Nasze wydawnictwa

grudzień, nr 13 (97) / 2000

Strona 6
Jarosławianie we Włoszech i u Ojca świętego
cd. w poprzedniego numeru

Popołudnie 24 października było zarezerwowane na
zwiedzanie Watykanu.
Radość przepełniała serca, gdy stanęliśmy na Placu św. Piotra i w bazylice noszącej jego imię. Przejście przez Święte Drzwi, symbol przekroczenia bram niebieskich, szczególnie w obecnym Roku Jubileuszowym stało się autentycznym doświadczeniem bliskości Boga i świętych, którzy odpowiedzieli na Jezusowe "Pójdź za Mną". W bazylice: Pieta autorstwa Michała Anioła, posąg św. Piotra, baldachim wykonany przez Berniniego i tylu "znajomych" - patronów. Tego dnia również dokonaliśmy zakupu pamiątek, które nazajutrz miał osobiście poświęcić Jan Paweł II.

Spotkanie z Wielkim Rodakiem Janem Pawłem II - jedyne i niepowtarzalne przeżycie
Na Plac św. Piotra przybyliśmy 25 października 2000 r. po godz. 7-mej rano. Zajęliśmy możliwie najlepsze miejsca tzn. na trasie przejazdu Ojca św. Kilka zdjęć z prezentami dla Jego Świątobliwości, rozmowa z O. Konradem Hejmo, wywiad Burmistrza Jana Gilowskiego dla Radia Watykańskiego i oczekiwanie....

Tuż przed godziną 10-tą poruszenie i płacz... radości i bólu. Ojciec św. z pochyloną głową i przygarbiony zdawał się nie widzieć tych tłumów. Zrozumieliśmy, że jest bardzo zmęczony. Ojciec Hejmo wymienia grupy z Polski. Czekamy na naszą kolej. Transparent z napisem "Jarosław pamięta" wędruje w górę, a z naszych serc i ust wyrywa się okrzyk powitania - pomagają nam Amerykanie, którzy cieszą się naszą radością. Po chwili Papież pojawia się na miejscu audiencji ... Wymawia pierwsze słowa: głos drżący, zachrypnięty... Ktoś z tyłu podaje szklankę wody. Głos staje się bardziej wyraźny. "Eucharystia, którą sprawujemy tu, na ziemi, jest udziałem w wielkiej liturgii niebieskiej" - mówi Papież. Zwraca uwagę, że zasiadając do stołu Wieczerzy Pańskiej, doświadczamy już tutaj radości Uczty Mesjańskiej, jaka oczekuje nas w wieczności. "Eucharystia jest nie tylko pokarmem dla nas na naszej pielgrzymiej drodze, ale także obietnicą tego, co nas czeka u kresu ziemskiej wędrówki, gdy osiągniemy Królestwo Boże" - stwierdza Ojciec Święty. "Będąc sprawowaniem naszej wspólnoty z Chrystusem, Eucharystia wciąga nas do życia z odwiecznym Bogiem" - mówi dalej Jan Paweł II. Dodaje, że na drodze tej przekracza ona granicę między czasem a wiecznością, staje się "przedsmakiem wieczności w czasie". "Przy Stole Pańskim my, którzy jesteśmy skazani na śmierć, doświadczamy nieśmiertelności, my, którzy znamy smutek, jesteśmy dotknięci chwałą, która jest przyszłością, przygotowaną nam przez Boga w zmartwychwstałym Chrystusie" - podkreśla. Przypomina na zakończenie sugestywne wyrażenie rosyjskiego myśliciela i teologa prawosławnego Sergiusza Bułhakowa: "Liturgia jest niebem na ziemi". Jak zwykle przemawia w różnych językach. Wita również Polaków z Ojczyzny: "Życzę wszystkim pielgrzymom z Polski, ażeby Rok Jubileuszowy ugruntował w was tę świadomość, że Eucharystia jest zadatkiem życia wiecznego w Bogu".

Wśród biskupów towarzyszących Ojcu św. jest Kardynał Franciszek Macharski. Dobiegają końca wystąpienia, na placu małe zamieszanie. Na spotkanie z Papieżem przygotowują się delegacje. Ojciec Hejmo prowadzi przedstawicieli naszego miasta. Towarzyszy nam radość, ale też lęk czy Ojciec św. będzie się czuł na tyle dobrze, że przyjmie wszystkich. Delegacje przesuwają się powoli. Przed nami nowożeńcy, którzy przyjechali po błogosławieństwo. Oczekiwanie trwa wieki... nogi stają się jak z waty, oczy wpatrzone w Chrystusowego Namiestnika. Jeszcze moment...., papamobile rusza..., spoglądamy na siebie nawzajem: czy zdążymy... Wreszcie upragniony moment. Dziewięcioosobowa delegacja podchodzi, klęka.... Ojciec św. błogosławi... Ks. Prałat Aleksander Kustra przedstawia władze miasta. Papież podnosi wzrok i wyraźnie ożywiony mówi: "Jarosław - piękne miasto". Prosimy o przyjęcie Honorowego Obywatelstwa. Wręczamy akt nadania, statuetkę w postaci srebrnych dłoni trzymających herb Jarosławia pozłacany 24-karatowym złotem z napisem "Janowi Pawłowi II - mieszkańcy Jarosławia", album zawierający krótką historię i zdjęcia najważniejszych obiektów oraz kasetę magnetowidową z nagraniem programu słowno - muzycznego przygotowanego przez nauczycieli i młodzież Szkoły Podstawowej Nr 4. Statuetkę wykonali: Tadeusz Uberman (absolwent PLSP w Jarosławiu) i jego syn Szymon. Na końcu ofiarujemy obraz kolegiaty namalowany przez Izabelę Stelmach - uczennicę IV klasy PLSP. "Tutaj odbyła się uroczystość zakończenia peregrynacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w której Wasza Świątobliwość uczestniczył w 1971 r." - przypomina ks. A. Kustra. Znów Papież podnosi wzrok. "Pamiętam" - mówi. Zapisujemy w pamięci te słowa. Służby porządkowe nakazują pośpiech. Ucałowanie pierścienia... dłoń taka bezwładna... "Kochamy Cię", "Modlimy się za Ciebie", "Pamiętamy o Tobie", "Szczęść Boże" - mówimy żegnając się z Papieżem. Wracamy do grupy. Uściski radości i pytania o szczegóły spotkania.

Nie łatwo odnaleźć się na pielgrzymkowym szlaku,
gdy przed oczyma wciąż Ojciec św. Zwiedzamy Bazylikę św. Pawła za Murami z ogromnym, surowym wnętrzem, w którym 80 monolitycznych kolumn i nieliczne tylko ozdoby: m.in. mozaika przedstawiającą Jezusa i Apostołów oraz wizerunki papieży. Świątynia wybudowana została w miejscu pochówku św. Pawła.

Kolejna bazylika to Santa Maria Maggiore (Matki Bożej Większej) z oryginalnym kasetonowym sufitem. Jak podaje tradycja została wzniesiona w miejscu, w którym papieżowi Liberiuszowi objawiła się Matka Boża i gdzie w pełni lata spadł śnieg. Jeszcze jedna świątynia była miejscem naszego pielgrzymowania - Bazylika św. Jana na Lateranie o burzliwej historii, z posągami Chrystusa i świętych. W inny nastrój i bardzo odległe czasy przenieśliśmy się zwiedzając Forum Romanum i Koloseum.
cd. str. 17
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65