programy profilaktyczne [archiwum 2010]

Realizacja programu "Bezpieczny Jarosław" na przestrzeni 2010 r.

W roku 2010 w ramach realizacji programu "Bezpieczny Jarosław" podjęto działania, mające na celu poprawę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Jarosławiu.

1. Prawo dla Każdego - styczeń - czerwiec 2010

Od stycznia 2010 roku, już 6 rok z rzędu, kontynuowany jest program „Prawo dla Każdego". Program ten ma na celu pomoc prawną mieszkańcom miasta Jarosławia. Prawnicy swoją wiedzą i doświadczeniem pomagają bezpłatnie wszystkim osobom, które zwracają się z prośbą o poradę prawną. W założeniu władz samorządowych, program ma na celu również wzrost świadomości prawnej mieszkańców oraz poczucia bezpieczeństwa. W roku 2009 udzielono 337 porad prawnych.

Najczęściej poruszane tematy w trakcie spotkań z prawnikami to sprawy rodzinne, zagadnienia dotyczące: prawa cywilnego, spraw lokalowych, finansowych, zakresu prawa pracy oraz sprawy karne.

Program cieszy się ogromnym powodzeniem, z roku na rok przybywa osób, które korzystają z pomocy prawnej.

2. Konferencja "Bezpieczny Internet" III edycja 2009/2010

W dniu 9 lutego 2010 roku w sali lustrzanej kamienicy Attavantich miała miejsce konferencja podsumowująca realizację III edycji lokalnego programu profilaktycznego pn. „BEZPIECZNY INTERNET".

       Przedsięwzięcie zostało zainicjowane na terenie Jarosławia w roku 2008 przez p. Beatę Michałuszko - kierownika Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu - Filia w Jarosławiu. Jego celem jest propagowanie i inicjowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Wybór terminu konferencji nie był przypadkowy, ponieważ 9 lutego 2010 r. jest obchodzony przez społeczność międzynarodową jako Dzień Bezpiecznego Internetu.

W uroczystości uczestniczyli Jacek Stańda - Vice starosta Powiatu Jarosławskiego, Bogdan Wołoszyn - Z-ca Burmistrza Miasta Jarosławia, którzy w krótkich wypowiedziach podkreślili wagę zagadnienia bezpiecznego dostępu młodych ludzi do Internetu oraz znaczenie podejmowanych przedsięwzięć w ramach realizowanego lokalnego programu.

Obecni byli również dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczyciele informatyki, nauczyciele bibliotekarze, laureaci konkursów i zaproszeni goście.

        W trakcie spotkania zaprezentowany został wykład (wraz z prezentacją multimedialną), pana dr Janusza Trawki pt. „(nie) bezpieczny internet".  Pan dr J. Trawka jest Prezesem Zarządu Oddziału Górnośląskiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz Przewodniczącym Stowarzyszenia Komputer i Sprawy Szkoły „kiss". Jego wykład traktował o pozytywnych i negatywnych stronach Internetu, umiejętnie łącząc werbalny przekaz  z  sugestywnym obrazem.

            Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja realizowanych przedsięwzięć przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, dokonana przez p. p. Joannę Starzecką oraz Alicję Halejcio, ze szczegółowym omówieniem prowadzonych warsztatów pn. „Komputerowy zawrót głowy - szanse i zagrożenia dla sukcesu", przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu jarosławskiego.

           Po zakończeniu tej części konferencji, przedstawiono wyniki dwóch konkursów ogłoszonych w trakcie realizacji III edycji programu „Bezpieczny Internet" tj. konkursu na obraz, plakat „Bezpiecznie w Internecie" (przeznaczonego dla uczniów III-VI szkół podstawowych), oraz konkursu na prezentację multimedialną „Pozytywne i negatywne strony Internetu" (skierowanego do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych).

Laureaci konkursów, otrzymali z rąk Z-cy Burmistrza Miasta Jarosławia Bogdana Wołoszyna, oraz Vice Starosty jarosławskiego Jacka Stańdy, nagrody rzeczowe oraz okolicznościowe dyplomy.

Laureaci konkursu  na obraz/plakat pn. „Bezpiecznie w internecie":

I miejsce - Róża Wiśniewska kl.6d (Szkoła Podstawowa nr 10)

II miejsce - Jolanta Krupa kl.5b (Szkoła Podstawowa nr 4)

III miejsce - Kacper Wielgos kl.4 (Szkoła Podstawowa nr 9)

Wyróżnienia otrzymali:

Mateusz Lorenc kl.6 (Szkoła Podstawowa nr 9)

Patryk Szczęch kl.4 (Szkoła Podstawowa nr 7)

Komisja przyznała jeszcze jedno dodatkowe, pozakonkursowe wyróżnienie dla Marzeny Kotowskiej kl.I b Szkoła Podstawowa Nr 11.

