w ruchu: naprzemienne białe i czarne pasy (popularna „zebra"), podniesioną rękę czy sygnalizator świetlny, dzięki któremu dzieci utrwalają dodatkowo kulturowo przyjęte znaczenie kolorów: czerwony (kod) - STOP, żółty (kod) - UWAGA i zielony (kod) - NAPRZÓD - kontynuuje dyrektor MP 9.
- Wszyscy, duzi i mali, żyjemy w świecie pełnym kodów. Na przykład litery to kody językowe, cyfry - kody liczbowe, a nuty pozwalają kodować dźwięki. Oczywisty przykład kodowania stanowią znaki drogowe. Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia - podsumowuje.