Nasze wydawnictwa

styczeń-luty, nr 1-2 (147-148) / 2005

15-lecie działalności Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta w Jarosławiu

Jubileusz

W gościnnych progach Schroniska dla Kobiet przy ul. Jasnej na jubileuszu 15-lecia istnienia Koła Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta w Jarosławiu spotkali się 27 listopada 2004 r. członkowie Towarzystwa, pensjonariusze, dyrektorzy Domów Pomocy Społecznej oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych kół w Przemyślu, Łańcucie, Rzeszowie, Krośnie i Mielcu. Na uroczystość przybyli również: Burmistrz Miasta Jarosławia Janusz Dąbrowski, Wicestarosta Janusz Kołakowski, Prezes Fundacji "Bliźniemu Swemu" Emil Jurkiewicz. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i homilię wygłosił. Ks. Bronisław Żołnierczyk - Krajowy Duszpasterz ds. Bezdomnych a zarazem członek Zarządu Głównego Towarzystwa im. Brata Alberta.

Zaczęło się od Kuchni...

16 października 1989 r. z inicjatywy Ks. Prałata Mariana Rajchla, Proboszcza parafii pw. NMP Królowej Polski rozpoczęła działalność Kuchnia im. Brata Alberta, w której wydawano posiłki dla osób najbardziej potrzebujących z terenu miasta i okolic. W 1990 r. SS. Felicjanki przekazały dom przy ul. Jasnej dla Kurii Metropolitarnej w Przemyślu, która z kolei oddała dla Towarzystwa im. Brata Alberta w Jarosławiu. Kapitalny remont trwał 2 lata i 27 grudnia 1992 r. rozpoczęło działalność Schronisko dla Kobiet. Pierwsza pensjonariuszka, p. Stefania mieszka w Schronisku do dzisiaj i ma 97 lat. W ciągu 15 lat działalności pomoc uzyskało 217 osób: w tym usamodzielniło się 33 osoby, do rodzin powróciło 28 osób, natomiast w Domach Pomocy Społecznej zamieszkało 26 osób.

Dzień dzisiejszy

Obecnie "na Jasnej" mieszkają 34 osoby. Prezesem Towarzystwa jest Kazimierz Górski, zaś Kierownikiem Schroniska jest Zofia Zgórska. Pomoc świadczy 5 wykwalifikowanych pielęgniarek. Pensjonariuszki mają zapewnioną całodobową opiekę. Z posiłków, wydawanych codziennie od poniedziałku do soboty w Kuchni przy par. NMP Królowej Polski korzysta ok. 120 osób. Pracuje tam jedna kucharka na etacie i pięciu wolontariuszy.

"Polski biedaczyna z Krakowa" -

tak nazwał św. Brata Alberta Chmielowskiego ks. Bronisław Żołnierczyk w homilii podczas jubileuszowej Mszy św. Wspomniał, że Towarzystwa Pomocy licznie powstawały po odzyskaniu niepodległości "Naród zerwał się i zaczął budować nowy Dom - Ojczyznę, w której będzie królował pokój, dobro, prawda a przede wszystkim Chrystus. Nastąpiła ewangeliczna Wiosna Ludów. Ludzie dostrzegli, że są dla siebie braćmi i siostrami. Zauważyli też bezdomnych i potrzebujących" - mówił kaznodzieja. Brat Albert jest patronem odbudowy Ojczyzny, który prowadzi do nowego, lepszego świata.

Dowody uznania

"Podziwiam Was, Drodzy Wolontariusze, Pracownicy Schroniska dla Kobiet i Kuchni im. Brata Alberta, Członkowie Towarzystwa" - powiedział Burmistrz Janusz Dąbrowski. "Dziękuję za Waszą służbę i gratuluję Jubileuszu. Życzę radości i cierpliwości dla wszystkich, którzy pochylają się nad Opuszczonym Chrystusem".

Życzliwa i rodzinna atmosfera

towarzyszyła jubileuszowemu spotkaniu. Wspominano początki działalności: zarówno trudności, jak i radosne chwile. W uroczystości uczestniczył również Ks. Gracjan Stoica - Proboszcz parafii grekokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego, który także pełni posługę duszpasterską w Schronisku, a pogoda ducha, która mu towarzyszy jest doskonałym lekarstwem na smutek i zniechęcenie.

Warto podkreślić, że wspaniały koncert muzyki rozrywkowej podarowali wszystkim zebranym: Mariusz Tobiasiewicz - altówka i Aleksander Koziński - fortepian (na zdjęciu).

Na zdjęciu Janusz Dąbrowski i Prezes Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta Koło w Jarosławiu Kazimierz Górski | Fot. Zofia Krzanowska
Na zdjęciu Janusz Dąbrowski i Prezes Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta Koło w Jarosławiu Kazimierz Górski
Fot. Zofia Krzanowska
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65