Nasze wydawnictwa

czerwiec-lipiec, nr 6-7 (114-115) / 2002

Dni Jarosławia

Bardzo bogaty program przygotowali organizatorzy tegorocznych Dni Jarosławia: Urząd Miasta Jarosławia, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W scenerii zabytkowych kamieniczek mieszkańcy mogli obejrzeć i wysłuchać artystów z Polski i z zagranicy. Do wzięcia udziału w tej trzydniowej imprezie (7.06.-9.06) zachęciła swoją młodzież Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 3 - mgr Dorota Białek. Szkoła ta cieszy się znacznymi osiągnięciami artystycznymi i dlatego też występ jej wychowanków przyjęto bardzo gorąco. Już pierwszego dnia, w piątek 7 czerwca swoje umiejętności wokalne zademonstrowali: zespół p. Bernarda Augustynowicza - "D-mollki" wraz z solistką Aleksandrą Puszką, zespół p. Małgorzaty Wojciechowskiej i prowadzony przez p. Beatę Michałuszko - Kamil Winiewski.

Wystąpili również uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2. Nie zabrakło występów Państwowego Ogniska Baletowego i artystów Miejskiego Ośrodka Kultury.

W ramach IX Jarmarku Zespołów Folklorystycznych wystąpiły zespoły: "Zemplinik" ze Słowacji, "Pantlek" z Czech, "Medunica" z Białorusi, "Dzerelysta Karpat" z Ukrainy oraz "Familia" z pobliskich Rudołowic.

W siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia otwarta została wystawa fotograficzna "Jarosław dniem i nocą" znanego fotografika Czesława Dziadusia. O popularności artysty świadczy fakt, że na inaugurację przybyli m.in. Burmistrz Jan Gilowski, Wiceburmistrz Zbigniew Piskorz , Dyrektor Muzeum Paweł Kozioł. Imprezę uświetnił hejnał, który zagrał p. Zenon Dukacz. Na wycieczkę po ciekawych obiektach zaprosiła licznie zebranych gości, młodzież z Publicznego Gimnazjum Nr 1, która przedstawiła przygotowany pod kierunkiem p. Marty Zadorożnej oryginalny program "Spacer po zabytkach i historii". Mottem przewodnim był cytat z wiersza Tadeusza Różewicza "Moja mała Ojczyzna jest blisko, na wyciągnięcie ręki". Ojczyznę tworzą ludzie, więc w spektaklu przypomnione zostały postacie, które zapisały się w historii miasta. Młodzież jest dumna ze swej Patronki św. Królowej Jadwigi.

Kolejna wystawa otwarta 7 czerwca to "Małe formy w brązie" - rzeźba wykonana przez Józefa Wąsacza. Autor prezentujący swe prace w Galerii Rynek 6 niewiele chciał mówić o sobie: "Moją wypowiedź zastępują prace". Zapytany o wizerunek Jarosławia, w którym szlifował talent powiedział: "Gdy po wielu latach wróciłem do miasta, w którym stawiałem pierwsze kroki w dziedzinie twórczości artystyczne, patrzę na nie z innej perspektywy".

Mała Galeria (również 7 czerwca) gościła Mariusza Wideryńskiego, który po długich namowach ze strony żony zdecydował się ukazać "Rzeczywiste - nierzeczywiste" zdjęcia, które określił jako fotografię osobistą. "Wystawa jest ciepła i przyjazna, jest w niej dużo szczerości" - stwierdziła Dyrektor MOK p. Teresa Piątek. Wiesława Wideryńska z nieukrywaną radością dodała: "Cieszę się, że mój mąż zdecydował się na zrobienie tej wystawy, że mogą go państwo poznać jako wrażliwego człowieka, który szuka w przyrodzie i otoczeniu tematów, które go inspirują, fascynują i wyrażają jego osobowość. Skończył geologię, dyplom włożył do szuflady i zajął się swoją największą pasją - fotografowaniem. Jest człowiekiem szczęśliwym - wykonuje zawód, który go pasjonuje. Ponadto jest ratownikiem górskim i wydawcą. Ma na swoim koncie wiele albumów. Wykonał parę tysięcy zdjęć publikowanych w wydawnictwach nieperiodycznych". "To nie są zdjęcia komercyjne. Przenikanie pór roku jest pretekstem do realizacji moich zamierzeń i planów fotograficznych" - tłumaczył autor. Niespodziankę w postaci "Okrucha" pt. "Wernisaż" podarowała p. Mariuszowi i miłośnikom galerii p. Anna Bryszewska.

Pomimo zimna i deszczu gorącą atmosferę podczas wieczornego koncertu wprowadził zespół IRA, znany i lubiany przez młodych i nieco starszych.

Następnego dnia 8 czerwca, przy deszczwej pogodzie odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę krytej pływalni przy ul. Sikorskiego. Burmistrz Miasta Jan Gilowski powitał gości: Ks. Dziekana Edwarda Chmurę, Marszałka Województwa Podkarpackiego Bogdana Rzońcę, Wicemera Użgorodu na Ukrainie Ivana Mishko, delegację Euroregionu Karpaty, Starostę Powiatu Franciszka Strzępka, Przewodniczącego Rady Miasta Janusza Szkodnego, Dyrektora Przedsiębiorstwa Resbud Zbigniewa Serwańskiego. Przypomniał też okoliczności towarzyszące budowie otwartego basenu, który funkcjonuje od 1988 r.