 Laureaci  konkursu na prezentację multimedialną „Pozytywne i negatywne strony Internetu", w kategorii szkoły gimnazjalne::

I miejsce - Klaudia Smoliniec, Justyna Kozdrowicka i Paulina Duma - kl.3a (PG2)

II miejsce - Elwira Kolber, Alicja Płoskoń, Anna Józefczyk, Daria Cena, Katarzyna Wojdyła, Adrianna Procka - kl.3a (ZS PG5)

III miejsce - Kinga Gołąb - kl. 1b (ZSO)

Laureaci  konkursu na prezentację multimedialną „Pozytywne i negatywne strony Internetu", w kategorii szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce -  Justyna Maciałek kl. 1d I LO Jarosław

II miejsc - Damian Zając kl. 1 ULO SOSW Jarosław

III miejsce - Izabela Jackowska kl. 3a ZSOiZ Radymno

Wyróżnienie otrzymali:

Dominik Małek, Andżelika Kowal, Dariusz Łaziński, Damian Brocławik - 2Ti ZSLiT Jarosław

Nagrodzone prace, zdaniem komisji, w najlepszy sposób prezentowały pozytywne i negatywne strony Internetu i wyróżniały się pomysłowością i oryginalnością.

Instytucje współpracujące w ramach realizacji programu "Bezpieczny Internet":

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Przemyślu Filia w Jarosławiu

Urząd Miasta Jarosławia

Starostwo Powiatowe w Jarosławiu

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Jarosławiu

Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu

Dyrekcje szkół

3. „Wiatr, wypadek, ogień, woda – strażak zawsze rękę poda”

W środę, 17 lutego 2010 r. odbyły się eliminacje gminne XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży, pod hasłem: „Wiatr, wypadek, ogień, woda - strażak zawsze rękę poda".

Komisja konkursowa w składzie: przewodnicząca Magdalena Lehnart oraz Marta Hawryszko, Magdalena Rożek i Kazimierz Kucab spośród 75 nadesłanych prac z jarosławskich szkół, do Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej wyłoniła 16 najlepszych prac w 4 kategoriach wiekowych, które przeszły do następnego - powiatowego już etapu.

I kategoria wiekowa: 6-8 lat

I miejsce: Julia Siry - SP nr10

II miejsce: Kornelia Kiper - SP nr 7

III miejsce: Norbert Szmul - SP nr 11

IV miejsce: Maciej Gancan - SP nr 10

V miejsce: Mateusz Olech - SP Sióstr Niepokalanek

II kategoria wiekowa: 9-12 lat

I miejsce: Róża Wiśniewska - SP nr 10

II miejsce: Alicja Ulma - SP nr 6

III miejsce: Bartłomiej Gilarski - SP nr 10

IV miejsce: Justyna Pozimska - SP nr 10

V miejsce: Weronika Markowska - SP nr 11

III kategoria wiekowa: 13-16 lat

I miejsce: Lilia Mazur - PG nr 1

II miejsce: Gabriela Bury - PG nr 1

III miejsce: Michał Sarzyński - PG nr 1

IV miejsce: Grzegorz Dudek - PG nr 2

V miejsce: Karolina Wojtów - PG nr 1

IV kategoria: uczniowie niepełnosprawni

I miejsce: Paweł Kaczor - SP nr 11

Organizatorem konkursu jest Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Wydziałami Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich. Głównym celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tematem szeroko pojętego bezpieczeństwa, rozwijanie świadomości występowania różnego rodzaju niebezpiecznych zdarzeń, umiejętności unikania ich oraz radzenia sobie w sytuacji zagrożenia.

Eliminacje centralne odbędą się w połowie czerwca br. w Komendzie Głównej PSP w Warszawie.

Julia Siry - SP nr10
Julia Siry - SP nr10
Kornelia Kiper - SP nr 7
Kornelia Kiper - SP nr 7
Norbert Szmul - SP nr 11
Norbert Szmul - SP nr 11
Róża Wiśniewska - SP nr 10
Róża Wiśniewska - SP nr 10
Alicja Ulma - SP nr 6
Alicja Ulma - SP nr 6
Bartłomiej Gilarski - SP nr 10
Bartłomiej Gilarski - SP nr 10
Lilia Mazur - PG nr 1
Lilia Mazur - PG nr 1
Gabriela Bury - PG nr 1
Gabriela Bury - PG nr 1
Michał Sarzyński - PG nr 1
Michał Sarzyński - PG nr 1
Paweł Kaczor - SP nr 11
Paweł Kaczor - SP nr 11

4. Roczna narada Szefów OC z terenu miasta Jarosławia

W dniu 25 lutego 2010 r. w Urzędzie Miasta Jarosławia odbyła się doroczna narada szefów OC z terenu miasta Jarosławia, zwołana przez Burmistrza Miasta - Szefa Obrony Cywilnej Miasta Jarosławia.

W naradzie uczestniczyli: Andrzej Wyczawski - burmistrz miasta,  Jan Biłas - sekretarz, przedstawiciele zakładów pracy, służb i instytucji oraz pracownicy wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Jarosławia.

