Na wniosek Rady Rodziców i Grona Pedagogicznego Rada Miasta Jarosławia 27 października 2003 r. nadała Publicznemu Gimnazjum Nr 3 imię ks. Jana Twardowskiego.
W piątek, 4 czerwca 2004 r. odbyły się uroczystości związane z realizacją tej uchwały. Centralnym punktem była Msza św. w kolegiacie jarosławskiej pw. Bożego Ciała, której przewodniczył Ks. Prałat Aleksander Kustra. Ks. Prałat poświęcił również sztandar szkoły ufundowany przez Radę Rodziców i Sponsorów.
Druga część spotkania odbyła się w Publicznym Gimnazjum Nr 3. Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Marian Janusz wręczył p. Dorocie Białek - Dyrektorce PG Nr 3 akt Nadania Imienia Szkole.
Życzenia, by uczniowie i nauczyciele czerpali z mądrości zawartej w poezji ks. Twardowskiego, złożyli: Wicekurator Mirosław Karapyta oraz Zastępca Burmistrza Tadeusz Pijanowski. W tym ważnym dniu pani Dyrektor wręczyła dyplomy za udział w konkursie wiedzy o Patronie. Podziękowanie otrzymali rodzice i absolwenci, którzy pomagali w przygotowaniu uroczystości.
Po raz pierwszy również zaśpiewany został hymn PG Nr 3, do którego słowa napisała p. Anna Skiba zaś muzykę p. Bernard Augustynowicz.
Następnie uczniowie pod kierunkiem nauczycieli: Anny Skiby, Krystyny Sowińskiej, Bernarda Augustynowicza i Małgorzaty Bębenek przygotowali pełen ekspresji program słowno - muzyczno - taneczny. Już na wstępie pojawił się - "ks. Twardowski", który pisał na maszynie jeden z wierszy, a z magnetofonu słyszeliśmy nagrany głos poety. Miłość do ludzi, zwierząt i całej przyrody dostrzegalna była w każdym słowie, geście i dekoracji, którą przygotowała p. Urszula Anwailer. Wśród bohaterów była babcia z wnuczką i żywym, bialutkim kotkiem, który beztrosko spacerował po scenie, anioły ze skrzydłami srebrnymi, tęczowymi, a nawet w kratkę z kleksem oraz biedronki tańczące twista (wierne wierszom ks. Twardowskiego).
Na długo pozostanie w pamięci nauka o miłości, która bywa dobra lub grzeszna, prawdziwa lub fałszywa, ale na pewno bezinteresowna. Doskonale dobrana muzyka, nad którą czuwał p. Tomasz Wyszatycki - żywa, radosna - doskonale korespondowała z humorem i groteską płynącą ze strof wierszy liryka XX wieku. Ks. Twardowski nie mógł osobiście przybyć na uroczystości, ale przekazał list, w którym napisał: "Drodzy, kochani wychowawcy i dzieci. Jestem bardzo wzruszony, że wybraliście mnie na swego Patrona. Pamiętam o was w modlitwie. Jesteście wszyscy moimi przyjaciółmi: całym sercem - zawsze, na zawsze i jeszcze na dłużej".
W szkole zorganizowana została również wystawa o ks. Janie Twardowskim. Jestem przekonana, że ten poeta będzie dla wielu pokoleń niewyczerpanym źródłem inspiracji i pomysłów.