Marszałek Rzońca złożył gratulacje władzom miasta: "Myślę, że i mieszkańcy docenią wasz wysiłek, bowiem taka decyzja wynika z dobrze wykalkulowanych potrzeb". Dodał też: "Z całą życzliwością odniesiemy się do waszych potrzeb i w miarę możliwości postaramy się wesprzeć działania środowiska Jarosławia. Sądzę, że ten obiekt będzie dobrze służył w przyszłości. Urząd Marszałkowski współuczestniczy w przekazywaniu środków finansowych z Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu. W tym obszarze widzę pewne możliwości".

W godzinach popołudniowych Mer Użgorodu Ivan Mishko i Burmistrz Jan Gilowski podpisali List intencyjny o wzajemnej współpracy.

W ramach obchodów Dni Jarosławia odbył się również Regionalny Konkurs Recytatorski i Literacki utworów Jerzego Hordyńskiego, zorganizowany przez Zarząd Miasta Jarosławia, Wydział Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Jarosławia, Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza, Miejski Ośrodek Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną. Patronat nad imprezą objęli: Starosta Powiatu i Burmistrz Miasta. W konkursie recytatorskim udział wzięło 6 gimnazjalistów i 6 uczniów szkół średnich. Jury w składzie: Stanisław Dłuski - poeta i wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, Ewa Lis - bibliotekarz z Przemyskiej Biblioteki Publicznej, Helena Szczepanik - polonistka pełniąca funkcję Prezesa Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza oraz Stanisława Szim - polonistka, sekretarz Towarzystwa Literackiego, w kategorii gimnazjów przyznało I nagrodę Gracji Niedźwiedź z Gimnazjum Nr 5 w Przemyślu oraz wyróżnienie Justynie Strawie z PG nr 1 w Jarosławiu. W kategorii szkół średnich za najlepszych jury uznało: Marię Kędzior z Zespołu Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących oraz Kamila Prusinowskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im M. Kopernika. Drugie miejsce zajęła Dominika Inglot - również z "Kopernika", zaś III miejsce Waldemar Sikorski z Zespołu Szkół Budowlanych. Wszyscy z jarosławskich placówek.

Rozstrzygnięto również konkurs literacki nagradzając p. Annę Bryszewską za zestaw wierszy. Ponadto wyróżnienie otrzymała p. Anna Gajda (zestaw wierszy) i Agnieszka Kida ze Szkoły Ogólnokształcącej Sztuk Pięknych (opowiadanie "Kruk"). Przewodniczący jury Stanisław Dłuski gratulował wszystkim nagrodzonym i tym, któryz wzięli udział w konkursie. "Jerzy Hordyński - to człowiek, który zajmuje szczególne miejsce na na mapie polskiej poezji. Swoją twórczością głosił pochwałę życia i istnienia, podkreślał miłość małej Ojczyzny" - dodał. "Ten konkurs ma również walor edukacyjny - powiedziała p. Ewa Lis - Osobiście Hordyńskiego tak naprawdę poznałam dopiero dzisiaj". Na przesłuchania przyjechał również kuzyn poety p. Antoni Maria Kraus z Warszaw, który najlepszym recytatorom wręczył kasety magnetofonowe z nagraniem audycji prowadzonych z Jerzym Hordyńskim. Dekoracje kwiatowe p. Marty Batiuk i motto "Wybrańcy bogów umierają młodo, na szczęście nie zostałem w porę dostrzeżony" podkreślały kameralność imprezy.

Imprezą towarzyszącą był Turniej Tańca Towarzyskiego. Zachwycała gracja z jaką poruszali się zarówno mali jak i dojrzali tancerze. Rozegrany został w dwóch rundach i trzech kategoriach wiekowych. W jury zasiadali profesjonaliści z Krakowa. Lublina, Rzeszowa, Tarnobrzega, Krosna i Jarosławia.

Skromny jubileusz obchodziły Spotkania Teatrów Ulicznych i Plenerowych, zorganizowano po raz piąty. Na jarosławskim Rynku wystąpił Lwowski Teatr Voskresiennia, Współczesny Teatr Pantomimy z Wrocławia oraz Teatr Cztery Żywioły z Chojnic. Wszystkie spektakle miały wspólny wątek - walka dobra ze złem. Jarosławianie przyzwyczaili się do różnych form rozrywki, od tych bardziej kameralnych do widowiskowych dla szerokiej publiczności. Każdy znajduje coś dla siebie i próbuje poznać nowe formy współczesnej sztuki.

Na zakończenie wystąpił Zespół Wokalny AD REM, Młodzieżowa Orkiestra Dęta oraz Dziecięcy Zespół Artystyczny "Uśmiech" z Rzeszowa. Z.K.

Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65