Jarosławy 2012

Kapituła Honorowych Nagród Burmistrza Miasta - Jarosławy 2012 r.  przyznała10 statuetek.

 

Kategoria: Nauka

Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza

Jarosławska uczelnia powstała 1998 r. z inicjatywy wielu lokalnych działaczy. Początkowo jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, dwa lata temu zmieniła nazwę na Państwową Wyższą Szkołę Techniczno-Ekonomiczną im. ks. Bronisława Markiewicza. Obecnie funkcję rektora pełni prof. nzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec. To największa tego typu uczelnia zawodowa na Podkarpaciu. Od początku istnienia jej mury opuściło 15 tys. 553 absolwentów.

To bardzo dynamiczna, nowoczesna uczelnia publiczna, kształcąca młodzież na bezpłatnych studiach licencjackich i inżynierskich I stopnia. Aktualnie kształci ok. 3600 studentów na 28 specjalnościach w ramach 17 kierunków studiów, z czego aż 5 stanowią kierunki inżynierskie. W swojej ofercie posiada również 18 kierunków studiów podyplomowych.

Studenci mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań w organizacjach studenckich i kołach naukowych. Prężnie działa Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego oraz Studencki Zespół Pieśni i Tańca.

Uczelnia to nie tylko kuźnia wiedzy, ale także największy pracodawca w tej części Polski. Ma to ogromne znaczenie zarówno dla miasta, jak i regionu.

To właśnie odpowiednia kadra, stanowiąca połączenie doświadczonych i utalentowanych profesorów-mistrzów z młodymi, kreatywnymi pracownikami nauki zapewnia wysoki poziom kształcenia. Stąd liczne publikacje, wydawnictwa, kolejne stopnie naukowe, a także powoływanie  do różnych gremiów naukowych. Organizowane na Uczelni sympozja i konferencje naukowe coraz częściej mają wymiar międzynarodowy.

Jarosławska uczelnia współpracuje z renomowanymi uczelniami z Polski. Szczególne znaczenie ma dla jarosławskiej PWSTE współpraca z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechniką Krakowską, które od lat pilnie czuwają nad właściwym poziomem i rozwojem kierunków inżynierskich. Dotychczas łącznie podpisano 21 umów bilateralnych z uczelniami i instytutami naukowymi nie tylko krajowymi, ale także m.in. na Słowacji, Ukrainie i w Wielkiej Brytanii.

Doskonale wyposażone sale dydaktyczne, nowoczesna biblioteka, pracownie komputerowe, szeroka oferta wyjazdów zagranicznych w ramach programu Erasmus oraz bogaty program stypendialny dla najlepszych i najbardziej potrzebujących sprawiają, że mimo niżu demograficznego jarosławską uczelnię wybiera duża liczba studentów.

 

Kategoria: Nauka

Jarosławskie Potyczki Ortograficzne

Organizowane od pięciu lat w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego są największym wydarzeniem o charakterze edukacyjnym, dostępnym dla wszystkich mieszkańców Jarosławia i powiatu jarosławskiego. Jarosławskie Potyczki Ortograficzne

motywują mieszkańców do nauki języka polskiego, krzewią i promują poprawną polszczyznę, a także zachęcają do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych.

Pierwsze Potyczki Ortograficzne odbyły się w 2008 r. z inicjatywy dyrektora Bursy Międzyszkolnej w Jarosławiu Bartłomieja Kordasa oraz kierownika Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu, Filia w Jarosławiu - Beaty Michałuszko.

Organizatorzy zapraszają do udziału uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, placówek opiekuńczo-wychowawczych nie tylko z powiatu jarosławskiego, ale także lubaczowskiego, przeworskiego, przemyskiego, leżajskiego i rzeszowskiego. Dyktando piszą także mieszkańcy miasta i powiatu oraz goście specjalni: posłowie, samorządowcy, artyści, nauczyciele, dziennikarze.

Z roku na rok powiatowe dyktando cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Tylko  w tym roku do Potyczek stanęło ponad 200 miłośników poprawnej polszczyzny.

