Nasze wydawnictwa

sierpień-wrzesień, nr 8-9 (116-117) / 2002

Wystawy interesujących odrębności

Od końca lipca do końca sierpnia br. (30 VII-28 VIII) w Galerii Rynek 6 miała miejsce kolejna Letnia Prezentacja Sztuki Ludowej oraz odrębnie, wystawa malarstwa Artura Szklannego. W Letniej Prezentacji uczestniczyli członkowie działającego w MOK-u Klubu Twórców Ludowych: Władysław Chajko z Pełkiń (rzeźba), Michał Kołoda z Nielepkowic (rzeźba, zabawki drewniane), Władysław Kruk z Wiązownicy (rzeźba), Zygmunt Pawłowski z Wiązownicy (rzeźba,malarstwo) i niejako "towarzysko", nie związana z klubem, pani Maria Nocko z Jarosławia (malarstwo). Zwiedzający wystawę mieli więc okazję obejrzeć dzieła artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki, style, konwencje. Mieli okazję odróżniać interesujące odrębności pomiędzy nimi.

Rzeźby wspomnianych autorów przedstawiały szczególnie charakterystyczne dla twórczości ludowej motywy religijne, patriotyczne, ludzi przy pracy, w chwilach wytchnienia i podczas zabawy. Postaci wyrzeźbione przez Chajkę "czerstwe" i pełne chłopskiej krzepy a jednocześnie - co świadczy o wielkim pietyźnie artysty - gładkie i odświętne, jakby przygotowane do wyjścia na niedzielną mszę. Sylwetki wydobyte z kloców drewna zdecydowanymi uderzeniami dłuta Kruka, stworzone jakby pod wpływem imperatywu spontanicznego natchnienia, odznaczały się zgrzebną surowością i majestatyczną prostotą. W świat rzeźby pomyślanej i po trosze "skonstruowanej" jako drewniane zabawki wprowadzała twórczość Kołody, z pomalowanymi barwnie "ruchomymi" muzykantami.

Rzeźby, płaskorzeźby Pawłowskiego to niezmiernie subtelne dzieło wynikłe z dojrzałej artystycznej kontemplacji. Zaprezentowane przez niego reliefy o tematyce pasyjnej tworzyły jakby skrzydła ołtarza. Ukazane postaci Chrystusa, apostołów posiadały indywidualną psychologiczną głębię, wyrażały z niezwykłą siłą dramatyzm sytuacji w jakiej się one znalazły. Zbawiciel przygnieciony krzyżem - pniem powalonego drzewa budził wstrząs i poruszał sumienie...

I wreszcie sandomierskie pejzaże pani Marii Nocko jak kojący powiew świeżej soczystej zieleni.

Artur Szklanny, jarosławianin wywodzący się z rodziny o tradycjach artystycznch w ramach swojej ekspozycji zaprezentował kilkadziesiąt ujętych realistycznie pejzaży oraz martwe natury. "Jego prace - jak napisano w katalogu - odznaczają się ciepłym kolorytem. W jednych stosuje barwy czyste, w innych zgaszone, pozbawione blasku.Czernie przechodzą w tony brunatne, biele - w szarości, czerwienie - w brązy. Ważnym źródłem inspiracji jest dla niego sztuka polskich pejzażystów, m.in.: Chełmońskiego, Stanisławskiego, Wyczółkowskiego".

Komisarze wystaw: Elżbieta Maria Piekarska - Malarstwo Artura Szklannego i Andrzej Zgryżniak - Letnia Prezentacja Sztuki Ludowej.

Stanisław Dłubacz
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65