Nasze wydawnictwa

lipiec-sierpień, nr 8-9 (140-141) / 2004

Wystąpienia Radnych I

Polska tradycja pomocy społecznej czerpie swój początek z wartości chrześcijańskich i wrażliwości Polaków na ludzką biedę. W narodzie Polskim istnieje pragnienie pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Po raz pierwszy ustawa z dnia 16 sierpnia 1923 r. reguluje działalność pomocy społecznej pod względem prawnym. Zapoczątkowana transformacja społeczno - ekonomiczna w 1989 roku spowodowała w naszym kraju wzrost roli pomocy społecznej już jako instytucji polityki społecznej państwa. Odgrywa ona ważną rolę w procesie przekształceń ustrojowych i łagodzi jego skutki. Przeprowadzone w 1996 roku i następnych latach nowelizacje, a szczególnie ustawa z dnia 12 marca 2004 roku zmieniły w istotny sposób stan prawny, zasady ogólne i zakres podmiotowy pomocy społecznej rodzinie. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym art. 22 ust. 1 istnieje obowiązek opracowania statutu jednostki organizacyjnej pomocy społecznej.

W związku z powyższym opracowano nowy statut MOPS. W celu pełniejszej realizacji zadań pomocy społecznej ujęto w strukturze organizacyjnej Ośrodka nowy dział świadczeń rodzinnych. Przewiduje się, że będzie on obsługiwał około 2000 osób mając do dyspozycji w bieżącym roku kwotę zł 1.826.414 przy pomocy dwóch zatrudnionych pracowników. Komisja PP i PP stwierdza wprowadzenie szeregu istotnych zmian w znowelizowanym statucie MOPS, a mianowicie:

  1. w § 1 dodano pkt. 5 o innych ustawach określających zadania z zakresu pomocy społecznej;
  2. w § 2 wzbogacono strukturę organizacyjną o dział świadczeń rodzinnych;
  3. w § 4 pkt. 2 uzupełniono zakres zadań z zachowaniem istoty problemu.


Natomiast Komisja PP i PP zauważa brak formalnych końcowych postanowień w statucie i składa dwa wnioski w celu uzupełnienia statutu MOPS:
§ 9: Traci moc uchwała 615/XLII/2002 z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie nadania statutu Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Jarosławiu.
§ 10: Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Opracowany statut uzupełniony wnioskami Komisji może być pomocą w rozstrzyganiu wątpliwości przy podejmowaniu decyzji w sprawie świadczeń rodzinnych. Komisja składa wniosek o uchwalenie statutu z proponowanymi poprawkami.

Przy ocenie statutu korzystano:

  • z komentarza do ustawy,
  • z ustawy o świadczeniach rodzinnych;
  • z ustawy o pomocy społecznej;
  • z informacji przedstawicieli samorządów;
  • z informacji Kierownictwa MOPS-u
  • z doniesień prasowych i zarządzenia Burmistrza.
Mieczysław Biliński
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65