Potyczki ortograficzne stanowią świetną okazję, aby sprawdzić swoją wiedzę związaną z poprawną pisownią. Uczestnicy dyktanda muszą zmierzyć się nie tylko z trudnymi wyrazami pochodzenia polskiego, ale również licznymi zapożyczeniami. Tekst zawsze przygotowują pracownicy naukowi Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Naukowy patronat nad dyktandem obejmuje rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, a honorowy - Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Starosta Jarosławski.

Organizatorami Jarosławskich Potyczek Ortograficznych od 5 lat są: Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jarosławiu, jarosławska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu i Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.

Zwycięzcy dyktanda w poszczególnych kategoriach przez rok posłują się tytułem "Jarosławskiego Mistrza Ortografii".

W tym roku Jarosławskie Potyczki Ortograficzne zostały nominowane do ogólnopolskiej nagrody: Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Świadczy to o wysokim poziomie merytorycznym wydarzenia. Jarosławskie dyktando zostało tym samym przez kapitułę nagrody uznane za równe rangą tak znanym akcjom i placówkom jak: Program Społeczny „Cała Polska czyta dzieciom" czy Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Solskiego w Krakowie.

Kapitułę nagrody tworzą laureaci tytułu Mistrz Mowy Polskiej, wśród których znajdują się znani aktorzy, ludzie sztuki, kultury, polityki czy dziennikarze. Poprzednim laureatem był Teatr Polskiego Radia. Wśród tegorocznych nominowanych Jarosławskie Potyczki Ortograficzne były jedynym wydarzeniem  o zasięgu lokalnym.

 

Kategoria: Sport

Sekcja Tenisa Stołowego PKS Kolping Frac Jarosław

Działa przy Parafialnym Klubie Sportowym "KOLPING - JAROSŁAW" od 1998 r. Jest jedną z najbardziej rozwijających się sekcji sportowych naszego miasta, przez co przyczynia się do jego promocji nie tylko w kraju, ale także poza granicami. Prezesem Klubu jest ks. prałat Andrzej Surowiec, a Przewodniczącym Zarządu Bogusław Czerep. Sekcja tenisa stołowego w I lidze grała przez sześć lat. 17 zwycięstw i tylko jedna porażka, to bilans drużyny PKS Kolping Frac  Jarosław w rundzie zasadniczej I ligi sezonu 2011/2012. W maju tego roku w barażowym dwumeczu tenisa stołowego tenisiści z PKS Kolping Frac  Jarosław awansowali do Wschodzący Białystok Superligi tenisa stołowego. Był to zacięty i emocjonujący mecz na bardzo wysokim poziomie. Awans ten to dla 40-tys. Jarosławia wielki sukces. Obecnie w tabeli Ligi klub zajmuje 3 miejsce.

Zespół składa się z doświadczonych  zawodników o wysokim poziomie sportowym. Barwy klubu reprezentują: Wang Zeng Yi, aktualny indywidualny mistrz Polski i reprezentant Polski na londyjskiej olimpiadzie w tenisie stołowym, Marek Klasek - indywidualny mistrz CZECH seniorów oraz Vitali Nekhviadovich, 6-cio krotny indywidualny mistrz Białorusi. Trenerem jest jarosławianin Kamil Dziukiewicz, medalista Mistrzostw Województwa w każdej kategorii wiekowej. Zawodnicy rozgrywają mecze w różnych miastach Polski rozsławiając Jarosław. Grają m.in. w  Zielonej Górze, Ostródzie, Działdowie, Rzeszowie, Grudziądzu, Toruniu, Gorzowie i oczywiście w Jarosławiu. Podczas meczy superligi jarosławska hala sportowa jest wypełniona po brzegi.

Czyżby jarosławianie już zarazili się tym sportem? Drużyny tenisa stołowego PKS Kolping Frac  Jarosław grają również w niższych ligach, odnosząc sukcesy na wszystkich szczeblach w rozgrywkach wojewódzkich i krajowych, a od września tego roku odbywają się mini rozgrywki tenisa stołowego w jarosławskich szkołach. Działalność Klubu to nie tylko treningi i ćwiczenia, ale również organizacja imprez sportowych, rozgrywek w różnych dyscyplinach, zabaw rekreacyjnych i pikników integracyjno - sportowych dla całych rodzin, a także osób niepełnosprawnych.

