Nasze wydawnictwa

listopad, nr 12 (96) / 2000

Strona 11
Umowa o współpracy partnerskiej Jarosław - Orange

W dniach 13-15 października 2000 r. delegacja Zarządu Miasta: Burmistrz Jan Gilowski, Wiceburmistrz Zbigniew Piskorz, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia Witold Garczyński i członek Zarządu Miasta Andrzej Wyczawski uczestniczyła w podpisaniu umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy Jarosławiem, a miastem Orange we Francji. Uroczystego aktu podpisania umowy partnerskiej dokonano 14 października br. w sali merostwa Orange w obecności polskiego konsula w Lyonie pani Elżbiety Sayegh, Rady Miasta Oragne oraz przedstawicieli ważnych instytucji i biznesu.

Burmistrz Jan Gilowski i mer Orange Jacqes Bompard - podpisali umowę, która obejmuje wzajemną wymianę na polu kultury i imprez kulturalnych oraz przedsięwzięć gospodarczych, turystycznych i wymiany młodzieży.

Jednym z najważniejszych punktów programu podczas wizyty było uczestnictwo w 45-tych Targach Regionalych w Orange - 45 FOIRE EXPOSITION D�ORANGE, które Burmistrz Jan Gilowski razem z merem Orange Jacquesem Bompard uroczyście otworzyli. Na targach zaprezentowały się również jarosławskie zakłady: Zakłady Cukiernicze "SAN" - United Biscuits, które reprezentował doradca Zarządu spółki Jan Pajda i Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego "Jarlan" S.A., w imieniu których wystąpił Wiceprezes Zarządu Spółki Andrzej Piotrowski. Zaprezentowano także materiały promocyjne Huty Szkła Jarosław S.A. Warto zaznaczyć, że herbatniki z "SAN"-u i sweterki z "Jarlan"-u wśród odwiedzających targi zrobiły olbrzymią furorę. Po podpisaniu umowy partnerskiej w Maison Principautč zaproszeni goście i mieszkańcy Orange mogli podziwiać wystawę prac malarskich profesorów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Prace Barbary Gmiter, Heleny Płoszaj-Wodnickiej, Teresy Ulmy, Wiktora Śliwińskiego i Wiesława Tadeusza Wodnickiego znalazły wielkie uznanie chociażby w postaci zakupu konkretnych obrazów.

Osobnym wydarzeniem było udane uczestnictwo w wizycie Zespołu Pieśni i Tańca "Jarosław", który od otwarcia targów poprzez podpisanie umowy partnerskiej, aż do wieczora był specjalną atrakcją. Koncert zespołu (Palais de Princes), który zaprezentował tańce ludowe i narodowe zakończył się wieloma bisami, a oglądający mogli podziwiać perfekcyjnie wykonane układy taneczne.

Na koniec kilka refleksji. Umowa partnerska z Orange, to pierwsza umowa partnerska Jarosławia z miastem leżącym na terenie Unii Europejskiej. Daje to możliwość aplikowania o środki z funduszy pomocowych na realizację tej umowy, jej rozwijanie oraz wpisanie naszego miasta do programów dotyczących szerszej wymiany między samorządami. Wbrew niektórym opiniom, Jarosław po dwóch kadencjach działania samorządu terytorialnego (o czasach wcześniejszych lepiej w ogóle nie wspominać, bo nie ma sensu) właśnie teraz w trzeciej kadencji odnosi duży sukces. Mając na uwadze niedawną decyzję Rady Miasta Dingelstädt o podjęciu współpracy partnerskiej z Jarosławiem okazuje się, że tylko intensywne działania i kontakty, poprzez wyjazdy i rozmowy na miejscu mogą w efekcie przynieść sukces.

Członek Zarządu Miasta
Andrzej Wyczawski




Uchwała Nr 372/XXVI/2000
Rady Miasta Jarosławia z dnia 13 listopada 2000r.

zmieniającą uchwałę w sprawie zasad sprzedaży lokali mieszkalnych w budynkach komunalnych wielomieszkaniowych i małych domach mieszkalnych

Działając na podstawie art.18 ust.1 pkt. 9a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz.U. z 1996 r. Nr 13 poz. 74 z póżń. zm.) oraz art. 68 ust.1 pkt. 7, ust. 2 i 3, art. 70 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz.U.z 2000r Nr 46 poz.543)

Rada Miasta Jarosławia uchwala co następuje :

§ 1.

W uchwale Nr 556/XLIII/ 98 Rady Miasta Jarosławia z dnia 20 marca 1998r. z późn.zm. w sprawie zasad sprzedaży lokali mieszkalnych w budynkach komunalnych wielomieszkaniowych i małych domach mieszkalnych wprowadza się następujące zmiany :

§ 6. uchwały otrzymuje brzmienie:
Jeżeli nabywca nieruchomości przed upływem 5 lat licząc od jej nabycia zbędzie lub wykorzysta nieruchomość na inne cele niż lokal mieszkalny udzielona bonifikata podlega zwrotowi po jej waloryzacji.

Nie dotyczy to zbycia na rzecz osoby bliskiej.

§ 2.

Wykonanie Uchwały powierza się Zarządowi Miasta Jarosławia.

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia na tablicach ogłoszeń Gminy Miejskiej Jarosław i podlega publikacji w Biuletynie Rady i Zarządu Miasta Jarosławia.

Przez "osobę bliską" należy rozumieć zstępnych, wstęnych, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa, osoby przysposabiające i przysposobione, małżonka, który nie pozostaje we wspólności ustawowej ze sprzedającym nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego, oraz osobę, która pozostaje ze sprzedającym faktycznie we wspólnym pożyciu.

Jest to zapis art. 4 ust. 13 ustawy z dn. 21 sierpnia 1997 r. ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. Nr 46 poz. 543 z 2000 r.)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65