Witając uczestników  narady burmistrz  podkreślił znaczenie jakie jarosławskie władze  samorządowe przywiązują do kwestii zapewnienia   bezpieczeństwa mieszkańców miasta Jarosławia. Zwrócił uwagę na konieczność  właściwego podejście do problematyki zarządzania  kryzysowego i obrony cywilnej. W swoim wystąpieniu stwierdził, że obecny zakres podejmowanych działań przez struktury OC jest związany  raczej ze współczesnymi zagrożeniami cywilizacyjnymi, które są w szczególności  efektem działań  sił natury oraz cywilizacyjnej aktywności człowieka.

Podsumowując złożył podziękowania uczestnikom za liczny udział w naradzie i owocną współpracę na przestrzeni 2009 r., a przedstawicielom najbardziej zaangażowanych zakładów pracy wręczył listy gratulacyjne oraz okolicznościowe upominki.  

Sekretarz miasta poinformował uczestników narady o zasadach funkcjonowania Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz działaniach podejmowanych przez Zespół w roku ubiegłym.

W dalszej części odprawy naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przedstawił informację z realizacji przez Urząd Miasta Jarosławia przedsięwzięć  z zakresu OC i zarządzania kryzysowego w 2009 r. oraz  zamierzenia na rok bieżący wynikające z Kalendarzowego Planu Działania w zakresie bezpieczeństwa,  zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej miasta Jarosławia na 2010 rok.

Istotnym elementem narady było szkolenie dla jej uczestników  przeprowadzone przez dr Pawła Łuczkowskiego nt. „Planowanie  i realizacja zadań w zakresie obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego jako jeden z elementów kierowania bezpieczeństwem narodowym".

Dokonując podsumowania naczelnik wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego podziękował jego uczestnikom za udział oraz złożył  życzenia dalszej owocnej współpracy na przestrzeni 2010 roku.

5. „SEKTY ZAGROŻENIEM DLA DZIECI I DOROSŁYCH”- marzec 2010r.

W ramach programu „ BEZPIECZNY JAROSŁAW" w dniu 29 marca br. gościliśmy w Jarosławiu o. TOMASZA FRANCA Z DOMINIKAŃSKIEGO CENTRUM INFORMACJI O NOWYCH RUCHACH RELIGIJNYCH I SEKTACH W KRAKOWIE.

W Sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury zaprezentował on dwa wykłady, których tematyką były zagrożenia związane z działalnością sekt religijnych. Jeden z wykładów przeznaczony był dla uczniów jarosławskich szkół gimnazjalnych, drugi natomiast skierowany został do nauczycieli i pedagogów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

O. T. Franc na konkretnych przykładach prezentował stosowane metody werbunku do sekt, wskazywał największe zagrożenia, i sposoby przeciwstawiania się temu zjawisku.

Licznie uczestnicząca w wykładzie młodzież, wykazała duże zainteresowanie tematem, zadając szereg pytań, zarówno w trakcie wykładu jak i po jego zakończeniu.

6. II tura szkoleń dla uczniów w ramach programu „Pierwsza pomoc - ratownicy są wśród nas"

W dniu 7 kwietnia 2010 roku rozpoczęła się II tura szkoleń z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej przeznaczonych dla uczniów jarosławskich szkół podstawowych i gimnazjalnych. Szkolenia te są prowadzone w ramach realizacji programu profilaktycznego pn.„ Pierwsza pomoc - Ratownicy są wśród nas".

Terminarz szkoleń:

07.04.2010, godz. 14.00 - SP4

08.04.2010, godz. 14.00 - PG1

09.04.2010, godz. 14.00 - PG2

19.04.2010, godz. 8.00 - SP7 i SP9

20.04.2010, godz. 13.15  - Siostry Niepokalanki

21.04.2010, godz. 14.00 - SP6 i PG3

22.04.2010, godz. 14.00 - Zespół Szkół SP5 i PG5

Zajęcia poprowadzą osoby, zajmujące się zawodowo ratowaniem ludzkiego życia i zdrowia, stąd też położony zostanie szczególny nacisk na ich praktyczny charakter, pozwalający na nabycie przez uczestników szkolenia umiejętności  prawidłowego zachowania się w rzeczywistych sytuacjach, w których zagrożone jest ludzkie  życie i zdrowie.

Finałowym etapem realizowanego przedsięwzięcia będzie organizacja na przełomie maja i czerwca 2010 r. międzyszkolnego konkursu z zakresu znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy.

7. Szkolenie z zakresu Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego

W dniu 21 kwietnia 2010 r. w Sali narad Urzędu Miasta Jarosławia, dyrektorzy szkół oraz kierownicy zakładów pracy z terenu miasta Jarosławia uczestniczyli w szkoleniu podstawowym z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego organizowanym przez Burmistrza - Szefa Obrony Cywilnej Miasta Jarosławia.

