Nasze wydawnictwa

maj, nr 5 (151) / 2005

Historia udokumentowana przez młodych

Pod patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia Janusza Dąbrowskiego, Starosty Powiatu Jarosławskiego Tomasza Oronowicza, Fundacji Pomocy Edukacyjnej im. Państwa Zielińskich 28 kwietnia br. na terenie opactwa ss. Benedyktynek odbyło się podsumowanie IV Zlotu Gwiaździstego śladami deportowanych, więzionych i pomordowanych na "Nieludzkiej ziemi". Celem tegorocznego Zlotu zorganizowanego przez Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej UM, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Dowództwo Garnizonu Jarosław, Związek Sybiraków o. w Jarosławiu, Klub Oficerów Rezerwy przy Wojskowym Ośrodku Kultury w Jarosławiu było poznanie i udokumentowanie losów Polaków pod terrorem sowieckim, ocalenie od zapomnienia przeżyć i cierpień zesłanych na Sybir oraz oddanie hołdu ofiarom bezprawia i zniewolenia nieludzkiego systemu. Zgodnie z regulaminem Zlotu do udziału zostali zaproszeni uczniowie klas szóstych szkół podstawowych oraz młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w regionie. Na zaproszenie odpowiedziało 11 drużyn ze szkół powiatu jarosławskiego. Zadaniem uczestników jest zgłębienie historii II wojny światowej i lat powojennych; mieszkańców doświadczonych dramatem zsyłek, mordów, prześladowań przez aparat komunistyczny.

Prace poddane były ocenie komisji w składzie: Józefa Frendo, Zofia Garczyńska, Zofia Bieńkowska.

Zlot rozpoczął się Mszą św. koncelebrowaną w kościele św. Mikołaja i Stanisława, której przewodniczył ks. Marek Pieńkowski.- dyr. Ośrodka Formacji i Kultury Chrześcijańskiej. Przy ołtarzu modlił się również ks. prałat Marian Rajchel oraz ks. dr Henryk Hazik, który wygłosił homilię. W podsumowaniu Zlotu wzięli udział: Wicestarosta Janusz Kołakowski, Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski, Zastępca Burmistrza Tadeusz Pijanowski, Zofia Garczyńska - prezes Związku Sybiraków o. w Jarosławiu, Józefa Frendo - prezes SMJ, Stanisław Sobocki - prezes Polskiego Związku Wschodniego w Jarosławiu, liczne szkolne poczty sztandarowe, uczniowie, nauczyciele, członkowie SMJ i in. oprawa liturgiczna uświetniona została przez Orkiestrę Dętą z Pruchnika pod kierownictwem pana Bentkowskiego. Kampania honorowa Jednostki Wojskowej Jarosławskiego Garnizonu utworzyła w kościele szpaler. "Cieszę się, że tyle osób młodych odpowiedziało na zaproszenie do poznawania historii w żywy, nie podręcznikowy tylko sposób. Nie jesteśmy tutaj aby wspominać krzywdy, czy podsycać nienawiść, przeciwnie jesteśmy tu po to, aby sytuacja zniewolenia nigdy się nie powtórzyła" - powiedział ks. M. Pieńkowski.

Podczas homilii ks. dr H. Hazik nawiązywał do tragedii komunistycznego systemu lat stalinowskich. Smutna historia powojennej Polski nie pozwalała ludziom kochającym Polskę o niej mówić. "Naszym zadaniem jest uczczenie ludzi pomordowanych, gnębionych przez system stalinowski, ale również musimy pamiętać o tych, którzy się nie poddali, nie załamali". Zło zawsze ma wymierną liczbę, jak podkreślał, powołując się na słowa Jana Pawła II zawarte w książce "Pamięć i tożsamość".

Po uroczystej Mszy św. delegacje złożyły wieńce przy krzyżu poświęconym przez Abpa Ignacego Tokarczuka w Wielki Piątek 2002 r. Przy krzyżu wyrazy uznania za zaangażowanie młodzieży złożył Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski i Wicestarosta Janusz Kołakowski. Prezes Związku Sybiraków Zofia Garczyńska powiedziała m.in. "Atmosfery tamtego czasu nikt z nas nie zapomni. Zabrano nam bezpowrotnie dzieciństwo, traktowano okrutnie. Nie można o tym okrucieństwie zapomnieć". Prezes SMJ Józefa Frendo jako przewodnicząca komisji oceniającej nadesłane prace, podzieliła się z zebranymi wynikami konkursu.

Tradycyjnie już wręczono Puchar Przechodni Dowódcy Garnizonu Jarosław. Drużyna Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu odebrała go z rąk kapitana Grzegorza Jusięgi.

W kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych I miejsce zdobyło Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi w Jarosławiu, II miejsce przyznano Publicznemu Gimnazjum Nr 2 im. Ks. S. Konarskiego w Jarosławiu, natomiast III miejsce przypadło w udziale Publicznemu Gimnazjum w Muninie.

Wyróżnienia i dyplomy otrzymały następujące drużyny:

Szkoła Podstawowa Nr 4 im. S. Żeromskiego w Jarosławiu, Zespół Szkół im. Hr. A. Fredry w Nienowicach, Publiczne Gimnazjum Nr 5 przy ZS w Jarosławiu, Publiczne Gimnazjum Nr 3 im. Ks. J. Twardowskiego w Jarosławiu, Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Ks. Czartoryskich w Jarosławiu, Prywatne Gimnazjum ss. Niepokalanek w Jarosławiu.

W tegorocznej edycji Zlotu Przewodnicząca Związku Sybiraków o. w Jarosławiu postanowiła przyznać Odznakę Honorową "SYBIRAKA" pani Józefie Frendo oraz Zespołowi Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu, Publicznemu Gimnazjum Nr 1 im. Sw. Kr. Jadwigi, Publicznemu Gimnazjum Nr 2 im. Ks. S. Konarskiego w Jarosławiu, Publicznemu Gimnazjum w Muninie. Odznaki wpinane były na sztandary szkolne.

Prezes SMJ Józefa Frendo przyznała w imieniu Stowarzyszenia jednodniową wycieczkę do Krakowa dla uczniów z Publicznego Gimnazjum Nr 1 im. Kr. Jadwigi.

Iwona Międlar
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65