Nasze wydawnictwa

sierpień-wrzesień, nr 8-9 (154-155) / 2005

Zespoły Słowiańskie w Jarosławiu

W sobotę i niedzielę 18, 19 czerwca br. jarosławski rynek rozbrzmiewał ludową muzyką i tańcem w wykonaniu uczestników XII. Jarmarku Słowiańskich Zespołów Folklorystycznych. Jarmark tradycyjnie rozpoczął się od przedpołudniowej "Przygrywki" znanych kapel ludowych z Gniewczyny Łańcuckiej (prowadzonej przez Henryka Chruściela) i "Mazury" z Kostkowa (prowadzonej przez Bolesława Mazura).

Przez dwa dni, oprócz wymienionych kapel, koncertowały zespoły z Białorusi, Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski. Warto scharakteryzować je nieco bliżej.

Narodowy Zespół Muzyki i Pieśni "SUBOTIEJA" z Mohylewa (Białoruś) reprezentował urzekająco śpiewny folklor pogranicza białorusko - rosyjkiego; działa przy miejscowym Pałacu Kultury Kombinatu "CHIMVOLOKNO"; jest prowadzony przez Ludmiłę Michajłowną Lazarenko. Etnograficzny Zespół Pieśni i Tańca "TRNKA" z Vyskova (Czechy), wywodzący swój repertuar z pobliskiego regionu Hana, działa przy Wyższej Szkole Wojsk Lądowych; kierowany jest przez Annę Lasowską, Zdenkę Rotrekovą, Josefa Aberle. Męska Folklorystyczna Grupa Śpiewacza "HNOJNANIE" z miejscowości Hnojne w pobliżu Michaloviec (Słowacja) prowadzona przez Michała Klimę, Ladislawa Pastira i Mariana Kraveca. Zespół Folklorystyczny "LESZCZYNECZKA" ze Starej Liszni (Ukraina), wykonujący lokalne pieśni z tamtego regionu, pod kierunkiem Marii Leszke. Zespół Pieśni i Tańca "PISANKA" z Użgorodu (Ukraina) reprezentujący bogactwo folkloru Zakarpacia; kierowany przez Oksanę Hyżyn i Jurija Kierecmana.

ZPiT "LELIWA" z Leżajska, powstał w 1889 r. działa przy MCK w Leżajsku, jego nazwa wywodzi się od herbu pierwszego starosty leżajskiego, Spytka z Tarnowa. Zespół kultywuje tradycje folkloru polskiego i regionalnego, szczególnie rzeszowskiego. Od początku choreografem zespołu jest Teresa Dydacka - Jarek, zaś kierownikiem muzycznym zespołu Zdzisław Zawilski. Zespół Regionalny "BIAŁODUNAJCANIE" z Białego Dunajca istnieje przy Katolickim Stowarzyszeniu Krzewienia Kultury Regionalnej w Białym Dunajcu. W skład zespołu wchodzą dzieci i młodzież w dwóch grupach wiekowych. Zajęcia są prowadzone pod kier. Zofii Mieszczak i Jana Guta oraz Iwony Kiwackiej - Majerczyk (co ciekawe jarosławianki z pochodzenia). "Białodunajcanie" wykonali swój popisowy taniec - zbójnicki wokół pniaka, za który w tym roku otrzymali I miejsce - "Zbójecką Ciupagę" podczas Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. ZPiT "JAROSŁAW" - będący gospodarzem artystycznym Jarmarku, pod kierownictwem Marii Kus (dyrektor artystyczny) i Anny Barszczewskiej (choregraf). Kapela Ludowa Rodziny Pudełków z Siedleczki - w tym roku obchodziła jubileusz 40. lat działalności. Powstała w 1965 r. z inicjatywy Jadwigi Leniar i Adama Pudełki. Obecnie kapela występuje w składzie: Adam Pudełko - I klarnet, Andrzej Pudełko - II klarnet, Adam Chodań - I skrzypce, Jan Pudełko - cymbały, Elżbieta Siry - śpiew oraz II skrzypce. W czasie swej długoletniej działalności Pudełkowie otrzymali m.in. medale i nagrody: im. Oskara Kolberga, Franciszka Kotuli, Ministra Kultury oraz tytuł "Zasłużony dla Folkloru Podkarpackiego".

W ramach towarzyszącego Jarmarkowi Słowiańskiego Kiermaszu Sztuki i Rękodzieła Ludowego swoje prace wystawiali: Ludmiła Marjaniwna Gubal, Iwan Dmitrowicz Masnjuk, Pilip Roman Iwanowicz (Użgorod) oraz Krystyna Kołodziej, Jan Janczura, Andrzej Kisała, Zdzisław Kot, Jerzy Witek (z Podkarpacia).

Bezpośrednimi organizatorami imprezy byli: Miejski Ośrodek Kultury i Powiatowe Ognisko Baletowe im. L. Nartowskiej w Jarosławiu.

Andrzej Zgryźniak
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65