Nasze wydawnictwa

czerwiec lipiec, nr 5-6 (102-103) / 2001

Strona 6
Nadanie imienia Gimnazjum Nr 2


"Realizując uchwałę Rady Miasta Jarosławia, mam zaszczyt i honor nadać tej szkole imię Księdza Stanisława Konarskiego" słowa te wypowiedziane przez Przewodniczącego Rady Miasta Janusza Szkodnego oraz akt nadania imienia, stały się symbolami, które wypełniły najważniejszą część uroczystości związanej z nadaniem imienia Publicznemu Gimnazjum Nr 2 w Jarosławiu.
Uroczystości, które odbyły się 30 maja br. rozpoczęła Msza Św. w klasztorze OO. Franciszkanów, koncelebrowana przez ks. Tomasza Tomskiego i ks. Stefana Denkiewicza z zakonu Pijarów w Rzeszowie oraz franciszkanina O. Kamila Łętowskiego.
W homili ks. Stefan Denkiewicz prezentował postać Ks. Konarskiego: "Jesteście szkołą, która nosi imię wspaniałego Polaka. Ten zakonnik z zakonu Pijarów otrzymał od historyków tytuł , wsławiając się powołaniem do bytu nowej, lepszej Ojczyzny. Ksiądz Konarski na pierwszym miejscu w edukacji stawiał wychowanie obywateli. Dążył do rozszerzenia współpracy rodziców ze szkołą, zorganizowania wolnego czasu dzieciom i młodzieży, skutecznej walki z narkomanią i alkoholizmem. Aktualność poruszanych przez Ks. Konarskiego problemów potwierdza trafność wyboru patrona tej zacnej placówki".
Po Mszy Św. zaproszeni goście udali się do przykościelnej sali, gdzie powitała zgromadzonych Dyrektor mgr Anna Gębarowska.
W okolicznościowym wystąpieniu Przewodniczący Rady Miasta Janusz Szkodny powiedział m.in.: "Coraz piękniejsze jest grono patronów naszych szkół. Niezwykle trafny wybór Ks. Stanisława Konarskiego na patrona Gimnazjum Nr 2 jest spełnieniem przesłania, które cenił sobie najbardziej - umiejętności dokonywania przekazu do ucznia, zrozumienia jego niedoli, pochylenia głowy nad biednym. - słowa wytłoczone na medalu, którym Stanisław August Poniatowski udekorował Ks. Konarskiego, za jego zasługi dla kraju. Życzę Gronu Pedagogicznemu, aby te słowa, to przesłanie, było Wam zawsze bardzo bliskie. Wam Drodzy Uczniowie zazdroszczę takiego wspaniałego patrona. Bądźcie z niego dumni, bądźcie dumni z Waszej szkoły, bo przecież szkoła to drugi dom i tak ją w przyszłości będziecie wspominać".
Wiceburmistrz Robert Wiśniewski, zwracając się do zebranych w imieniu Zarządu Miasta, powiedział: "Nie tak dawno wydawało się, że te ostatnie dni roku szkolnego w tej szkole, wypełni smutek. Okazuje się jednak, że te dni, w których wygasa szkoła podstawowa, w których powstaje pełne gimnazjum, okazują się radosne, piękne i bardzo podniosłe. Mają one bowiem przebogaty łącznik - patrona obu placówek, Ks. Stanisława Konarskiego. Gratulując tak trafnego wyboru, życzę wszystkim abyście po kilkudziesięciu latach pamiętali o najlepszych dniach waszego pobytu w gimnazjum im. Ks. Konarskiego. By ten czas był dla was fundamentem waszego rozwoju, abyście byli jak Ks. Konarski, odważni mądrością".
W imieniu Podkarpackiego Kuratora Oświaty, życzenia i podziękowania dla dyrekcji szkół i młodzieży, złożyła Elżbieta Ćwierz - Superson, Kierownik Oddziału Zamiejscowego Kuratorium, natomiast w imieniu Senatora RP Andrzeja Tadeusza Mazurkiewicza, życzenia i gratulacje przekazał Dyrektor Biura Senatorskiego Janusz Bochenek.
W nastroju zadumy i wspomnień obecni wysłuchali przemówienia mgr Anny Chuchli Dyrektora likwidowanej SP Nr 2. Podsumowując długoletnią działalność placówki, Pani Dyrektor przedstawiła jej historię, podziękowała za współpracę władzom samorządowym i pracownikom szkoły oraz złożyła życzenia dalszego, wspaniałego rozwoju gimnazjum.
Wzruszający moment przekazania sztandaru szkoły podstawowej dla gimnazjum oraz ślubowanie gimnazjalistów na długo pozostanie w pamięci wszystkich zebranych.
Spotkanie uświetnił profesjonalnie przygotowany program artystyczny, podczas którego młodzież gimnazjalna przedstawiła postać swojego patrona, a punktem kulminacyjnym stał się polonez z podkładem muzycznym z filmu "Pan Tadeusz".
Ostatnia część uroczystości odbyła się w budynku szkoły, w czasie spotkania towarzyskiego, poprzedzonego odsłonięciem pamiątkowej tablicy poświęconej patronowi gimnazjum.
Wśród zebranych gości nie zabrakło byłych uczniów przedwojennego gimnazjum, mieszczącego się w tym samym budynku, a jeden z nich, Wiceprzewodniczący Rady Miasta dr n. med. Stanisław Sobocki podzielił się z obecnymi wspomnieniami, przytaczając różne wydarzenia z życia tamtej, jakże innej, a przecież tej samej szkoły.
Przepiękna uroczystość przepełniona wspomnieniami, a jednocześnie wychodząca naprzeciw potrzebom przyszłości, na długo pozostanie w naszych sercach, a o jej randze i nie dających się zatrzeć wspaniałych wrażeniach, niech świadczą złote litery umieszczone na budynku "Gimnazjum im. Ks. Stanisława Konarskiego".

Naczelnik Wydz. Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki
Bogdan Wołoszyn




Nagrodzony "robaczek w niemodnym kubraczku"


Do finału tegorocznej edycji konkursu "Pisarze i poeci dzieciom" po eliminacjach powiatowych i rejonowych zakwalifikowały się: Ania Marczewska z II klasy SP w Ryszkowej Woli przygotowywana przez p. Zofię Kolasę z Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu, Aneta Skupień z SP Nr 6 pod kierunkiem Agaty Młynarskiej - Kroczek oraz teatrzyk "Kaktusik" ze Szkoły Podstawowej w Pawłosiowie ze spektaklem "Kozucha kłamczucha" J. Porazińskiej w reż. Beaty Ziemby. Na rzeszowskiej scenie 19 czerwca br. Ania Marczewska za wiersz A. Onichimowskiej "O robaczku w niemodnym kubraczku" zdobyła III miejsce w kategorii recytacji dzieci klas I-III. Z.K.
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65