 

Kategoria: Aktywność społeczna

Polski Związek Wędkarski Koło Jarosław - Miasto

Krzewienie idei wędkarstwa, rekreacji, sportu wędkarskiego, a także działanie na rzecz ochrony przyrody i kształtowania etyki wędkarskiej oraz wychowanie młodzieży - to cele, którymi kieruje się Polski Związek Wędkarski Koło Jarosław - MiastoZwiązek powstał w lipcu 1879 roku. Jego prezesem od 2004 roku jest pan Józef Maziarek.

Obecnie Koło Jarosław-Miasto posiada w swoich szeregach 540 członków w wieku od 10 do 90 lat. Wśród nich są zawodnicy klasy międzynarodowej, m.in. trzykrotny Mistrz Świata, Mistrz i Wicemistrz Polski juniorów  Daniel Maziarek oraz Mistrz Polski Andrzej Bartoszek. Są tam też mistrzowie Okręgu Przemyskiego, którzy uczestniczyli w Mistrzostwach Polski lokując się niejednokrotnie w pierwszej piętnastce.

Od wielu lat dbają o akwen Babionka, tworząc tam stanowiska wędkarskie. Wybudowali tu stanicę wędkarską, wykonali pomosty dla osób niepełnosprawnych, zajmują się koszeniem i sprzątaniem. Dbają o regularne zarybianie akwenu różnymi gatunkami ryb.

Tylko w tym roku złowiono tu 33-kilogramową tołpygę.

Każdego roku Koło Jarosław - Miasto organizuje ok. 14 zawodów wędkarskich na rzece San i akwenie Babionka, m.in. Gruntowe Zawody o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia, Spławikowe Zawody Wędkarskie o Mistrzostwo Jarosławia, Międzyszkolne Zawody Spławikowe, Maraton Karpiowy, Zawody Spławikowe o Puchar Sanu. Członkowie Koła angażują się w działalność charytatywną.

Praktycznie każdy wędkarz czuje powołanie do tej niezwykłej czynności jaką jest łowienie ryb, ale nie każdy posiada chęć angażowania się w pomoc dla dzieci.  Członkom jarosławskiego koła udaje się łączyć przyjemność z działaniem charytatywnym.

Na szczególne uznanie zasługują zawody spławikowe pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia organizowane od 20 lat z okazji Dnia Dziecka na akwenie Babionka. Co roku bierze w nich udział ok. 180 dzieci z terenu Jarosławia. W zawodach biorą także udział dzieci niepełnosprawne. Dla każdego młodego wędkarza czekają zawsze upominki, dyplomy oraz pyszny poczęstunek. Zapiekanki, kiełbaski, grochówka i słodycze są finansowane ze składek członkowskich Koło Jarosław - Miasto oraz sponsorów. Atrakcją jest loteria fantowa, w której biorą udział wszystkie dzieci uczestniczące w zawodach i pokazy straży pożarnej.

Za zasługi w rozwoju wędkarstwa na terenie Jarosławia zostali uhonorowani wieloma medalami jubileuszowymi.

 

Kategoria: Aktywność społeczna

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu

Od 1983 roku zajmuje się osobami niepełnosprawnymi: dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Powstało z inicjatywy kilku rodziców, którym los przygotował trudne zadanie do wykonania. Dziś zrzesza 250 członków, swoją działalnością obejmuje pięć powiatów: jarosławski, przeworski, lubaczowski, leżajski i przemyski. Z prowadzonych  placówek korzysta ponad 700 osób niepełnosprawnych.  Pracuje tu 350  pracowników o wielu specjalnościach, w tym 91 osób niepełnosprawnych.

