Jesienne Impresje Artystyczne
"Laur Impresji" w tegorocznych eliminacjach szkół średnich i osób dorosłych w kategorii recytacji i twórczości własnej otrzymała Katarzyna Kucab reprezentująca Zespół Szkół Drogowo - Geodezyjnych i Ogólnokształcących, natomiast w kategorii poezji śpiewanej Anna Szymczycha z Zespołu Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących.
Po raz szósty w dniach 16 i 19 listopada 1999 przeprowadzono Międzyszkolny Turniej Wiedzy o Jarosławiu.
W pierwszym etapie uczestniczyło 8 drużyn z jarosławskich szkół podstawowych i gimnazjów, w którym do ścisłego finału wyłoniono 5 zespołów. Zmagania młodych historyków oceniało jury w składzie: p. Krystyna Kieferling, p. Zofia Bieńkowska, p. Józefa Frendo. Najlepszą okazała się drużyna z Gimnazjum im. Matki Marceliny Darowskiej wyprzedzając swoich młodszych kolegów ze Szkoły Podstawowej prowadzonej przez SS. Niepokalanki i zespół z Publicznego Gimnazjum Nr 2. Zarówno zwycięzcy jak i pozostali finaliści ze Szkoły Podstawowej Nr 4 i Nr 10 otrzymali nagrody i wyróżnienia ufundowane przez organizatorów konkursu: Muzeum "Kamienica Orsettich" i Miejski Ośrodek Kultury.
Na oryginalną interpretację swej twórczości zgodziła się studentka WSP w Rzeszowie Joanna Wendycz w programie poetycko - muzycznym "Geometria życia". P. Zofia Kolasa przy konsultacji i współpracy dźwiękowej z wykorzystaniem technik komputerowych p. Waldemara Wałeckiego opracowała doskonały scenariusz, będący odzwierciedleniem pragnień młodego pokolenia: miłości, ciszy, światła i życia w prawdzie. Symetria zachowań aktorów Teatru Słowa nawiązywała do tęsknoty za harmonią i uporządkowaniem w codziennym życiu. Wśród atrakcji listopadowych Impresji wymienić pragnę spotkanie ze Stanisławem Ożogiem wykładowcą teatrologii i kultury żywego słowa Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Jest on wielokrotnym laureatem ogólnopolskich konkursów recytatorskich w kategorii teatrów małych form. W Jarosławiu zaprezentował monodram "Pijak" wg "Zbrodni i Kary" Fiodora Dostojewskiego. Aparycja i nieprzeciętny urok osobisty aktora wcielającego się w rolę człowieka o wielkim sercu, ale słabej woli wywołał autentyczne wzruszenie i współczucie. Stanisław Ożóg zachęcał młodych twórców do sięgania po groteskę, pastisz i parodię.
Kolejny gość Impresji Władysław Serafin w podczas koncertu zatytułowanego "Między ramy trafiamy co dnia" zaśpiewał i zagrał na gitarze utwory Jana Lechonia, Bruno Jasieńskiego, Czesława Miłosza, a także swoich przyjaciół: Anny Konieczny i Grzegorza Tomczaka, do których skomponował muzykę. Pomimo zapalenia krtani nie zawiódł miłośników poezji śpiewanej.
Tekst i zdjęcia: Zofia Krzanowska