Jarosławianie mają swój udział w remoncie katedry lwowskiej
"Mamy wreszcie niepodległą Ukrainę, co było przedmiotem marzeń wielu pokoleń moich rodaków. Rodzi się pojęcie Europy będącej wspólnotą wielu narodów. W tej i Polska, i Ukraina powinny znaleźć swoje miejsce, a przede wszystkim - wnieść realne wartości do wspólnego dorobku" - powiedział Serhij Burko.
Filharmonia Lwowska obchodziła 60-lecie istnienia, natomiast Orkiestra Kameralna działa od roku 1994. Wykonuje nie tylko klasykę, ale też dawną i współczesną muzykę ukraińską oraz polskie współczesne utwory. Podczas koncertu w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury wysłuchaliśmy utworów J. S. Bacha, Rachmaninowa, Griega, Persela, Vivaldiego, Mozarta. Urokiem osobistym i wirtuozerią gry na fortepianie urzekła dziesięcioletnia Aleksandra Godlewska.
Zebrano kwotę 1.651 zł i 79 gr, którą przekazano na konto Społecznego Komitetu Wspierania Restauracji Katedry Rzymsko - Katolickiej we Lwowie.
Warto przypomnieć, że fundamenty kościoła katedralnego położył w latach 1360-1368 król Polski Kazimierz Wielki. Poświęcenia części kościoła dokonał bp Maciej z Przemyśla w 1405 r., natomiast arcybiskup lwowski Jan STRZELECKI dokonał konsekracji w 1481r. Katedra nosiła wówczas charakter halowej budowli gotyckiej o trzech nawach. W latach 1761-1776 r. arcybiskup lwowski Wacław SIERAKOWSKI przeprowadził gruntowną restaurację katedry w duchu baroku. Pod koniec XIX w. wykonano witraże według projektu m.in. Józefa MEHOFFERA i Stanisława BATOWSKIEGO. W latach 1970-1980 przeprowadzono renowację nawy głównej i naw bocznych. Katedra posiada 8 kaplic, z których najznakomitsza to kaplica Kampianów utrzymana w stylu renesansowym. Ściany i sklepienia katedry - z wyjątkiem prezbiterium - pokrywają freski o tematyce maryjnej pędzla Stanisława STROIŃSKIEGO. W roku 1765 w głównym ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej Łaskawej - "Ślicznej Gwiazdy miasta Lwowa", namalowany w 1598 r., koronowany w 1776 r. przez metropolitę Wacława SIERAKOWSKIEGO i rekoronowany w 1983 r. przez Jana Pawła II w Częstochowie. Przed tym obrazem król Polski Jan Kazimierz złożył w 1656 r. słynne śluby narodowe, obierając Maryję za Królową Korony Polskiej. W 1910 r. Ojciec Święty Pius X nadał katedrze tytuł Bazyliki mniejszej. Rozpoczęte dwa lata temu prace remontowe nadzoruje Józef Steciński - jarosławski konserwator zabytków.
Zainteresowanym podajemy nr konta Społecznego Komitetu Wspierania Restauracji Katedry Rzymsko - Katolickiej we Lwowie:
WBC O/Przemyśl
14601224-27.0.6.-632777-01.
Zofia Krzanowska
A P E L
SZANOWNI MIESZKAŃCY JAROSŁAWIA
Zwracam siĘ z apelem o wspÓlne podjĘcie dziaŁaŃ majĄcych na celu
zaprowadzenie porzĄdku i czystoŚci w naszym mieŚcie. Od nas
wszystkich zaleŻy powodzenie tego przedsiĘwziĘcia, gdyŻ wszyscy
powinniŚmy czuĆ siĘ odpowiedzialni. SZANOWNI MIESZKAŃCY JAROSŁAWIA
SŁowa tego apelu kieruję szczegÓlnie do wŁaŚcicieli i zarzĄdcÓw nieruchomoŚci. PaŃstwa osobiste zaangaŻowanie w dziaŁania zwiĄzane z porzĄdkowaniem uŻytkowanych posesji i terenÓw do nich przylegŁych, pozwoli uzyskaĆ zamierzony efekt. Jest to waŻne szczegÓlnie teraz, gdy po okresie zimowym w wielu miejscach nagromadziŁy siĘ nieczystoŚci i Śmieci, ktÓre psujĄ wizerunek naszego piĘknego miasta.
Tak wiĘc, ich usuniĘcie jest niezbĘdne. WyraŻamy nadziejĘ, Że nasz apel spotka siĘ ze zrozumieniem i zostanie wŁaŚciwie potraktowany przez wszystkich mieszkaŃcÓw.
BURMISTRZ MIASTA JAROSŁAWIA
Z poezją za "pan brat"
12 marca br. w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje powiatowe X Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Sacrum w literaturze". Na eliminacje wojewódzkie jury Jury w składzie: Barbara Płocica, Marzena Kaplita, Jan Aab wytypowało w kategorii recytacji Annę Kuźma, Marię Kędzior, Annę Wasiel, Katarzynę Cymbalista, Monikę Dąbek, Karolinę Cisowską, Barbarę Król, Katarzynę Wieczorkowską, Kamila Prusinowskiego i Tomasza Szegdę. Jedyna wykonawczyni poezji śpiewanej Monika Dąbek również będzie uczestniczyć w kolejnym etapie konkursu.
Ponownie recytatorzy spotkali się 15 marca w MOK-u podczas eliminacji miejskich XLVI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Spośród 15 uczestników komisja konkursowa w składzie: Stanisława Szim, Grażyna Pol i Jan Aab uznała, że miasto w eliminacjach rejonowych reprezentować będą: w kategorii recytacji - Dominika Inglot, Barbara Król, Maria Kędzior, Karolina Cisowska, Kamil Prusinowski i Katarzyna Cymbalista, natomiast w kategorii poezji śpiewanej - Monika Dąbek i Anna Gołąb.
Zofia Krzanowska