Wymóg organizacji tych szkoleń, wynika z Wytycznych Szefa Obrony Cywilnej Kraju z dnia 21 kwietnia 2009 r. w sprawie zasad organizacji i sposobu przeprowadzania szkoleń z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej.

W trakcie szkolenia, jego uczestnicy zapoznali się z obowiązującym stanem prawnym w zakresie OC i zarządzania kryzysowego, organizacją i strukturami OC, zagrożeniami występującymi zarówno na terenie miasta, jak też w poszczególnych zakładach pracy (terroryzm, powódź, pożar, toksyczne środki przemysłowe itp.), zasadami organizacji ewakuacji z miejsc zagrożonych.

Końcowy etap szkolenia stanowił testowy sprawdzianem wiedzy, który z wynikiem pozytywnym zaliczyli wszyscy jego uczestnicy.

Uczestnicy szkolenia otrzymali z rąk z-cy burmistrza miasta Bogdana Wołoszyna okolicznościowe zaświadczenia o jego ukończeniu.

W szkoleniu, w charakterze prelegentów uczestniczyli przedstawiciele;

- Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej - p K. Kowal,

- Komendy Powiatowej Policji - p. K. Osiadły

8. Powołanie Rady Programowej "Bezpieczny Jarosław" - III kadencji

W ramach realizacji przedsięwzięć Programu „Bezpieczny Jarosław", Rada Miasta Jarosławia uchwałą nr 805/LXVI/10 z dnia 23 marca 2010 r. powołała na 4 letni okres, Radę Programową Bezpieczny Jarosław (III kadencji).

W dniu 29 kwietnia 2010 r. w Sali narad Urzędu Miasta odbyło się inauguracyjne posiedzenie nowej Rady Programowej, zwołane przez Burmistrza Miasta Jarosławia.

Uczestników posiedzenia przywitał zastępca burmistrza miasta Bogdan Wołoszyn, który na wstępie poprosił o uczczenie minutą ciszy pamięci ofiar tragedii pod Smoleńskiem.

W trakcie obrad, dokonano wyboru przewodniczącego, którym został p. Andrzej Pieszko.

Zastępcą przewodniczącego Rady wybrano p. Józefa Bednarczyka.

Następnym punktem obrad było przyjęcie Regulaminu Organizacyjnego Rady Programowej „Bezpieczny Jarosław", który uzyskał jednogłośną akceptację zebranych.

Przedstawiciele instytucji, zajmujących się utrzymaniem porządku i zapewnieniem bezpieczeństwa w mieście (KP Policji, KP Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego) przedstawili ocenę zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego w 2009 roku, a także poinformowali o przedsięwzięciach realizowanych w 2009 r. i planowanych do realizacji w 2010 r.

Na zakończenie posiedzenia, przedstawiciel duchowieństwa ks. Prałat Andrzej Surowiec, zwrócił uwagę na konieczność podejmowania przedsięwzięć profilaktycznych, skierowanych w szczególności do dzieci i młodzieży, w tym m.in. zapewnienia możliwości sportowej rywalizacji młodym ludziom, jako ważnej formy kulturalnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Zwrócił również uwagę na konieczność zwrócenia szczególnej uwagi na profilaktykę w zakresie sprzedaży alkoholu niepełnoletnim, zwłaszcza w trakcie organizowanych imprez masowych.

Po wyczerpaniu programu posiedzenia, Przewodniczący Rady Programowej „Bezpieczny Jarosław" - p. Andrzej Pieszko podziękował członkom Rady za udział i zakończył jej inauguracyjne posiedzenie.

9. Strażacy dzieciom - Bezpieczny Jarosław

W dniu dzisiejszym w Miejskim Przedszkolu Nr 1 w Jarosławiu, rozpoczął się cykl spotkań przedstawicieli Straży Pożarnej z dziećmi, w ramach programu „Strażacy dzieciom - Bezpieczny Jarosław".

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu wraz z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia w miesiącu maju bieżącego roku organizuje spotkanie z najmłodszymi w każdej placówce przedszkolnej.

Celem przedsięwzięcia jest zapoznanie dzieci z trudną i odpowiedzialną pracą strażaków, popularyzacja numerów alarmowych, a także uświadamianie przedszkolakom występujące zagrożenia (nie tylko związane z pożarem), i zapoznanie z właściwym sposobem postępowania w razie ich wystąpienia. Prelekcje dla dzieci w MP Nr 1 prowadził kpt. Krzysztof Kowal - funkcjonariusz straży z KP PSP w Jarosławiu.

Na zakończenie spotkania Przedszkole zostało obdarowane pluszowym „strażakiem", którym jest sympatyczny miś „Żarek", a każde dziecko otrzymało słodycze i kolorową książeczkę prezentującą zagrożenia i działania straży pożarnej.

10. Kampania „Prowadzę – jestem trzeźwy”

Organizatorami ogólnopolskiej kampanii „Prowadzę - jestem trzeźwy"Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Katowickiej - ks. Piotr Brząkalik oraz Agencja Reklamowa Business Consulting.

