Nasze wydawnictwa

kwiecień-maj, nr 4-5 (174-175) / 2007

Święto Konstytucji 3 Maja

Z okazji 216. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jarosławiu powiewały flagi narodowe, a w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski odprawiono Mszę św. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Marian Bocho, który w homilii nawiązywał do przypadającej na ten dzień uroczystości Matki Bożej Królowej Polski.

Oba święta zbiegają się w tym samym dniu, ponieważ biskupi polscy zaproponowali, aby święto NMP Królowej Polski obchodzone było na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej Konstytucji, która realizowała część ślubowań króla Kazimierza. Papież Benedykt XV zatwierdził święto dla Kościoła w Polsce w 1920 r. Jest ono obchodzone w całym kraju oficjalnie od 1923 r., kiedy to papież Pius XI na prośbę biskupów zatwierdził święto Maryi Królowej Polski na dzień 3 maja.

W 1962 roku Jan XXIII ogłosił Maryję - Królową Polski - główną patronką i opiekunką naszego narodu. Od 1992 roku (tak, jak w okresie międzywojennym) dzień ten jest świętem narodowym Polski - dla upamiętnienia zarówno uchwalenia Konstytucji 1791 roku, jak i święta Królowej Polski.

W uroczystościach miejskich udział wzięli: senator RP Andrzej Mazurkiewicz, posłowie na Sejm RP: Tomasz Kulesza, Mieczysław Kasprzak, starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Janusz Szkodny, wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia: Marian Kozłowski, Andrzej Lichończak, Jarosław Pagacz, burmistrz Jarosławia Andrzej Wyczawski, wiceburmistrzowie - Bogdan Wołoszyn i Stanisław Misiąg, radni Rady Miasta Jarosławia, przedstawiciele służb mundurowych, związków, organizacji i stowarzyszeń, dyrektorzy i nauczyciele placówek oświatowych, młodzież oraz mieszkańcy miasta.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości udali się pod Pomnik ku czci Konstytucji 3 Maja, gdzie burmistrz Andrzej Wyczawski powiedział m.in.:

"Dzisiejsze majowe święto powinno w nas wzbudzić refleksję. W istocie jest bardzo nietypowe. Przyzwyczailiśmy się do niego, ale gdyby się zastanowić, okazałoby się, że jest na świecie swoistym ewenementem.

Narody świętują zazwyczaj rocznice zdobycia niepodległości, rocznice wybuchu przełomowej, zwycięskiej rewolucji, rocznicę zakończenia wielkiej wojny.

I w naszej historii mamy niezliczone wojny, powstania, razem z innymi krajami Europy świętujemy, chociaż na swój sposób, dzień 11 listopada.

Ale święto Konstytucji? Nawet Amerykanie, tak wrażliwi na punkcie swej krótkiej przecież historii, obchodzą Dzień Niepodległości, a nie rocznicę uchwalenia pierwszej na świecie ustawy zasadniczej. Co i dlaczego więc czcimy? Dlaczego nie zapomnieliśmy o ustawie, która nie zdążyła nawet dobrze wejść w życie? Czym, zasłużyli nasi przodkowie sprzed ponad 200 lat, abyśmy o nich pamiętali?

Myślę, że Konstytucję 3 Maja nazwać można, niezwykłym pomnikiem odwagi i poświęcenia. Tych wartości w czasach wojen, nigdy Polakom nie brakowało, ale jako cnoty cywilne są nie tylko w naszej ojczyźnie, ale i na świecie - dobrem wyjątkowo rzadkim".

Następnie odbyło się uroczyste złożenie wieńców i kwiatów pod Pomnikiem Konstytucji. Obchodom towarzyszyła orkiestra dęta z Gminnego Ośrodka Kultury w Tryńczy.

W godzinach popołudniowych na jarosławskim Rynku odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca "JAROSŁAW" oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tryńczy.

Marta Puńko - Maciałek
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65