Dziewiąte spotkanie w Salonie Literackim było okazją do obcowania z poezją i muzyką w jednym...
18 września br. spotkaniem z krakowskimi artystami: powieściopisarką, scenarzystką, piosenkarką Elżbietą Wojnarowską oraz poetą Józefem Baranem zainaugurowano kolejny sezon w Podkarpackim Salonie Poetyckim. Po raz kolejny prezes Stowarzyszenia Grupa Poetycka Grażyna Stopa zaprosiła na obcowanie z żywą literaturą w Dworze Hetman pp. Janiny i Władysława Wyczawskich. Współorganizatoremspotkania był także UM Jarosławia.
Duet poetycko - muzyczny uzupełniał się wzajemnie, recytacja wierszy przez autora przeplatała się z poezją śpiewaną w wyk. Elżbiety Wojnarowksiej.
Kilkadziesiąt minut wystarczyło, aby nawiązała się nić sympatii pomiędzy publicznością, a artystami, co Józef Baran spointował: "Jarosław, to piękne miasto, ale też piękni ludzie go tworzą, bo ludzie kochający poezję mają piękne wnętrza".
Na kilka godzin przed Salonem Poetyckim w Urzędzie Miasta Jarosławia odbyły się z inicjatywy Elżbiety Tkacz - dyr. MBP w Jarosławiu warsztaty poetyckie z udziałem Józefa Barana i Elżbiety Wojnarowskiej, w których uczestniczyli młodzi jarosławscy poeci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Grupa Poetycka, ale nie tylko. Dla młodych literatów cenne okazały się profesjonalne uwagi poety.
Józef Baran - jest krakowskim poetą, którego twórczość tłumaczona była na kilkanaście języków. Jego poezję wyróżniono nagrodami im. Stanisława Piętaka, Andrzeja Bursy, Fundacji Kościelskich w Genewie, Funduszu Literatury. Jego utwory znalazły się w repertuarze Elżbiety Adamiak, Grupy pod Budą, Starego Dobrego Małżeństwa, Mirosława Czyżykiewicza, Oli Maurer. Laureat nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca (marzec 2001) za tomik pt. Dom z otwartymi ścianami (Warszawa 2000). Od 25 lat jest dziennikarzem, obecnie pracuje w krakowskim "Dzienniku Polskim".
Elżbieta Wojnarowska - poetka, powieściopisarka, autorka sztuk teatralnych. Otrzymała Nagrodę Fundacji Młodego Kina oraz "Dialogu", zajęła I miejsce w polskiej edycji międzynarodowego konkursu na scenariusz filmowy o nagrodę Hartley - Merrill, w 1995 roku za scenariusz filmu fabularnego "Był kiedyś raj".