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych Koło w Jarosławiu jest organizacją pozarządową, niedochodową i samopomocową. Posiada status organizacji pożytku publicznego. Jej misja to dbanie o godność i szczęście osób niepełnosprawnych intelektualnie, ich miejsce w rodzinach, a także prowadzenie ich ku aktywnemu życiu w społeczeństwie. To także wspieranie członków rodzin, w których żyją osoby z upośledzeniem umysłowym. Celem Stowarzyszenia jest również działanie na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym czy tworzenia warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, zapewnienie im rehabilitacji i dostępu do edukacji od urodzenia po późne lata życia.

Członkowie Stowarzyszenia stwarzają osobom niepełnosprawnym jak najlepsze warunki. W realizacji misji i postawionych celów służą powołane placówki. Najmłodszymi dziećmi - od urodzenia do 7 lat - zajmuje się Ośrodek Wczesnej Interwencji oraz Niepubliczna  Specjalistyczna Poradnia Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka zlokalizowane na os. Kombatantów. Edukacją i rehabilitacją dzieci i młodzieży od 7 roku życia do 25 lat służy Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy im. Krystyny Rajtar na os. Witosa oraz jego filie: przy ulicy Wilsona i przy ul. Podzamcze w Jarosławiu, a także w Oleszycach. Po 25 roku życia osoby niepełnosprawne uczą się podstawowych czynności życiowych, rozwijają również swoje zdolności i pasje w Środowiskowym Domu Pomocy oraz Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ul. 3-go Maja. Samodzielnego życia uczą kilkudniowe pobyty w mieszkaniu treningowym. Przygotowują one osoby niepełnosprawne do zamieszkania w Mieszkaniu Chronionym „Grupowym Domu Rodzinnym". Centrum Doradztwa Zawodowego i Wspierania Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie, tzw. Centrum DZWONI, zlokalizowane w Starostwie Powiatowym w Jarosławiu, pomaga osobom niepełnosprawnym w poszukiwaniu pracy. W Zakładach Aktywności Zawodowej w Jarosławiu i Oleszycach wychowankowie Stowarzyszenia, a także inne osoby niepełnosprawne, również ruchowo, znajdują miejsca zatrudnienia. ZAZ-y prowadzą popularną Kawiarenkę „Galeria Przedmiotu" na Rynku, Bar „Europejskie Klimaty" przy ul. Kasprowicza, kuchnię przy ul. Konfederackiej w Jarosławiu oraz produkcję podpałek do kominka, pieca i grilla. Osoby niepełnosprawne i ich rodziny wspiera poradami Centrum Informacji Prawnej i Poradnictwa dla Osób z Upośledzeniem Umysłowym i ich Rodzin.

To tylko sformalizowana działalność Stowarzyszenia. Do tego należałoby dodać szereg inicjatyw, akcji, imprez, wycieczek i obozów, w których osoby z upośledzeniem umysłowym integrują się z osobami pełnosprawnymi. 

Zarząd Stowarzyszenia, na czele którego stoi osoba z niecodziennym zaangażowaniem w swoją pracę, pan Mariusz Mituś, rozwija i poszerza działalność organizacji. Przykładem tego może być wybudowanie oddanego w październiku kolejnego budynku przy ul. Wilsona. To siedziba OREW-u i Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Dziś na działalności jarosławskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wzorują się stowarzyszenia z całej Polski, a miasto jest dumne z jego dokonań.

 

Kategoria: kultura

Bogusław Pawlak

Jest jednym z najbardziej znanych teoretyków muzyki w Jarosławiu. W niepowtarzalnym, charakterystycznym dla siebie stylu podczas każdego koncertu snuje barwną i ciepłą opowieść o twórczości i życiu rodzinnym kompozytorów.

Bogusław Pawlak swoją muzyczną działalność edukacyjną rozpoczął w 1978 roku, zasilając grono pedagogiczne Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Jarosławiu. W latach 1983-1996 był jej wicedyrektorem. Obecnie wykłada teorię muzyki.