Choć hasła kolejnych edycji kampanii zmieniały się w poszczególnych latach, główna myśl pozostała ta sama. Organizatorzy zdecydowanie odcięli się od kampanii społecznych, pokazujących w drastyczny sposób konsekwencje nadużywania alkoholu. Odwołują się do wolności człowieka i związanej z nią odpowiedzialności, do rozwagi, potrzeby szacunku i przynależności do grupy. Zachęcają do budowania trzeźwości w sobie i wokół siebie.

„Prowadzę - jestem trzeźwy" - w opinii internautów jest najlepszą kampanią społeczną.
W konkursie udział wzięły 52 kampanie społeczne. Na drugim miejscu uplasowała się kampania „Przestrzeń Miasta", na trzecim „Pij Mleko! Będziesz Wielki!".
Jest nas więcej! - mówi ks. Piotr Brząkalik parafrazując hasło kampanii - Jest coraz więcej kierowców świadomych tego, jak ważna jest trzeźwość za kierownicą i promowanie tej postawy w swoim otoczeniu.

Od dziesięciu lat budujemy modę na trzeźwość naturalną, odważną, konsekwentną, cierpliwą i stanowczą. Nie jesteśmy przeciwko piciu alkoholu. Jesteśmy za trzeźwym stylem życia. Kampania żyje własnym życiem. Nie jest tylko gwiazdką, która pojawia się i znika. Zatacza coraz szersze kręgi. Zgłaszają się do nas Urzędy Miast z całej Polski, właściciele pubów i restauracji, funcluby samochodowe...-  wszyscy chcą przyłączyć się, pomóc. Trzeźwość obecna była w telewizji, radiu, internecie, prasie, telewizji aptecznej, pubach, na stacjach benzynowych, billboardach, kioskach, tramwajach, autobusach i przystankach. Ważne, żeby była obecna również w życiu każdego z nas.

W najbliższym czasie planujemy rozszerzyć kampanię poza granice Polski - stwierdził ks. Brząkalik.
Nasze kampanie są próbą profesjonalnego wykorzystania jak najszerszej i jak największej ilości nośników reklamowych do promocji stylu, postawy, wartości, sposobu życia, jakim jest trzeźwość. Dysponując licznymi kontaktami w branży reklamy staramy się pozyskać dla kampanii jak najwięcej partnerów stwierdził przedstawiciel drugiego współorganizatora kampanii dr Krzysztof Wilgus z Business Consulting Sp. z o.o. 

.................................................................................................................. 


Program „Prowadzę - jestem trzeźwy" w Jarosławiu

Mając na uwadze znaczenie problemu, jakim jest nadużywanie alkoholu i prowadzenie pojazdów przez  kierowców  po spożyciu alkoholu, oraz wewnętrzne przekonanie co do celowości tej inicjatywy, Burmistrz Miasta Jarosławia postanowił włączyć się do jej realizacji w ramach lokalnego samorządu.
Lokalnym wydaniem programu „Prowadzę - jestem trzeźwy" zainteresowano proboszczów jarosławskich parafii, władze samorządowe powiatu jarosławskiego, policję, dyrekcje szkół, oraz szereg organizacji i instytucji z terenu miasta, które stały się jego współorganizatorami. Na apel o organizacyjne i finansowe wsparcie programu, pozytywnie  odpowiedzieli liczni prywatni przedsiębiorcy i  dyrekcje zakładów pracy. Wiodącym sponsorem przedsięwzięcia został PGNiG Gazownia Jarosławska. Z ramienia Burmistrza Miasta Jarosławia realizację przedsięwzięcia na terenie miasta  Jarosławia koordynuje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. W jego ramach przewidziano szereg inicjatyw, których celem jest popularyzacja zagadnienia bezpieczeństwa i trzeźwości za kierownicą w społeczeństwie naszego miasta.  

Młodzież

Szczególną uwagę poświęcono elementom edukacji młodzieży, czemu mają służyć rozpoczynające się w maju br. spotkania z uczniami szkół ponadgimnazjalnych, połączone z prezentacją interesującego filmu profilaktycznego. Uczniowie będą również mieli  możliwość doświadczyć  efektów prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu na specjalistycznych trenażerach, sprowadzonych w ramach działań profilaktycznych.  Trzeźwość za kierownicą, będzie też tematem dyskusji na lekcjach wychowawczych. Młodzież, będzie również aktywny udział  w działaniach  promujących program (dystrybucja plakatów i  ulotek).

Konferencja „Prowadzę - jestem trzeźwy"

W dniu 26 maja br. w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu (Rynek 5),  zostanie zorganizowana Konferencja „Prowadzę - jestem trzeźwy", która będzie stanowiła oficjalną inaugurację przedsięwzięcia w Jarosławiu.

