Nasze wydawnictwa

maj, nr 5 (113) / 2002

Dzień Ziemi

Obchodzony od 1970 r. Dzień Ziemi sprawia, że dzieci i młodzież bardziej aktywnie włączają się w akcje ekologiczne. W sobotę 20 kwietnia br. uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Jarosławiu wraz z nauczycielkami: Dorotą Grzędą, Stefanią Kubejko i Anną Szurgocińską, zorganizowali okolicznościową akademię. W pierwszej części gimnazjaliści ukazywali smutek świata, w którym giną barwy i radość życia, promując równocześnie nową wizję życia bez przemocy, z czystą wodą, przyrodą i śpiewającymi ptakami. Dobrym sposobem na ukazanie tragedii współczesności była bajka o ekologicznym smoku i list lwa wystosowany w imieniu przerażonych przedstawicieli dżungli. Głęboką wymowę miała rozprawa sądowa, podczas której oskarżono człowieka o degradację naturalnego środowiska. Bóg wyposażył go w rozum i wolną wolę, dał mu ziemię w dzierżawę, a on spowodował erozję gleby, zatrucie rzek, prowadził mutacje genetyczne. Sąd, który na komputerze oceniał dobro i zło, skazał człowieka na wygnanie w kosmos. Głos obrońcy podkreślającego, że tęsknota za wschodami i zachodami słońca uniemożliwi egzystencję człowieka, spowodował zawieszenie kary z nadzieją poprawy sposobu życia i stylu myślenia.

Druga część, która miała na celu ukazanie znaczenia segregacji odpadów została nazwana "Ekologią na wesoło". Myślę, że przygotowane pod kierunkiem nauczycielki Jadwigi Pleśniak nowe teksty do znanych melodii "Głęboka studzienka", "Szła dzieweczka" zapadną w pamięci młodych ludzi i znajdą odzwierciedlenie w ich codziennym zachowaniu. Swoją wymowę miała dekoracja przygotowana przez nauczycielkę plastyki Beatę Czerwińską. Konar ogromnego drzewa wykonany był z kotary, a na gałęziach wisiały zielone i żółte liście udrapowane z worków foliowych. Na drzewem widoczne były błękitne (również z folii) chmurki.

Akademia była okazją do wręczenia nagród za udział w konkursie wiedzy pt. "Ziemia Nasza Planeta". Pierwsze miejsce spośród 17 uczestników zdobyła Karolina Nalepa (II g), II - Michał Paykart (II e), III - Natalia Gdula (I b) i Mateusz Pleśniak (II a), IV - Paweł Wierzbicki (III e). W szkole zorganizowany został również konkurs plastyczny. Do II etapu zakwalifikowano 10 prac. Jury podczas sobotniego spotkania w obecności zgromadzonych uczniów stawiało swoją punktację poszczególnych prac. Najwięcej punktów zdobyła praca Reginy Sitek z III e. Drugie miejsce przyznano Klaudynie Krawczyk z III b, zaś III - Ewelinie Myłek z III a. Konkurs wiedzy organizowała p. Stefania Kubejko i p. Wiesława Kida, natomiast plastyczny p. Beata Czerwińska. Dyrektor Szkoły p. Anna Chuchla z radością wręczyła dyplom Annie Nowosiad za zajęcie I miejsca w międzygimnazjalnym konkursie "Fizyka w kolorach".


* * * * *


Również w świetlicy środowiskowej działającej przy klasztorze OO. Dominikanów p. Agnieszka Kapusta i p. Barbara Chruszcz przygotowały z dziećmi przedstawienie z okazji Światowego Dnia Ziemi. Na scenie teatru "Pingwinek" 22 kwietna prezes Związku Walki ze Zwierzętami Sp. z o.o. i jego sekretarka przygotowywali wykaz gatunków przeznaczonych do wytępienia. W tym samym czasie obradowała Unia Zielonych dokonując wyboru bociana na swego "szefa", który będzie bronił ich praw. Widok łąki zamienionej na wysypisko śmieci, ryby pływającej do góry brzuchem, lisów, które "ledwo zipią" i ostatniego zimorodka - to powód, by ukarać prezesa, a także udaremnić dalsze działania Związku Walki ze Zwierzętami. Finał pozytywny: prezes obiecał miłość do przyrody, co wszystkie zwierzęta uczciły radosnym tańcem. Dziękując Ziemi za zielone lasy, urocze jeziora, czyste rzeki, piaszczyste plaże, białe lodowce czy kolorowe tęcze, dzieci zachęcały do refleksji nad dalszym losem świata. Obiecywały, że zaangażują się w obronę naturalnego środowiska człowieka. "Życzymy ci Ziemio, byś była zdrowa, wesoła, a na niebie niech zawsze świeci słońce" - zwyczajne, a jakże wymowne pragnienia uzupełnione zostały piosenką "Pięknie żyć - znaczy kochać świat".

Wiosenna, bogata w kwiaty i kwitnące drzewa dekoracja oraz świergot ptaków napełniały radością życia tych, którzy przybyli, by podziwiać młodych aktorów.

* * * * *


W Szkole Podstawowej Nr 11 Święto Ziemi obchodzono przez kilka dni, zaś przegląd całego bogactwa imprez odbył się 23 kwietnia br. Przygotowywały je nauczycielki: Iwona Piotrowska, Lucyna Szatko, Bronisława Mroczko, Dorota Grzęda, Alicja Droździel oraz Lidia Matuła i Elżbieta Kyc. Dyrektor Szkoły Anna Korczewska nie ukrywała dumy z faktu, iż szkoła włączyła się w sieć szkół promujących zdrowie a także realizuje program "Czysta Wisła i rzeki Przymorza". Ponadto dzieci prowadzą zbiórkę szkła, puszek aluminiowych i makulatury. Ginącą florę i faunę, zatrutą wodę obserwują ludzie i zwierzęta, więc bocian złożył maskę na dziób, by nie wdychać zatrutego powietrza.

"Na świecie nie było dnia ani nocy, kiedyś byłam piękna i pogodna" - wspominała Matka Przyroda. Pomimo trudności lokalowych szkoły, zachwycała różnorodność scenografii, strojów i charakterystycznych zachowań: piękne drzewa i lasy, a w nich dzięcioł, kukułka i wiewiórka. Inny obraz to ziemia przybrana śmieciami, bloki i ścieki fabryczne wpływające do rzeki oraz wędkarz, który wyłowił plastikową butelkę. "Nim zepsujecie wszystko zostawcie nam po listku, małej trawce i po truskawce" śpiewały dzieci, które pragną, by morze było przeźroczyste, a słońce śmiało się do ich marzeń. Dzieci z "jedenastki" i z Siennowa uczestniczyły wcześniej w sesji plakatowej. Podczas akademii Dyrektor Szkoły Anna Korczewska wręczyła uczestnikom "plastyczne" upominki. Kolejnym sposobem włączenia się w obchody Święta Ziemi był przeprowadzony już po raz drugi konkurs twórczości poetyckiej "O ciszy i hałasie". Wyróżniono: Anię Mędralę, Mikołaja Kułaka, Kamilę Torbiczuk, Basię Kremer, Olę Garczyńską, Jagodę Grabską oraz Marzenę Piasecką. Wszystkie zgłoszone na konkurs wiersze zostały opublikowane w okolicznościowym tomiku.

Zofia Krzanowska
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65