Nasze wydawnictwa

styczeń, nr 1 (121) / 2003

Polskie szanse i obawy...

W ramach przygotowania do referendum na temat przystąpienia do Unii Europejskiej, organizowanych jest wiele konferencji, odczytów i różnego rodzaju spotkań. Także w Jarosławiu w dniu 29 listopada 2002 r. z inicjatywy Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Stowarzyszenia Obywatele dla Rzeczpospolitej przy współudziale Urzędu Miasta obyły się skupione wokół tematu "Polskie szanse i obawy". Otwierając imprezę Burmistrz Janusz Dąbrowski życzył, by spotkanie było szczerą wymianą zdań i drogą w dochodzeniu do prawdy.

Pierwszym prelegentem był Piotr Szpunar - Przewodniczący Szkolnego Klubu Europejskiego "Euro Kop" działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Mówił o pragnieniach migracji wzdłuż i wszerz Europy, o programie "Sokrates" czy "Leonardo da Vinci" oraz o perspektywach edukacji i pracy. "Chcemy zdobywać doświadczenie na Zachodzie, aby tworzyć nową wizję i nie czuć się obywatelami niższej kategorii" - przekonywał Piotr Szpunar.

Kolejne spojrzenie na korzyści i wątpliwości, jakie budzi wejście do Unii Europejskiej przedstawił Prezes Jarosławskiej Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości Dariusz Woźniak. Z nadzieją spoglądał w przyszłość, gdy dyplomy polskich uczelni będą uznawane w krajach unijnych, a dostęp do niskooprocentowanych kredytów umożliwi rozwój gospodarczy jarosławskich przedsiębiorstw.

Tomasz Bańka - Dyrektor Generalny Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana przedstawił krótko historię 10 lat istnienia Fundacji. Próbował też ostudzić nieco zapał młodych ludzi do opuszczania kraju, bo Polska ma szansę być tą częścią świata, w której będzie lepiej. Podobne opinie wyraził Bartłomiej Nowak - przedstawiciel Europejskiego Konwentu Młodych: "Mamy zostać tutaj - w Polsce, w Jarosławiu. Odpowiedzialność leży po naszej stronie. Musimy zacząć działać".

Gość wyjątkowy spotkania, Jan Kułakowski - b. główny negocjator o członkostwo w Unii Europejskiej już na początku swego wystąpienia podkreślił, że jego rolą nie jest agitowanie, lecz ukazanie wyzwań, jakie niesie ze sobą możliwość integracji. Podzielił się doświadczeniami z prac negocjacyjnych, mówił też o ustępstwach uwzględniających rzeczywistość Polski.

W toczącej się dyskusji wiele było opinii zarówno tych, którzy popierają pomysł, jak i przeciwników.

"Świadomie zrezygnowałem z honorowego patronatu nad tym seminarium. Moja postawa: z jednej strony - zgoda na odbycie konferencji w Ratuszu wynikała z otwartości, z niezamykania się na te problemy, a z drugiej - odmówienie honorowego patronatu jest jasną deklaracją. Nie jestem ani za, ani przeciw, jestem za wynegocjowaniem dobrych warunków dla Polski, jeżeli mamy do Unii przystąpić. Jan Paweł II nie mówi o Unii Europejskiej, ale o integracji narodów europejskich. Jestem za integracją na zdrowych zasadach" - relacjonował spotkanie Burmistrz Janusz Dąbrowski.

 

Zofia Krzanowska
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65