Udział w Konferencji, w charakterze prelegentów zapowiedzieli m.in.:  ks. Piotr Brząkalik oraz  Maciej Wisławski - znany pilot rajdowy. Do udziału w Konferencji zostaną zaproszeni przedstawiciele organizatorów, jak też wszystkich zainteresowanych problematyką organizacji i instytucji z terenu miasta i powiatu jarosławskiego.

Jarosławskie Parafie

Do propagowania bezpieczeństwa i trzeźwości na drogach, w ramach programu „Prowadzę - jestem trzeźwy", włączyli się również proboszczowie jarosławskich parafii. W trakcie homilii wygłaszanych na Mszach św. w niedzielę 13 czerwca br., istotnym elementem będzie temat nietrzeźwych za kierownicą oraz brak  akceptacji dla kierowania pojazdami po spożyciu alkoholu ze strony  członków rodzin, przyjaciół i najbliższych.

Działania promocyjne w ramach programu

W ramach realizacji przedsięwzięcia przewidziano  jego szeroką  akcję promocyjną. Temu celowi ma służyć akcja informacyjna w lokalnych mediach, parafiach, szkołach, w postaci plakatów informacyjnych i banerów rozmieszczonych w newralgicznych punktach miasta.  Graficzne Logo  programu oraz okolicznościowe plakaty zostaną umieszczone na pojazdach Miejskiego Zakładu Komunikacji, PKS, prywatnego przedsiębiorcy oraz w ich wnętrzu. W dniu 13 czerwca br. pod wszystkimi jarosławskimi kościołami funkcjonariusze Policji, Straży Miejskiej,  młodzież ze Stowarzyszenia „Strzelec", harcerze    i uczniowie, będą rozdawać kierowcom pojazdów okolicznościowe ulotki i gadżety w postaci zapachów samochodowych   z logo programu.

Policja i Straż Miejska

Niezależnie od przewidzianych działań edukacyjnych i profilaktycznych, funkcjonariusze jarosławskiej Komendy Powiatowej Policji oraz Straży Miejskiej, w wybranym dniu tygodnia, przeprowadzą akcję kontroli trzeźwości kierujących pojazdami. W jej trakcie kontrolowanym kierowcom pojazdów wręczane będą ulotki informacyjne oraz gadżety programu.

..................................................................................................................

Nie można nie zgodzić się z ks. Brząkalikiem, że największą wartością realizowanego również na terenie miasta Jarosławia programu „Prowadzę - jestem trzeźwy", będzie jego masowy charakter, skierowanie tak istotnego przesłania do różnych środowisk grup społecznych (w tym zwłaszcza młodzieży). Ważną kwestią jest również nadzieja organizatorów na towarzyszący przedsięwzięciu odzew społeczny, spontaniczne angażowanie się ludzi z różnych środowisk i grup społecznych, którzy będą propagować hasła kampanii wśród rodziny, przyjaciół i znajomych

11. Mammografia

Mając na względzie zdrowie kobiet, poprzez treści na plakacie, zapraszamy mieszkanki Jarosławia na bezpłatne badania mammograficzne. Badania w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przeznaczone są dla kobiet w przedziale od 50 do 69 roku życia. Badania te wykonywane są bez skierowania lekarskiego! Potrzebny jest jedynie dowód osobisty oraz (jeśli Panie posiadają) wcześniejsze zdjęcia mammograficzne z wynikami.


Szanowne Panie,

(...) Rocznie w Polsce zbyt dużo kobiet dowiaduje się o chorobie,
niestety u wielu z nich jest za późno, aby skutecznie ją leczyć,
żyć szczęśliwie i zdrowo przez kolejne lata.
Wiele z nich mogłoby uniknąć dramatu leczenia i walki z chorobą,
gdyby odpowiednio wcześnie dowiedziały się, że wymagają leczenia.
Temu właśnie ma służyć profilaktyczna mammografia.
Serdecznie zachęcam do poddania się profilaktycznym badaniom (...)

Burmistrz Miasta Jarosławia
Andrzej Wyczawski

Wygrywaj nagrody !

Panie wykonujące w br. badania mammograficzne, uprawnione są do udziału w losowaniu atrakcyjnych nagród - sprzęt AGD, bon premiowy o wartości 500 PLN do wykorzystania w Aptece Vademecum. Aby wziąć udział w losowaniu nagród, należy wrzucić do urny wypełniony kupon otrzymany w czasie badania. Komisyjne losowanie odbędzie się w terminach: 7 lipca br., 7 października br. oraz 7 stycznia 2011 r. w sali narad Urzędu Miasta Jarosławia. O wynikach losowania zainteresowane Panie zostaną poinformowane pisemnie.

12. Kibic

KIBICU PAMIETAJ - TWOJE BEZPIECZEŃSTWO ZALEŻY RÓWNIEŻ OD CIEBIE !

W dniu 1 sierpnia 2009 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczenstwie imprez masowych (Dz. U. Nr 62 poz. 504).
Przepisy te pozwolą zwiekszyć bezpieczenstwo zarówno Twoje, jak też innych uczestników zawodów sportowych. Nowe przepisy, zobowiązują organizatorów imprezy sportowej do zapewnienia Ci miejsca siedzącego, którego numer wraz z Twoim numerem PESEL winien znajdować się na bilecie.

