Programy profilaktyczne [archiwum 2005]

Przedsięwzięcia i programy realizowane w ramach programu "Bezpieczny Jarosław".

W ramach realizacji programu p.n. "Bezpieczny Jarosław" podejmowane są liczne działania ,których ostatecznym rezultatem winna być poprawa stanu bezpieczeństwa publicznego w mieście Jarosławiu.

Szczególnego znaczenia w tym kontekście nabiera w szczególności:

1. Uruchomienie w ramach strony internetowej Miasta Jarosławia, podstrony p.n. "Bezpieczeństwo", która zawiera liczne informacje dot. tematyki szeroko rozumianego bezpieczeństwa w tym m.in. dane teleadresowe instytucji powołanych do jego zapewnienia, stowarzyszeń i organizacji pomocowych, wykazy telefonów alarmowych i awaryjnych, poradniki postępowania w sytuacjach zagrożeń, wykazy rewirów policyjnych oraz informacje dot. funkcjonariuszy policji (dzielnicowych) i inne.

 

2. Dostępność punktów konsultacyjnych:

  • Stowarzyszenie KARAN - Katolicki Ruch Antynarkotyczny
  • Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień w Rzeszowie
  • Rzeszowskie Centrum Psychoterapii

 

3. Kontynuacja cyklu badań ankietowych mieszkańców Jarosławia (w ramach BJ), rozpoczętych w 2003 r.
W porozumieniu z władzami Uczelni oraz przy udziale samorządu studenckiego przeprowadzono badania ankietowe wśród studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu. Tematem ankiety był problem uzależnień psycho-społecznych w tej licznej grupie społecznej oraz ocena stanu bezpieczeństwa publicznego w mieście w opinii studentów.
W miesiącu lutym planuje się rozpoczęcie badań wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów a także V i VI klas szkół podstawowych w zakresie problematyki bezpieczeństwa i uzależnień.
Przeprowadzenie badań i dokonanie analizy ich wyników nastąpi do końca br.

 

4. Uruchomienie całodobowego telefonu alarmowego - Straż Miejska 986 - pod tym numerem mieszkańcy mogą zgłaszać wszelkie uwagi dot. problemów dnia codziennego, które leżą w kompetencji tej formacji.

 

5. Realizacja programu kierunkowego "Bezpieczna Szkoła"
W okresie od 10 października do 8 listopada 2005 funkcjonariusze Straży Miejskiej zakończyli cykl spotkań z dziećmi w jarosławskich przedszkolach i szkołach podstawowych (klasy I-III). Spotkania odbywały się w ramach programu kierunkowego realizowanego wspólnie przez Komendę Powiatową Policję oraz Urząd Miasta Jarosławia "Bezpieczna szkoła" i miały na celu promowanie bezpiecznych zachowań dzieci w miejscu zamieszkania, w drodze do szkoły oraz w szkole.
Każdorazowo, po zakończeniu spotkania dzieci otrzymywały od funkcjonariuszy Straży Miejskiej prowadzących pogadanki, kolorowe książeczki, oraz inne drobne upominki nawiązujące w swojej wymowie do poruszanej tematyki.
Wizyty SM spotkały się z życzliwym przyjęciem zarówno ze strony wychowawców i nauczycieli jak i dużym zainteresowaniem ze strony dzieci. W ramach tej akcji funkcjonariusze Straży Miejskiej odwiedzili wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe na terenie Jarosławia.
W spotkaniach uczestniczyło łącznie 1294 małych obywateli naszego miasta.
Działalność tę SM będzie kontynuowała w następnych okresach.

Podsumowaniem spotkań z dziećmi był konkurs plastyczny i literacki w ramach którego w dniu 20 stycznia 2006 r. Burmistrz Miasta Jarosławia spotkał się w Ratuszu z jego uczestnikami oraz wręczył okolicznościowe dyplomy oraz nagrody ksiażkowe jego laureatom.