Od wielu lat Bogusław Pawlak kreuje działania kulturalne w Jarosławiu. Od siedmiu lat prowadzi wykłady z dziedziny muzyki dla członków Klubu Melomana Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W roli konferansjera - „słowem o muzyce" - uatrakcyjnia koncerty muzyki klasycznej.

Po 30 latach zapomnienia odtworzył hejnał Jarosławia, który po raz pierwszy zabrzmiał z ratuszowej wieży na XX-lecie Samorządu Terytorialnego.

Posiada głos doradczy i opiniotwórczy dotyczący oferty kulturalnej dla mieszkańców miasta przygotowywanej przez Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu.

Jest inicjatorem Chopinowskich Dni Muzyki Fortepianowej im. Marii Turzańskiej, których organizacji po raz drugi podjęło się Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Chopinowskie Dni Muzyki, a także koncerty kameralne to nawiązanie do działającego w kamienicy Attavantich w latach 1901-1939 Towarzystwa Muzycznego im. Fryderyka Chopina. Sala Lustrzana pełniła wówczas funkcję Salonu Muzycznego Jarosławia.

Do chwili obecnej Bogusław Pawlak, swoją wiedzą oraz pasją, którą z łatwością zaraża innych, przyczynił się do zorganizowania ok. 80 wydarzeń artystycznych i kulturalnych, zarówno w Centrum Kultury i Promocji, Szkole Muzycznej II st. w Jarosławiu oraz w jarosławskich świątyniach. Jest przewodnikiem po świecie muzyki, a jego pasją są podróże śladami światowej sławy kompozytorów.

 

Kategoria: Współpraca międzynarodowa

Dawid Lasek

Chociaż na stałe mieszka w Rzeszowie, jako rodowity jarosławianin utrzymuje ścisłe kontakty z naszym miastem, nie tylko w ramach związków rodzinnych, ale także na płaszczyźnie przynoszącej wymierne efekty, rzutujące na podwyższanie standardu społeczno-gospodarczego i promocji rodzinnego miasta.

Działając w strukturach Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska, najpierw jako kierownik programów UE, a obecnie na stanowisku Wiceprezesa i Sekretarza Generalnego, a także w okresie kiedy piastował stanowisko Dyrektora Departamentu Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, zawsze służył i nieustannie służy naszemu miastu wsparciem i pomocą  przy przygotowaniu transgranicznych  i międzyregionalnych projektów oraz przedsięwzięć międzynarodowych.

Dzięki temu zostało zrealizowanych wiele cennych inicjatyw w dziedzinie infrastrukturalnej, spośród których warto wymienić chociażby remont nawierzchni ulicy Grodzkiej, czy też modernizację parku przy ul. Czesławy Puzon  ps. „ Baśka".

Dzięki jego zaangażowaniu i pomocy zrealizowano w mieście wiele nie inwestycyjnych mikroprojektów w ramach Programu Współpracy Transgranicznej.

Dawid Lasek znalazł się także wśród osób, które wspierały zakończoną powodzeniem inicjatywę pozyskania dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, w wysokości 90 % kosztów, na realizację projektu pod nazwą: „Jarosław-Użgorod: wspólna inicjatywa na rzecz podniesienia atrakcyjności turystycznej historycznych miast partnerskich".

Umożliwi to realizację prac remontowo-konserwatorskich i adaptację nieużytkowanych dotychczas obiektów. Po stronie polskiej zabytkowych piwnic pod kamienicami Rynek 4, 5 i 6 na Podziemne Przejście Turystyczne, zaś po stronie ukraińskiej remont XVIII-wiecznego zamku.

Dzięki temu miasto, już niedługo, zyska bardzo ważną atrakcję turystyczną o wysokim, europejskim standardzie.

Dawid Lasek swoim zaangażowaniem, nieprzeciętną wiedzą i bogatym doświadczeniem zawodowym od wielu lat przyczynia się do poprawy stanu infrastruktury i promocji Jarosławia.   

