Nasze wydawnictwa

Wrzesień, nr 9 (203) / 2009

Otwarcie wstrząsającej wystawy
Otwarcie wystawy poświęconej wybuchowi II wojny światowej w Galerii Rynek 6.
Otwarcie wystawy poświęconej wybuchowi II wojny światowej w Galerii Rynek 6.
Plakatay, zdjęcia i obwieszczenia robiły wrażenie na każdym, kto oglądał tę wystawę. | Fot. K. KĄDZIOŁKA (2)
Plakatay, zdjęcia i obwieszczenia robiły wrażenie na każdym, kto oglądał tę wystawę.
Fot. K. KĄDZIOŁKA (2)

1 września stojący przed Kamienicą Rynek 6 słup ogłoszeniowy w całości został pokryty niecodziennymi obwieszczeniami. „Nocy dzisiejszej odwieczny wróg nasz rozpoczął działania zaczepne wobec Państwa Polskiego ...” - głosiło Orędzie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego do Obywateli Rzeczpospolitej.

Gwałt zadawany siłą, musi być siłą odparty - czytali zaskoczeni przechodnie na plakatach z wizerunkiem Wodza Naczelnego Marszałka Polski Edwarda Rydza Śmigłego. „Wara!” - krzyczały plakaty przedstawiające żołnierza polskiego uderzającego bagnetem w monstrualną łapę ze swastyką sięgającą po Polskę. Na słupie pojawiły się również czołówki gazet z września 1939 r: „Expresu Porannego”, „Czasu”, „Gońca Lwowskiego”, informujące o przebiegu wojny z Niemcami i sytuacji międzynarodowej walczącej Polski. Afisz umieszczony w gablocie na sąsiedniej kamienicy pozwalał się domyślać, że ma to związek w wystawą dokumentalną „Jarosław i powiat jarosławski w latach wojny i okupacji”. 

Spoglądał Wódz
Rzeczywiście tego dnia, w 70 lat po wybuchu najstraszniejszej z wojen, rozpoczętej napaścią na Nasz Kraj, w Galerii Rynek 6 miało miejsce otwarcie tej ekspozycji. Przybywający na uroczystość „wchodzili” w wojenną historię i rozpoczynali zwiedzanie wystawy już w sieni kamienicy. Zaraz za drzwiami wejściowymi z portretu spoglądał na nich Wódz Naczelny. W głębi ujrzeli trzy zaimprowizowane katakumby z tablicami epitafijnymi, poświęconymi martyrologii mieszkańców  powiatu jarosławskiego. Na otwarcie wystawy przyszło kilkadziesiąt osób. Wśród nich goście najważniejsi, uczestnicy walki z okupantem m.in.: Bronisław Niemkiewicz - wiceprzewodniczący jarosławskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK i Julian Płoskoń - sekretarz Koła; Mikołaj Punicki - wiceprzewodniczący jarosławskiego Oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Stawili się również posłowie - Andrzej Ćwierz, Tomasz Kulesza. Wojewódzkie władze samorządowe reprezentował wicemarszałek Kazimierz Ziobro, władze Jarosławia - sekretarz Jan Biłas. Przybyli również: ks. Andrzej Surowiec, kapelan Garnizonu Jarosław oraz przedstawiciele Dowództwa Garnizonu, a także ks. Wiesław Dziwik, Jarosław Orłowski - dyrektor Muzeum i Zo- fia Bieńkowska, starszy kustosz. Otwarcia dokonała Teresa Piątek, dyr. Miejskiego Ośrodka Kultury, który prowadzi Galerię.

Wstrząsające fotografie
Oddająca grozę wojny i okupacji ekspozycja składała się z fotografii i innych dokumentów tamtego czasu, militariów, umundurowania, plansz edukacyjnych. Przedstawiono na niej m.in.: zniszczenia dokonane w Jarosławiu przez lotnictwo niemieckie we wrześniu 1939 r., wytyczanie granicy niemiecko-sowieckiej, obwieszczenia okupanta - w tym listy zakładników i rozstrzelanych. Szczególne miejsce na wystawie zajmowały fotografie pierwszych polskich więźniów KL Auschwitz - Birkenau, pochodzących z miasta i okolic oraz pasiak obozowy Kazimierza Kopcia. Obok znajdowały się sylwetki jarosławskich bohaterów ruchu oporu m.in.: Czesławy „Baśki” Puzon, Jana i Romana Prośbów (żołnierzy AK zamordowanych przez gestapo), kpt. Władysława Koby, podczas okupacji dowódcy plutonu dywersyjnego AK (straconego przez komunistów w 1949 r.) i kpt. Wojciecha Szczepańskiego, dowódcy Obwodu Jarosławskiego AK w l. 1943 - 1945. Można było zobaczyć broń żołnierzy podziemia i granaty produkowane w konspiracji. Podczas otwarcia wystawy wystąpili członkowie Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „X D.O.K”. Eksponaty są własnością: Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich, Muzeum Polskiego Lotnictwa w Krakowie, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Jarosławiu oraz Mariusza Czyrka, Bogusława Ryznera, Piotra Skiby, Zbigniewa Zięby. Wystawę przygotowali: Zofia Bieńkowska, Henryk Górecki i Andrzej Zgryźniak. Współorganizatorami ekspozycji byli: Urząd Miasta Jarosławia, Muzeum Kamienica Orsettich, Miejski Ośrodek Kultury i Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia.

Andrzej Zgryźniak
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65