Nasze wydawnictwa

marzec-kwiecień, nr 3 (100) / 2001

Strona 16

"O wspólpracy szkoly z rodzicami,
czyli kilka przykladów dobrej praktyki ze Szkoly Podstawowej Nr 4 w Jaroslawiu"

Zwykło się mawiać, iż szkoła nauczycielem stoi, a w "Czwórce"... - i nauczycielem, i uczniem, i rodzicem. Od kilku miesięcy bowiem w tej właśnie placówce pod okiem pani dyrektor mgr Filomeny Góreckiej - Bedla organizowane są nietuzinkowe akcje charytatywne i społeczne. Ich cel jest oczywisty - dobro powierzonych nauczycielskiej pieczy uczniów.

I tak już w pierwszym miesiącu nauki samorząd szkolny skupił całą społeczność "Czwórki" wokół znanego powszechnie hasła: "Szkoła - mój drugi dom". Zorganizowano cykl zabaw dla dzieci, w czasie których rodzice za symboliczną kwotę sprzedawali przygotowane przez siebie wypieki, kanapki i napoje. Efektem tych działań było uzyskanie 1103 złotych, które przeznaczono na upiększenie korytarzy szkolnych, a więc zakup karniszy i kwiatów.

Jakąż radość sprawia obecnie uczniom przebywanie w czasie przerw na ukwieconych, barwnych korytarzach. A radość ta jest tym większa, że szkoła nareszcie jest ich, własna, bo wnieśli do niej swój wkład - nawet jeśli był niewielki, drobny - angażując przy tym serca i umysły. I szkoła stała się rzeczywiście piękniejsza, przyjazna.

Zabaw takich odbyło się cztery. Za ich organizację i przebieg odpowiadały kolejno poszczególne klasy wraz z wychowawcami. Jedna z nich "I ty możesz zostać Sw. Mikołajem" tkwi głęboko w tradycjach tej szkoły, bo już od blisko sześciu lat. Podczas zabawy andrzejkowej, w którą znów aktywnie włączyli się rodzice, zgromadzono na cel charytatywny 930 złotych. Rodzice - nie szczędząc sił, czasu i nakładów finansowych - przygotowali bufet, loterię fantową i konkursy z nagrodami. Za uzyskane fundusze zakupiono słodycze i owoce na paczki mikołajkowe dla 41 uczniów "Czwórki" z rodzin szczególnie potrzebujących wsparcia.

Piękne było łączenie własnego dobra indywidualnego z dobrem innych, gdy dzieci roznosiły te paczki do domów swoich mniej zamożnych kolegów i gdy widziały ich zaskoczone i rozradowane twarze. Przy okazji w naturalny sposób następowało pogłębianie tak ważnych dla młodego człowieka więzi międzyludzkich, I to nie były już w tym momencie tylko zwykłe paczki świąteczne, ale ich, uczniów paczki, bo przeżywali bardzo ich wręczanie.

Również najmłodsze dzieci z klas I - III włączyły się do tej akcji, dzieląc się słodyczami i zabawkami z wychowankami Domu Dziecka w Jarosławiu przy ul. Poniatowskiego. Zrobiły miłą niespodziankę swoim kolegom, gdy w spontanicznym dziecięcym odruchu serca okazały im swoją troskę i zainteresowanie.

Trudno nie wspomnieć o starych przyjaciołach "Czwórki" ze Specjalistycznego Ośrodka Społeczno - Wychowawczego w Jarosławiu. O nich również pamiętano w tym szczególnym przedświątecznym okresie. Wspólne mikołajki i spotkanie wigilijne po raz kolejny dowiodły, że wrażliwość i odpowiedzialność za innych to bardzo mocne cechy uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 4.

Nie mniej cenną cechą społeczności tej szkoły jest szacunek dla wspólnego dobra. Tak więc przy wydatnej pomocy rodziców, w ramach realizowanej ścieżki ekologicznej, uczniowie zbierali makulaturę. Wymagało to od nich trudu zgromadzenia, posegregowania, spakowania i przyniesienia makulatury do szkoły. Uzyskane z tej akcji pieniądze w kwocie 700 złotych przekazano na dofinansowanie zakupu sprzętu nagłaśniającego dla szkoły.

Na koniec trzeba jeszcze raz podkreślić, iż wszystkie te działania nie byłyby możliwe bez grupy ludzi wrażliwych, o wielkim sercu i otwartości dla drugiego człowieka, których potrafiła skupić wokół tych przedsięwzięć pani dyrektor mgr Filomena Górecka - Bedla. Wszak nic bardziej nie buduje osobowości młodych ludzi, jak wyjście naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom bliźniego.

Wychowanie można by porównać do drogi, po której "duży" prowadzi "małego" i ukazuje cel, do którego razem zmierzają, nie gubiąc przy tym bratnich dusz. Właśnie tak widać to z perspektywy różnorakich oddziaływań wychowawczych Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu.

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 4





Współpraca godna naśladowania


W dniach od 15 do 18 marca na zaproszenie Stowarzyszenia Zdru�enie na pomoc mentálne postihnutým przebywała w Michalovcach 11-osobowa grupa przedstawicieli Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koła w Jarosławiu oraz młodzież z upośledzeniem umysłowym - uczestnicy prowadzonych przez Koło Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego. W trakcie wizyty doszło do bardzo interesujących spotkań z władzami samorządowymi Michalovec - Burmistrzem Miasta i członkami Zarządu oraz z Wicestarostą powiatu Michalovce.

Tematyka prowadzonych rozmów dotyczyła zagadnień partnerskiej współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi w wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych. Poruszono problematykę edukacji, integracji dzieci niepełnosprawnych z rówieśnikami, przygotowanie zawodowe młodzieży i dorosłych, możliwość podjęcia pracy przez osoby z upośledzeniem umysłowym w obu krajach. Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z formami prowadzonymi przez słowackiego partnera. Pomimo małej ilości wolnego czasu udało się jeszcze zwiedzić wiele ciekawych miejsc w Michalovcach i okolicach. Kontynuacją współpracy będzie udział grupy ze Słowacji w Warsztatach Twórczych Osób Niepełnosprawnych organizowanych przez nasze Koło Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Krystyna Rajtar
Przewodniczaca Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65