 

6. "Porozumienie" - w dniu 6 grudnia 2005 r. w wyniku dokonanych wcześniej uzgodnień pomiedzy Burmistrzem Miasta Jarosławia, Komendantem Powiatowym Policji w Jarosławiu oraz przedstawicielami firm ochrony działających na terenie miasta Jarosławia zawarte zostało porozumienie o współpracy pomiędzy tymi instytucjami mające na celu zintensyfikowanie i skoordynowanie wysiłów na rzecz poprawy porządku i bezpieczeństwa publicznego w naszym mieście.
Jednym z pierwszych efektów porozumienia jest organizowanie spotkań służb dyżurnych poszczególnych instytucji porządkowych, w trakcie których dokonywane są szczegółowe ustalenia dot. podejmowania skoordynowanych działań, prowadzenie wspólnych szkoleń, wymiana informacji np. dot. występujących zagrożeń, sposobów reagowania, zasad postępowania np. z osobami bezdomnymi w okresie zimowym. 

7. Realizacja programu "Prawo dla każdego" w roku 2005 oraz jego kontynuacji w 2006 r.
Zainicjowany w dniu 14 września 2005 r. program bezpłatnych porad prawnych pn."Prawo dla każdego" spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta Jarosławia. Dyżurujący prawnicy w trakcie każdego spotkania udzielili porad średnio 6 osobom. Przedział tematyczny spraw, w których o pomoc zwracali się mieszkańcy miasta był różnorodny, najwięcej spraw dotyczyło kwestii mieszkaniowych, problemów rodzinnych, zakresu prawa pracy oraz kwestii z zakresu Kodeksu Karnego i Wykroczeń.
Po dokonaniu analizy realizacji programu, z uwagi na duże zainteresowanie mieszkańców bezpłatnymi poradami prawnymi, podjęta została decyzja o kontynuacji programu "Prawo dla Każdego" w roku 2006.
Uczestniczący w nim prawnicy, pełniący nieodpłatnie dyżury prawne wyrazili zgodę na dalszy udział w programie na przestrzeni br.
W dniu 4. 01. 2006 r. zainaugurowano porady prawne w nowym roku 2006 .
Zmianie uległy godziny pełnienia dyżurów prawników. W chwili obecnej porady są udzielane w każdą środę tygodnia w godz. 15:30 - 17:30, w Urzędzie Miasta Jarosławia, Rynek 1, pok. nr 1 (parter).
Wyróżnienie w IV edycji Konkursu Bezpieczna Gmina
Wyróżnienie w IV edycji Konkursu Bezpieczna Gmina
8. Udział w IV edycji konkursu "Bezpieczna Gmina"
Samorząd miasta Jarosławia wzięło udział w IV edycji konkursu "Bezpieczna Gmina" (organizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji), którego celem jest prezentacja działań podejmowanych przez władze samorządowe w zakresie bezpieczeństwa mieszkańców. Zaprezentowane przedsięwzięcia zaowocowały uzyskaniem wyróżnienie za działania podejmowane w zakresie poprawy poziomu bezpieczeństwa mieszkańców miasta i ich mienia w roku 2004.
W dniu 7 września 2005 r. w uroczystaości wręczenia nagród i wyróżnień przez organizatorów konkursu uczestniczył z-ca Burmistrza Miasta Jarosławia inż..Tadeusz Pijanowski oraz Komendant Straży Miejskiej Andrzej Jędrejko.
9. Realizacja programu kierunkowego "Stop wagarom", którego założeniem jest ograniczenie negatywnego zjawiska wagarowania wśród młodzieży szkolnej.
Program kierunkowy "Stop wagarom" został zainicjowany w m-cu październiku 2005 r. W jego realizację są zaangażowane wydziały Monitorowania Bezpieczeństwa Miasta, Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu Urzędu Miasta Jarosławia oraz Starostwa Powiatowego, Straż Miejska, Policja a także dyrekcje i nauczyciele szkół z terenu miasta Jarosławia.
Program ten będzie realizowany również na przestrzeni 2006 r. a uzyskane efekty będą przedmiotem analizy dokonanej przez wszystkich jego uczestników po zakończeniu roku szkolnego.
Seminaria - serwis fotograficzny
Seminaria - serwis fotograficzny
10. Inauguracja w dniu 16 listopada 2005 r. przez Urząd Miasta Jarosławia wspólnie ze Starostwem Powiatowym realizacji programu kierunkowego "Bezpieczny Jarosław- bezpieczna młodzież", którego celem jest przeprowadzenie cyklu wykładów dla nauczycieli, wychowawców, pedagogów i rodziców traktujących o współczesnych problemach nurtujących w szczególności środowisko młodzieży szkolnej.
Cykl został zainaugurowany w dniu 16 listopada 2005 r. wykładem ks. Andrzeja Augustyńskiego pt. "Wychowanie- sztuka czy rzemiosło".
11. Zainaugurowanie w listopadzie 2005 prezentacji cyklu spektakli profilaktycznych dla dzieci i młodzieży, których tematem są problemy nurtujące młodych ludzi, takie jak uzależnienia psychospołeczne, agresja, działalność sekt religijnych itp.
W dniu 22 listopada 2005 r. Impresariat Artystyczny "Teart" z Krakowa zaprezentował pierwszy spektakl pt. "Odbicia " traktujący o problemie agresji wśród młodzieży. W spektaklu uczestniczyło ok. 800 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i studentów PWSZ w Jarosławiu
Spektakle profilaktyczne - serwis fotograficzny
Spektakle profilaktyczne - serwis fotograficzny
12. W m-cu listopadzie 2005 r. rozstrzygnięty został przetarg na dostawę kolejnej kamery monitorującej w ramach rozbudowy systemu monitoringu wizyjnego miasta Jarosławia. Jest to kamera pracująca na zasadzie radiowego przekazu sygnału, została umieszczona na budynku Państwowego Gimnazjum Publicznego nr 1 przy ul. 3go Maja.
Jest to już 10 kamera monitorująca w mieście Jarosławiu.
 
