Nasze wydawnictwa

styczeń-luty, nr 1-2 (147-148) / 2005

Na Kupieckim Szlaku

Aktualności

14.01.2005 r. do unijnej instytucji płatniczej w Dreźnie został złożony wniosek o dofinansowanie projektu VIA REGIA "Europejska Droga Kultury". Wśród 22 partnerów znajduje się 7 podmiotów niemieckich, 10 polskich (w tym Jarosław) i 5 ukraińskich. Kwota, o jaką ubiegamy się w ramach dofinansowania unijnego wynosi 1.410.000 euro (tj. prawie sześć mln PLN), z czego Jarosław otrzyma 120.000 euro (tj. ponad pół mln PLN). Założeniem programu jest uznanie drogi VIA REGIA jako "Europejskiej drogi kultury" oraz uznanie znaczenia całej unikatowej trasy dla ekonomicznego i kulturowego rozwoju Europy jako światowego dziedzictwa UNESCO.

W dniach10-11 marca br. we Wrocławiu odbędzie się historyczne, bo Założycielskie Zebranie Stowarzyszenia "Na kupieckim szlaku". Członkami - założycielami są miasta: Legnica, Wrocław, Opole, Kraków, Jarosław, Tarnów, Dębica, Rzeszów, Przeworsk, Krosno, Przemyśl oraz powiaty: jarosławski i dębicki. Gospodarzem Założycielskiego Zebrania Stowarzyszenia będzie prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, na którego zaproszenie przybędą delegaci wszystkich miast wskazani w uchwałach rad miejskich. Wśród nich są prezydenci, burmistrzowie, starostowie i przedstawiciele rad miejskich i powiatowych.

Podczas obrad zostaną wybrane władze i siedziba Stowarzyszenia "Na kupieckim szlaku".

Informacje o programie o Zebraniu w kolejnych numerach Biuletynu Informacyjnego Miasta Jarosławia.

Zbigniew Możdżeń

 

Jarosław - Magiczne Miasto

Istnieją na świecie magiczne miejsca: Paryż, Wenecja, Praga, Wiedeń, Sankt Petersburg. Mają w tym udział ludzie, którzy je stworzyli: historycy, poeci, malarze, muzycy, kupcy, rzemieślnicy. Magia tych miejsc bierze się stąd, że istnieją w nas, w historii, w pamięci. W takich miejscach roi się od historycznych duchów. Ich obecność wyczuwa się po prostu dosłownie, przeszłość zgęstniała tam i jest realna.

Polacy mają też miasta magiczne - Warszawa, Kraków, Wilno, Lwów... Magicznym miastem jest też Jarosław. Bierze się to z odczuwalnej inności wynikłej z obecności wielu światów zamkniętych w niewielkich miejskich murach. Tutaj Polacy, Żydzi, Rusini, Ukraińcy, Ormianie, Niemcy, Włosi żyli razem tworząc ducha tego terenu.

Rozgłos i znaczenie Jarosławia spowodowała przede wszystkim jego rola gospodarcza. Rozwinął się tu handel, dzięki któremu miasto zyskało sławę w całej Europie i zajęło jedno z pierwszych miejsc wśród miast I Rzeczpospolitej. Jarosław leżał w punkcie krzyżowania się ważnych dróg handlowych prastarych szlaków wiodących w kierunku pn-zach i zach-wsch. Spotykali się tutaj kupcy z całej Europy, a Jarmarki Jarosławskie były nazywane najsławniejszymi w Europie Środkowej po Frankfurckich n. Menem.

W drugiej połowie XVI w. Polska była liczącym się kra- jem w polityce europejskiej. Obecnie następuje powrót naszego kraju na arenę globalnej polityki światowej, a klimat w stosunkach z sąsiadami jest bardzo dobry. Porównując mapę średniowiecznych szlaków handlowych z istniejącym przebiegiem szlaków komunikacyjnych oraz planowanymi inwestycjami (autostrada) należy zauważyć pełną zgodność. Przeobrażenia w globalnej wymianie handlowej we współczesnym świecie, a zwłaszcza nasilenie się wymiany między Wschodem, a Zachodem oraz rodzące się nowe rynki wschodnie (Ukraina, Azja Środkowa) stwarzają dogodne możliwości powrotu i znacznego wpisania się Jarosławia w mapę powiązań gospodarczych, kulturalnych Polski i Europy.

Na terenie miasta istnieją liczne wspaniałe zabytki architektury sakralnej. W obrębie Starówki znajduje się XVI-wieczna kolegiata, grekokatolicka cerkiew, żydowska synagoga.

Obecnie plan rynku nie spełnia swoich naturalnych funkcji tj. miejsca spotkań, krzyżowania się wielu interesów oraz roli kulturotwórczej. To właśnie wygląd tego placu, jego zagospodarowanie i atrakcyjność wpływa na kształtowanie opinii o całej miejscowości. Z myślą o dawnej świetności należy wskrzesić ducha historii tego miasta. Zadanie to powinno stać się sprawą jednoczącą całą społeczność.

Podjęty wysiłek może stać się szansą dla dalszego rozwoju stwarzając możliwość zmniejszenia bezrobocia,w efekcie doprowadzić do sukcesu większej części mieszkańców.

Działalność wielu pokoleń mieszkańców Jarosławia zobowiązuje nas do odtworzenia pięknej tradycji dawnych jarmarków kupieckich. W myśl hasła "Tylko w zgodzie z przeszłością można żyć w teraźniejszości myśląc o przyszłości" proponujemy: 1. Przywrócenie pierwotnych funkcji rynku poprzez zlokalizowanie handlu na placu wokół ratusza. 2. Powrót do tradycji Jarmarków Jarosławskich organizowanych w stylu dawnych jarmarków. Rynek był- by miejscem spotkań, wypoczynku, imprez kulturalnych i artystycznych. 3. Podjęcie wielopłaszczyznowych działań promocyjnych w celu ukształtowania korzystnego wizerunku miasta Jarosławia wśród odbiorców krajowych i za- granicznych.

Realizując ciekawe pomysły dzisiaj, tworzymy przyszłość tę najbliższą i tę odległą, szansę dla naszych rodzin zwłaszcza dla dzieci, wnuków i prawnuków. Miasto - gmina jest to związek obywateli i ich wspólnych działań charakteryzujących się tym, że są przyjazne człowiekowi. Dbają o równość obywateli wobec prawa, czyste środowisko, łatwe zdobywanie pracy, opracowywanie strategii rozwoju gospodarczego we wszystkich dziedzinach, oferty dla inwestorów, rozwój małych przedsiębiorstw, poprawę infrastruktury, dogodność komunikacyjną, telekomunikację, informatykę, budownictwo, dbałość i odnawianie zabytków, pamięć o historii, patriotyzmie i przeszłości.

Realizacja pomysłów na najbliższą przyszłość jest prosta. Wystarczy wyznaczyć sobie cel i uparcie dążyć do jego realizacji, szukając zrozumienia u innych, podobnie myślących ludzi. Zajęcie się swoim miastem (swoim własnym bytem) teraz właśnie ma sens.

opracowali: Krystyna i Zbigniew Możdżeń
Jarosław 1994 r.

Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65