13. V Zlot Ratowników Drogowych na Ziemi Jarosławsko-Przemyskiej.

W dniu 22 maja br odbył się jubileuszowy -V Zlot Ratowników Drogowych na Ziemi Jarosławsko-Przemyskiej.

Burmistrz Miasta Jarosławia, który objął Zlot honorowym patronatem, ufundował nagrody rzeczowe dla jego zwycięzców.

Z uwagi na trudną sytuację powodziową na terenie województwa podkarpackiego, udział w rajdzie odwołało wiele zgłoszonych załóg, które pośpieszyły na tereny powodziowe. Ostatecznie w Zlocie wzięło udział 6 dwuosobowych załóg.

W otwarciu Zlotu uczestniczył Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia Bogdan Wołoszyn, który w imieniu Burmistrza Miasta przywitał uczestników, życząc osiągnięcia jak najlepszych rezultatów.

Pierwszym elementem rywalizacji był pisemny test dla poszczególnych załóg, następnie uczestnicy przystąpili do części praktycznej zawodów.

Na jarosławskim Rynku ratownicy drogowi udzielali pomocy ofiarom zainscenizowanego wypadku drogowego.

Zawodnicy musieli również wykazać się dużymi umiejętnościami w zakresie resuscytacji, prowadzonej na specjalistycznym fantomie. Całość bacznie obserwowała komisja sędziowska, oceniająca sposób wykonania poszczególnych zadań przez poszczególnych uczestników zawodów. 

Po wykonaniu zadania w Jarosławiu, załogi udały się w kierunku Przemyśla, gdzie czekały na nich kolejne, przygotowane przez organizatorów Zlotu-zadania.

14. Turniej Pierwsza Pomoc - Ratownicy są wśród nas - I część test

Turniej wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej jest finałowym etapem programu „PIERWSZA POMOC - RATOWNICY SĄ WŚRÓD NAS".

Przedsięwzięcie to, już po raz trzeci realizowane jest w ramach programu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego pod nazwą „Bezpieczny Jarosław".

W dniu 28 maja 2010 roku w sali narad Urzędu Miasta Jarosławia odbyła się I część turnieju - test pisemny. Test składał się z 20 pytań i był pisany przez całą drużynę.

II część turnieju - część praktyczna odbędzie w Dniu Dziecka - 1 czerwca 2010r. na jarosławskim rynku.

W tym roku do udziału w turnieju zgłosiło się 20 trzyosobowych zespołów, w tym 11 drużyn ze szkół podstawowych i 9 gimnazjalnych. W bieżącej edycji, w turnieju udział wezmą 3 drużyny ze szkół gimnazjalnych z miejscowości: Wierzbna, Boratyn, Szówsko, oraz 4 drużyny ze szkół podstawowych z Kramarzówki, Świebodnej, Jodłówki i Pruchnika.

W ramach realizowanego programu, uświadamiamy, uczymy i ćwiczymy zasady postępowania w nagłych zdarzeniach, zagrażających życiu człowieka. Umiejętność udzielenia szybkiej i skutecznej pomocy po wypadku, jeszcze przed przybyciem służb medycznych, powinna być znana każdemu człowiekowi.

Całe przedsięwzięcie realizowane jest przy współpracy:

Centrum Ratownictwa Medycznego sp. z o.o. - p. Tarkowskiego

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu - Pogotowie Ratunkowe

Stowarzyszenia Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych Bezpieczne Życie" w Jarosławiu

Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu

Uczniów Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu

Komisji Przestrzegania Prawa i Porządku Publicznego - Rady Miasta Jarosławia

Dla laureatów turnieju czekają bardzo atrakcyjne nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Jarosławia i dofinansowane przez sponsorów: PZU Życie S.A. oraz Aeroklub Ziemi Jarosławskiej.

15. II część turnieju "Pierwsza Pomoc - Ratownicy są wśród nas"

W dniu 1 czerwca 2010 roku w hali sportowej MOSiR w Jarosławiu odbyła się II część (praktyczna) turnieju wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w ramach programu pn. „Pierwsza pomoc - ratownicy są wśród nas".  

W tym roku do udziału w turnieju zgłosiło się 20 trzyosobowych zespołów - 11 drużyn ze szkół podstawowych w tym 4 drużyny ze szkół podstawowych z Kramarzówki, Świebodnej, Jodłówki i Pruchnika oraz 9 gimnazjalnych w tym 3 z miejscowości Wierzbna, Boratyn, Szówsko. Przedsięwzięcie, było realizowane już po raz trzeci przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia w ramach programu pn.„Bezpieczny Jarosław".

