Nasze wydawnictwa

maj, nr 4 (101) / 2001

Strona 6
Trójporozumienie: Jarosław - Michalovce - Vyškov


11 maja 2001 r. z dwudniową wizytą przebywała w Jarosławiu delegacja z czeskiego Vyškova: Burmistrz dr Miloš Olik, Zastępca Burmistrza dr František Adamec, Dyrektor Biura Organizacyjnego inż. Zdenek Kratochwil oraz rzecznik prasowy Pavlina Mičova. Głównym celem wizyty było podpisanie umowy partnerskiej.
Jest to już trzecie miasto, z którym Burmistrz Jarosławia podpisał umowę współpracy. Najdłużej, bo od 1998 r. realizowane jest partnerstwo z Michalovcami na Słowacji. W roku ubiegłym miastem partnerskim został Orange z Francji.
Kontakty z Vyškovem rozpoczęły się dzięki władzom Michaloviec - miasta, z którym zarówno Jarosław jak i Vyškov wspólpracują. Wolę wspólnych kontaktów w formie deklaracji wyrażono jeszcze w styczniu 2000 r.
Goście zwiedzili Muzeum, Podziemną Trasę Turystyczną, Hutę Szkła Jarosław S.A. oraz kościoły: św. Mikołaja i św. Stanisława, Chrystusa Króla, Kolegiatę pw. Bożego Ciała i Bazylikę Matki Bożej Bolesnej.
12 maja br. w sali narad Ratusza Burmistrz Jarosławia Jan Gilowski i Burmistrz Vyškova Miloš Olik w obecności Senatora RP Andrzeja Tadeusza Mazurkiewicza, przedstawicieli Rady Miasta z Przewodniczącym Januszem Szkodnym na czele oraz naczelników wydziałów Urzędu Miasta złożyli stosowne podpisy pod w/w umową. "Historia obu miast: Jarosławia i Vyškova ma wiele zbieżnych elementów. Teraz od nas a potem od naszych następców zależeć będzie dzień dzisiejszy i przyszłość. Historyczny moment podpisania umowy partnerskiej - to pierwszy istotny etap naszej współpracy. Zgodnie z treścią umowy nasze wspólne działania skupiać się będą wokół gospodarki, kultury, oświaty, turystyki i sportu. Zawsze jednak troszczyć się będziemy o zachowanie indywidualnych cech, a także narodowych i regionalnych tradycji" - powiedział Burmistrz Jan Gilowski.
"Cieszymy się z nawiązania kontaktów z pięknym polskim miastem. Mając doświadczenia współpracy z innymi miastami, zdajemy sobie sprawę z tego, że czeka nas dużo pracy. Realizujemy przede wszystkim zadania jakie spoczywają na nas w zakresie zaspokojenia potrzeb mieszkańców Vyškova. Będziemy się starać, by dzisiaj podpisana umowa, była systematycznie wprowadzana w życie" - skomentował Burmistrz Miloš Olik.
Vyškov to miasto liczące 23 tysiące mieszkańców, położone w centrum Moraw, w odległości 100 km od Brna, przy bardzo ważnej trasie komunikacyjnej północ - południe. Kontakty partnerskie rozwija również z podobnymi miastami w Niemczech i Chorwacji.
Po podpisaniu dokumentu o współpracy odbyła się konferencja prasowa z udziałem dziennikarzy lokalnej prasy i radia. Pragnę dodać, że w 1998 r. Rada Miasta Jarosławia włączyła w poczt Honorowych Obywateli Miasta Jarosławia Konsula Generalnego Republiki Czeskiej Josefa Byrtusa oraz Konsula Handlowego Milana Peprnika.

Zofia Krzanowska



KATOLICKIE CENTRUM KULTURY


funkcjonujące przy parafii Chrystusa Króla, w ubiegłym miesiącu rozsunęło kurtynę sceny dla muzyki i teatru. Inauguracja sceny muzycznej była związana z uroczystościami pod hasłem "Dzień Prymasa" w ramach Roku Prymasa Tysiąclecia, które miały charakter ogólnomiejski. Uświetnieniem tego wydarzenia był koncert muzyki poważnej w wykonaniu Pana Piotra Marciaka - skrzypce oraz Pana Wojciecha Koguta - fortepian.
Natomiast inauguracja sceny teatralnej w Katolickim Centrum Kultury dokonała się dzięki uczniom szkoły Sióstr Niepokalanek. Wychowankowie tej szkoły przedstawili Misterium Wielkopostne pt. "O tym co było, co jest i co będzie". Scenariusz, choreografię a także nadzór reżyserski był dziełem Pani Wiesławy Skrzypek - polonistki Szkoły Sióstr Niepokalanek im. Matki Marceliny Darowskiej.
W role wcielili się uczniowie I i II klasy gimnazjum tej szkoły. Młodzi aktorzy w bardzo naturalny i dorosły sposób zaprezentowali kunszt gry scenicznej. Nowatorska sztuka niosąca w sobie głębokie treści zmuszała do refleksji nad człowiekiem i jego udziałem w zbawieniu. Doskonałe połączenie mostem czasowym współczesności z okresem życia Chrystusa, próba filozoficznej analizy postaw ludzkich i dróg prowadzących człowieka w przyszłość, wyrażała się pytaniami rzucanymi przez uczniów ze sceny (którzy w tym dniu byli nauczycielami), pozostawiając je bez odpowiedzi.
Zadane ze sceny pytania powinny brzmieć w naszych uszach przez całe życie, abyśmy mogli co dzień udzielać sobie, sami na nie odpowiedzi na przykład "czy ojciec musi umazać się w błocie, aby jego syn miał lepszą przyszłość?".
Dzieci wykazały wysoki poziom artystyczny, który może być osiągnięty tylko dzięki sukcesywnej pracy i pomocy w rozwijaniu ich umiejętności kształtowanych pod opieką Sióstr Niepokalanek oraz Grona Pedagogicznego tej szkoły, wychodzącego często poza obowiązujący zakres pracy wychowawczej.
Scena powstała w Katolickim Centrum Kultury, której twórcą jest Proboszcz Parafii Chrystusa Króla ks. Andrzej Surowiec stwarza możliwości rozwijania talentu i osobowości młodych ludzi jak również dorosłych w naszym mieście dając jednocześnie możliwość kreowania osób przybyłych do naszego miasta.
Doznania z obu inauguracji były dodatkowym natchnieniem dla ich odbiorców do pełniejszego przeżywania okresu Wielkopostnego. Zarówno impreza muzyczna i teatralna odbywała się przy pełnej widowni wynagradzającej artystów gromkimi brawami.

Piotr Warzecha

Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65