Nasze wydawnictwa

Październik, nr 10 (192) / 2008

Słowo Burmistrza

W perspektywie trzyletnich starań o certyfikat GMINA FAIR PLAY, Gmina Miejska Jarosław jest rokrocznie nagradzana. Jaka jest potrzeba starania się o takie wyróżnienie?

Jarosław sięga po certyfikat Gmina Fair Play, ponieważ służy to jego ocenie u szeroko rozumianych inwestorów z kraju i zagranicy, na których Miastu bardzo zależy. Certyfikatu i wyróżnienia „Złota lokalizacja biznesu” nie traktuję jako nagrody, ale jako mobilizację do podejmowania jeszcze większych starań i zabiegów o przyciąganie kapitału do naszego miasta. Certyfikat zawsze zobowiązuje, nie tylko w kategorii Gmin Fair Play. Przyznawanie takiego tytułu tylko na rok pokazuje, iż łatwo można go stracić. Dlatego najważniejsze jest utrzymywanie na wysokim poziomie usług, jakie oferujemy w Urzędzie Miasta. Oczywiście ogrom pracy już za nami, ale jeszcze sporo nas czeka. Cieszy mnie, że zostaliśmy zauważeni, że docenia się pracę i wysiłek wielu osób w kierunku poprawy infrastruktury służącej inwestorom.

Dba Pan o wizerunek Miasta od strony gospodarczej, ale również w części Starego Miasta trwają prace renowacyjne, jakie jest ich znaczenie?

Przywrócenie zabytkowej części miasta tętniącego życiem charakteru, jest zadaniem, którego podjąłem się dwa lata temu. Widzę jak nabiera urody kamienica Attavantich i, nie ukrywam, jestem zadowolony; wreszcie zaczyna ona przybierać właściwy sobie kształt. W czerwcu (tak wskazują prace) planowane jest zakończenie prac remontowych i zamierzam otworzyć w niej Centrum Promocji Kultury i Turystyki - nareszcie jarosławski rynek stanie się przyjaznym miejscem spotkań mieszkańców i turystów. Przyjeżdżający do miasta, nie będą zmuszeni do samodzielnego poszukiwania informacji o historii i zabytkach miasta, o bazie noclegowej, restauracyjnej itp.
Nasi jarosławscy przewodnicy będą mieli po raz pierwszy odpowiedni lokal. Przez wiele lat kamienica stała nie wykorzystana, a po przeprowadzonym gruntownym remoncie będzie to jedyna kamienica na Rynku spełniająca standardy dla osób niepełnosprawnych - z windą i dostosowanymi pomieszczeniami.

Po dwudziestu latach podjęliśmy się remontu elewacji ratusza równocześnie z iluminacją budynku, kolejne ulice wokół Rynku nabierają blasku dzięki nowemu oświetleniu. Powstał uroczy zakątek na Małym Rynku z platformą widokową na opactwo pobenedyktyńskie i stare koryto Sanu, z ławeczkami i jedyną taką w mieście ławeczką Kieferlinga - pomysł przeze mnie proponowany bardzo spodobał się absolwentom i dyrekcji szkoły plastycznej.
Podejmujemy działania w kierunku otwarcia trasy podziemnej łączącej Muzeum-Kamienicę Orsettich z kamienicą Attavantich i kamienicą Rynek 6. Znajdują się tam obszerne pomieszczenia, które wykorzystamy na kawiarnię, stałe wystawy muzealne. Chcę, aby Starówka była znakiem rozpoznawczym naszego miasta, z tak bogatą historią, pięknymi zabytkami i właściwą tylko Jarosławiowi zabudową kamienic kupieckich, jarosławianie powinni czuć się dumni.

Herb to także znak rozpoznawczy każdego miasta, jaki sens mają prace wokół jarosławskiego herbu?

Musimy uściślić: to nie są prace mające na celu zmianę herbu. Sprzeciwiam się takiemu przedstawianiu sprawy. Wymogi prawne nakładają na wszystkie gminy konieczność uzgodnienia herbu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, a to nie obejdzie się bez konsultacji i oceny znaku ze strony Komisji Heraldyczno-Weksylologicznej. Ażeby z kolei ocena wypadła pomyślnie, oczywiste jest, iż symbole i elementy muszą mieć swoje głębokie uzasadnienie w historii i tradycji miasta, jego kultury i równocześnie nie mogą odbiegać od zasad heraldycznych. Herb, którym się posługujemy będzie jedynie zmodyfikowany, m.in. korona musi być zmieniona i, co najważniejsze, musi znajdować się w polu tarczy herbowej, bo dotychczas znajdowała się poza tarczą. Opinia jarosławian jest dla mnie ważnym czynnikiem, który wezmę pod uwagę.

Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65