 

Kategoria: Turystyka

Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek

Od 10 lat znane jest w Jarosławiu z szeregu cennych inicjatyw w dziedzinie turystyki i promocji miasta Jarosławia oraz powiatu jarosławskiego. Jest pomysłodawcą i organizatorem cyklicznych imprez turystycznych: „Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek na Tarnicę", Rajdu Pieszego w Święto Polskiej Niezapominajki, Rajdu Głównym Szlakiem Beskidzkim PTTK, Rajdu „Ślizgami do góry" i wielu innych imprez turystycznych dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Jarosławskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek obecnie zrzesza 40 przewodników beskidzkich, terenowych i pilotów wycieczek. Świadczy usługi przewodnickie grupom zorganizowanym i turystom indywidualnym. Jest organizatorem wielu imprez turystycznych, rajdów turystycznych, rajdów rowerowych, obozów wędrownych, zlotów, pielgrzymek, wycieczek krajowych i zagranicznych. Prowadzi działalność wydawniczą. Wydaje przewodniki i foldery. Organizuje odczyty, szkolenia i wystawy fotograficzne.

Wysoka jakoś oferowanych usług jest efektem systematycznego podnoszenia kwalifikacji przez członków Stowarzyszenia, a także ich dużego doświadczenia.

Swoją ogromną wiedzę, połączoną z dużym talentem narracyjnym i popularyzatorskim, członkowie stowarzyszenie wykorzystują przy realizacji programów telewizyjnych i radiowych poświęconych turystyce, krajoznawstwu oraz odkrywaniu i pielęgnowaniu pamiątek historycznych związanych z Jarosławiem i Podkarpaciem.

Członkowie Stowarzyszenia to pasjonaci Jarosławia, wielokrotnie nagradzani odznaczeniami państwowymi i resortowymi za swoją działalność społeczną na rzecz turystyki i krajoznawstwa.

W 2011 r. 6-ciu przewodników Stowarzyszenia zostało powołanych przez marszałka województwa podkarpackiego w skład Zespołu Egzaminatorów Podkarpackiej Komisji Egzaminacyjnej Przewodników Górskich, Terenowych i Pilotów Wycieczek.

Tegoroczna Noc Zwiedzania Rynku oraz Dni Zwiedzania Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, Opactwa Benedyktynek oraz Jarosławskiej Kolegiaty, współorganizowane przez stowarzyszenie, zgromadziły setki mieszkańców Jarosławia i wielu gości.

 

Kategoria: Infrastruktura

Eurovia Polska S.A.

Już za kilka dni zobaczymy efekty ich pracy. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia drogą obwodową Jarosławia przejadą pierwsze samochody.

Wyczekiwana była od kilkudziesięciu lat, ale konkretne działania rozpoczęły się w 1999 roku, kiedy zaktualizowana została koncepcja programowo-przestrzenna z 1992 r. Po 10 latach załatwiania formalności, zmian w projekcie, wykupu gruntów i wielu prac przeprowadzonych staraniem wielu osób, doprowadzono do wydania pozwolenia na budowę. Rok później, w lutym 2010 r. zawarto umowę na wykonawstwo robót. Terminem zakończenia inwestycji wyznaczono na 2012 rok.

Przetarg przeprowadzony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Rzeszowie wyłonił wykonawcę. To niezwykle trudne zadanie powierzone zostało do wykonania renomowanemu przedsiębiorstwu - Eurovii Polska S.A. Koszt tej inwestycji, zrealizowanej ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, wyniósł ponad 400 mln zł.

Jarosławska obwodnica ma długość 11,31 km. Na jej trasie zbudowano 5 węzłów umożliwiających bezkolizyjne wyjazdy i zjazdy, 7 wiaduktów drogowych, 3 wiadukty kolejowe, 3 mosty i 4 przejazdy gospodarcze.

Z inwestycją łączy się także budowa sieci dróg dojazdowych o łącznej długości ok. 10 km, szereg murów oporowych, zbiorników odwadniających i wiele innych urządzeń inżynieryjnych, bez których nowoczesna infrastruktura drogowa nie mogłaby funkcjonować.

Tak ogromny zakres rzeczowy, aż trudno uwierzyć, został wykonany w okresie niewiele dłuższym niż 2,5 roku.

