Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 11 (108) / 2001

Strona 14
Nasz lekarz Stanisław Sobocki Wiceprzewodniczący Rady Miasta
odznaczony orderem "Gloria Medicinae"

Uznanie dla najlepszych


Medal "Gloria Medicinae" przyznawany jest od 1990 roku przez Polskie Towarzystwo Lekarskie
najwybitniejszym i najszacowniejszym przedstawicielom tego zawodu, lekarzom, którzy są oddani pacjentom, służą im swoją wiedzą i swoim sercem oraz wnoszą twórczy wkład do medycyny.


14_1_1.jpgPomysł przyznawania takiego wyróżnienia wyszedł od profesora Jerzego Woy-Wojciechowskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Na medalu zaprojektowanym przez artystę plastyka Edwarda Gorgola, widnieje wizerunek najznakomitszego lekarza polskiego Odrodzenia, Józefa Strusia i dewiza: Floreat Res Medica.
Na wręczanym laureatom dyplomie znajduje się tekst w języku polskim i łacińskim, definiujący kryteria przyznawania medalu:
"Medal nadawany jest za wybitne zasługi dla medycyny. Jest on przyznawany tylko dziesięciu lekarzom w świecie w ciągu jednego roku.
Medal jest symbolem wdzięczności dla tych, których życie, czyny i dzieła przepojone są pragnieniem pomocy ludziom i ulżenia ich cierpieniom. Dla tych, których osiągnięcia w służbie człowiekowi stwarzają lepszy świat dla ludzkości.
"(..) Za ofiarną służbę Iudziom, za najwyższy szacunek dla zdrowia i życia ludzkiego, za sumienne i godne wykonywanie sztuki leczenia, za podtrzymywanie honoru i szlachetnych tradycji stanu lekarskiego, za tworzenie nieprzemijających wartości dla dobra Polskiego Towarzystwa Lekarskiego - Kapituła Medalu "Gloria Medicinae" przyznaje to najwyższe odznaczenie". Corocznie wyboru laureatów dokonuje niezależna Kapitula, w skład której wchodzą lekarze już tym medalem odznaczeni. Chyba najważniejszy jest fakt, że medal przyznają lekarze lekarzom. I choc to środowisko jest dziś mocno podzielone, docenia jednak prawdziwe autorytety. 23 listopada br. Medal "Gloria Medicinae" zostal po raz jedenesty uroczyście wręczony dziesięciu lekarzom.

Program Uroczystości


1. "GAUDE MATER POLONIA" Chór AM pod dyr. Beaty Herman Wejście pocztu sztandarowego i orszaku w togach.
2. Wręczenie odznaczeń ZASŁU20NEMU PTL dla:
- P. Janina Ochojska
- P. Katarzyna Frank Niemczycka
- Dr med Stanisław Burzyński - Prof dr hab. Marek Kwiatkowski
3. Wręczenie odznaczeń BENE MERITUS dla:
- Caritas polskaZespól realizatorów filmu .,Na dobre i na złe"
- Prof dr hab. med Jan Tatoń
4. "PIEŚŃ LEKARZY" Chór AM pod dyr. Beaty Herman
5. Wystąpienia przedstawicieli Kapituły GLORIAMEDICINAE
- Kanclerza prof. dr hab. Wojciecha Noszczyka
- Sekretarza prof. dr hab. Med. Tadeusza Tołłoczki
6. PREZENTACJA ODZNACZONYCH - Honorowy sekretarz Kapituły dr med Józef Hornowski
7. DEKOROWANIE MEDALEM "GLORIA MEDICINAE"
8. Minirecital fortepianowy MARII GABRYŚ:
- F. Chopin Etiuda Rewolucyjna c-moll opus 10 nr 12 - Andante spianato. Wielki Polonez Esdur opus 22
9. "HEJ PRZYJACIELU" Chór AM pod dyr. Beaty Herman
10. "GAUDEMATUS IGITUR" (Poczet i orszak opuszczają salę)
11. LAMPKA SZAMPANA

Stanisław Sobocki, chirurg,społeczik,naukowiec i wydawca


14_3.jpgUrodzony w 1927 roku, wnuk, syn, a także ojciec lekarzy. Ukończył UMCS w Lublinie (1953 r.). Zdobył specjalizację chirurgiczna, którą pogłębił stopniowo o podspecjalizacje: ortopedyczna, urazowa, dziecięca. Specjalizuje się czasem także w ginekologii i położnictwie oraz urologii neurochirurgii. Czyni wszystko, aby w prowincjonalnym szpitalu, w jakim pracował, pomoc chirurgiczna stała na jak najwyższym poziomie. Jest to jeden z motywów Jego aktywności organizacyjnej i wydawniczej. W prowadzanym od 20 lat piśmie Acta Medica Premisliensia systematycznie drukuje prace naukowe powstałe na terenie południowo-wschodniej Polski. Opublikował ponad 270 prac naukowych. Działa również w Polskim Towarzystwie Chirurgów dziecięcych oraz Polskim Towarzystwie Lekarskim.

Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65