Ogłoszenia i komunikaty

5 grudnia „Sztuka rozmowy” z prof. Jerzym Bralczykiem oraz Michałem Ogórkiem.

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Fundacja „Tygodnika Powszechnego” zapraszają na spotkanie pt. „Sztuka rozmowy”, które odbędzie się 5 grudnia br., o godz. 17.00. w Filharmonii Podkarpackiej. Gośćmi wieczoru będą prof. Jerzy Bralczyk - językoznawca, mistrz polskiej mowy, specjalista w zakresie języka mediów, reklamy i polityki oraz Michał Ogórek - dziennikarz i felietonista. W czasie dyskusji w inteligentny, a zarazem pełen humoru sposób będą radzić słuchaczom jak opanować sztukę rozmowy, jak sprawić, aby rozmowa była przyjemnością oraz podkreślą, jak istotna oprócz umiejętności sprawnego wyrażania swoich myśli jest umiejętność słuchania. Spotkanie zainauguruje III edycję cyklu wykładów popularnonaukowych „Wielkie Pytania w Nauce” realizowanych we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Jak twierdzi Michał Ogórek, rozmowa to konieczność, więc warto się na niej znać, uczyć się jej i doskonalić, najlepiej poprzez praktykę, wtedy staje się ona swoistą sztuką i przyjemnością. „Rozmowa o rozmowie może wydawać się tautologią: poszukiwaniem sensu wymiany zdań w niej samej. A jednak nie: do wszystkiego i w nauce, i w polityce (tej akurat bardzo rzadko) i naszych codziennych kontaktach dochodzi się rozmawiając, prowadząc dialog, wymieniając poglądy". Dziennikarz zwraca też uwagę na ówczesny zanik rozmowy tradycyjnej, zastępowanej coraz częściej przez nowoczesne technologie: „Wymianę zdań zastąpiły już inne formy komunikacji: zaocznej. Mejle, fejsbuki, sms-y to rozmowy, które prowadzi się jakby samemu, nawet nie znając interlokutora albo go wcale nie mając. Trudno się na to gniewać, ale warto mieć na uwadze, jak często przypomina to znaną piosenkę ludową „gadał dziad do obrazu, a obraz doń ani razu". Okazuje się, że nawet tego nie wymyśliliśmy w naszych czasach!".

W trakcie spotkania poruszona zostanie także tematyka perswazji i manipulacji językowej wykorzystywanej do budowania przewagi nadawcy nad odbiorcą, tworzenia wypowiedzi z ukrytym celem i działania na emocje.

Spotkanie poprowadzi Wojciech Bonowicz - finalista Nagrody Literackiej Nike 2018.

Aby wziąć udział w wykładzie należy wcześniej zarejestrować się (bezpłatnie) na stronie wielkiepytania.wsiz.pl

W dniu spotkania zajmowanie miejsc będzie możliwe od godz. 16.00. Rezerwacja biletów jest ważna do godz. 16.30. Po spotkaniu istnieje możliwość nabycia publikacji, rozmowy z gośćmi oraz uzyskania autografów.

Kolejne spotkania odbędą się 27 lutego i 3 kwietnia 2019 r.


Kancelaria Burmistrza Miasta
(21.11.2018 | aktualizacja 21.11.2018 10:42)
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65