Możliwe było to tylko dzięki wyjątkowemu zaangażowaniu i współpracy poszczególnych uczestników procesu inwestycyjnego, zwłaszcza ekipy wykonawczej Eurovia Polska S.A. To w dużej mierze dzięki niej spełniły się oczekiwania co najmniej dwóch pokoleń jarosławian, którzy w obliczu systematycznie zwiększającego się natężenia ruchu drogowego, z niepokojem obserwowali przez lata ogrom negatywnych zjawisk z tym związanych, nie tylko dla cennej zabudowy zabytkowej miasta i środowiska naturalnego, ale przede wszystkim dla zdrowia tych którym przyszło tu żyć, uczyć się i pracować.

Eurovia była także wykonawcą drogi łączącej obwodnicę Jarosławia z obecną drogą krajową nr 4 na wysokości ulicy Morawskiej. Ta niezwykle trudna technicznie do realizacji inwestycja, rozpoczęta w 2011 r. i zakończona w 2012 roku, sfinansowana została przez Gminę Miejską Jarosław przy wsparciu środków z Unii Europejskiej.

 

Kategoria: Kultura

Marcin Bornus-Szczyciński
Maciej Kaziński

Od 20 lat do Jarosławia, na Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni", przybywają najsławniejsi wirtuozi. To zasługa dwóch wyjątkowych muzyków. To oni starannie opracowują programy koncertowe wykonywane w zabytkowych kościołach Jarosławia, nadają specyficzną formułę wspólnych działań artystów i uczestników, a trwające do rana spotkania artystów ze słuchaczami oraz poszukiwanie, odkrywanie i poznawanie naszych korzeni posiadają wyjątkowy klimat.

Do XIV edycji festiwalu był dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyka Dawna „Pieśń Naszych Korzeni". Obecnie pełni rolę doradcy festiwalu i prowadzi kurs chorału gregoriańskiego. W czasie trwania festiwalu można rozpoznać go po charakterystycznym rowerze, za pomocą którego porusza się po mieście.

Marcin Bornus-Szczyciński jest jednym z pionierów wykonawstwa wokalnej muzyki barokowej w Polsce. Ukończył Wydział Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1981 roku prowadzi zespół "Bornus Consort" specjalizujący się w polskiej polifonii przełomu XVI i XVII stulecia.

Aktualnie pracuje niemal wyłącznie nad monodią, zwłaszcza liturgiczną. Sam siebie, bardziej niż muzykiem, nazywa raczej "tradycjonarzem" - zajmującym się rozpoznawaniem, utrwalaniem i upowszechnianiem rozmaitych tradycji lokalnych. Uczy śpiewu gregoriańskiego w seminariach dominikańskich w Warszawie i Krakowie.

Właśnie praca nad tradycją dominikańską od XIII wieku do lat dwudziestych naszego stulecia, doprowadziła do współpracy z muzykologiem i śpiewakiem Marcelem Peresem.

Kolejny współtwórca festiwalu pełni funkcję dyrektora artystycznego festiwalu od 2006 roku. Ale od samego początku był jednym z głównych kół zamachowych tego wydarzenia. Już od roku 1996 był sekretarzem, a następnie wicedyrektorem Festiwalu w Jarosławiu.

Maciej Kaziński ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku i kształcił się na specjalistycznych kursach muzyki dawnej. Jako kontrabasista i pianista wykonywał regularnie koncerty symfoniczne i kameralne z różnymi orkiestrami i zespołami w Polsce, Europie i w obu Amerykach.

Wyspecjalizował się w grze na historycznych i tradycyjnych instrumentach smyczkowych, koncertuje, komponuje muzykę teatralną, nagrywa. Jest autor przekładów książek o tematyce muzyczno-historycznej.
Z zamiłowania podróżnik, odbył wiele wypraw śladami archaicznych kultur muzycznych: m.in. do Grecji, Egiptu, Gruzji, Iranu, Syrii, Peru, Rumunii, Ukrainy, na Korsykę i Sardynię.





Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65