13. Spotkanie Rady Programowej programu "Bezpieczny Jarosław"
W dniu 6 grudnia 2005 r. odbyło się II posiedzenie Rady Programowej "Bezpieczny Jarosław", w trakcie którego omówiono realizację zadań w ramach programu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego "Bezpieczny Jarosław" na przestrzeni 2005 r. oraz przyjęto założenia działań na 2006 r.
W trakcie dyskusji omawiano występujące na terenie powiatu i miasta Jarosławia zagrożenia oraz wskazywano na możliwości podejmowania działań zapobiegawczych 
14. Program "Droga i Ja"
W dniu 19 stycznia w Sali Narad Urzędu Miasta Jarosławia odbyło się spotkanie zorganizowane przez Jarosławski Klub Motorowy i Ratownictwa Drogowego wspólnie z Urzędem Miasta Jarosławia, którego celem było omówienie zagadnień związanych z realizacją konkursu "Droga i Ja", którego założeniem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym dzieci szkolnych z terenu powiatu jarosławskiego. Kolejna VI edycja konkursu plakatowego mająca charakter międzynarodowy organizowana jest pod auspicjami Firmy Renault i przeznaczony jest dla dzieci szkół podstawowych.
Tematem edycji 2005-2006 jest "Bezpieczeństwo to wspólna sprawa"
Konkurs obejmuje kilka kolejnych etapów, aż do wyłonienia 7 finalistów na szczeblu krajowym.
Krajowe jury wyłoni zwycięzcę. Klasa ta zostanie zaproszona wraz z laureatami konkursu z innych krajów do udziału w Międzynarodowym Spotkaniu, które odbędzie się w Disneylandzie pod Paryżem w czerwcu 2006 r.
Wszelkie informacje nt. konkursu są dostępne na stronie internetowej: http://bezpieczenstwo.renault.pl/
Z terenu powiatu jarosławskiego do udziału w konkursie przystąpiło ponad 20 szkół podstawowych.
Uczestnicy spotkania w Urzędzie Miasta Jarosławia dyskutowali nad kwestią poprawy bezpieczeństwa, nie tylko dzieci i młodzieży w ruchu drogowym. Poruszone zostały kwestie ratownictwa medycznego, propagowania zasad udzielania pierwszej pomocy zwłaszcza w szkołach, wskazywano na szczególne zagrożenia drogowe występujące na terenie powiatu jarosławskiego.
Uczestnicy spotkania deklarowali podejmowanie wspólnych działań zmierzających do poprawy istniejącego stanu rzeczy.
Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65