Współorganizatorami przedsięwzięcia byli:

Centrum Ratownictwa Medycznego sp. z o.o. - p. Tarkowskiego

Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu - Pogotowie Ratunkowe

Stowarzyszenie Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych Bezpieczne Życie" w Jarosławiu

Komenda Powiatowa Policji w Jarosławiu

Sponsorem głównym programu był Powszechny Zakład Ubezpieczeń Życie S.A.

W części praktycznej, startujące drużyny musiały zmierzyć się z 3 zainscenizowanymi sytuacjami, wymagającymi udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym osobom. W roli pozorantów („ofiar" nieszczęśliwych wypadków) wcielili się uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Realizm w odtwarzaniu pozorowanych wypadków był dodatkowym wyzwaniem dla członków startujących drużyn.

O zwycięstwie decydowała łączna suma punktów uzyskanych przez poszczególne drużyny na pisemnym teście oraz w trakcie zawodów.

      Ostatecznie, zwycięzcą turnieju w kategorii „Szkoły Podstawowe" została drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową nr 10. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa Nr 11, a trzecie Szkoła Podstawowa Nr 7. W kategorii „Gimnazja" zwycięzcą został Zespół Szkół im. Jana Pawła II Publiczne Gimnazjum nr 5, drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół w Szówsku, a trzecie miejsce zajęła drużyna z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek.

Zwycięzcom turnieju nagrody wręczał z-ca Burmistrza Miasta Jarosławia - Bogdan Wołoszyn oraz Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia - Lesław Strohbach.

Laureaci turnieju otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Jarosławia i dofinansowane przez sponsorów: PZU Życie S.A. oraz Aeroklub Ziemi Jarosławskiej.

Wszyscy laureaci oraz przedstawiciele zwycięskich szkół tj. Szkoły Podstawowej Nr 10 i Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, odebrali z rąk burmistrza nagrodę dla szkoły. 

Składy zwycięskich drużyn:

W kategorii „szkoły podstawowe"

I - miejsce (Szkoła Podstawowa Nr 10)

Aleksandra Mokrzycka

Anna Stankiewicz

Katarzyna Motyka

II - miejsce (Szkoła Podstawowa Nr 11)

Mateusz Gmyrek

Jakub Pikuła

Arkadiusz Sadecki

III - miejsce (Szkoła Podstawowa Nr 7)

Paweł Białowąs

Radosław Olejarz

Konrad Kowal

W kategorii „gimnazja"

I - miejsce (Zespół Szkół im. Jana Pawła II - Publiczne Gimnazjum Nr 5)

Małgorzata Kuźmicha

Alicja Świętoniowska

Katarzyna Sota

II - miejsce (Zespół Szkół w Szówsku - Publiczne Gimnazjum)

Ewa Manula

Dominika Lotycz

Edyta Pyrczak

III - miejsce (Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek)

Małgorzata Kamińska

Oliwia Szkoła

Martyna Rechton

16. Stop18

W dniu 16 czerwca 2010 roku w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", na terenie miasta, już po raz czwarty, przeprowadzono badanie ankietowe „Tajemniczy klient".

Celem tego badania był monitoring zjawiska sprzedaży napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych osobom wyglądającym na niepełnoletnie. Badanie „Tajemniczy klient" jest elementem Ogólnopolskiego Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży - STOP 18. Przypominamy, że w naszym mieście program ten został poszerzony o problematykę sprzedaży napojów alkoholowych nieletnim.

Ankieterami byli pełnoletni uczniowie jarosławskich szkół ponadgimnazjalnych: I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących oraz Zespołu Szkół Spożywczych, Chemicznych i Ogólnokształcących.

W trakcie realizacji przedsięwzięcia, ankietujący wraz z towarzyszącymi im pracownikami UM - sprawdzali, w jaki sposób jarosławscy sprzedawcy respektują obowiązujące przepisy prawne dot. sprzedaży alkoholu i papierosów osobom niepełnoletnim

Uczniowie, których wygląd powinien wzbudzać wątpliwość, co do ich pełnoletności, podejmowali próby zakupu napojów alkoholowych i papierosów w odwiedzanych placówkach handlowych. Łącznie ankieterzy odwiedzili 84 placówki handlowe i gastronomiczne, prowadzące sprzedaż papierosów i napojów alkoholowych.

Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi do papierosów

Ankieterzy dokonali próby zakupu papierosów w 42 punktach handlowych. W 29 z nich (69%) spotkali się z odmową sprzedaży, natomiast w 13 (31%) sprzedawcy nie mieli oporów przed dokonaniem sprzedaży. 

Wyniki badań dot. dostępności młodych ludzi do alkoholu

Ankietujący odwiedzili łącznie 42 punkty handlowe i gastronomiczne zajmujące się sprzedażą wyrobów alkoholowych. W 35 przypadkach (83%) sprzedający odmówili sprzedaży napojów alkoholowych młodym klientom, prosząc o okazanie dokumentu potwierdzającego ich pełnoletność, natomiast w 7 przypadkach (17%), młodzi ankieterzy nie mieli problemu z zakupem alkoholu.

Uzyskane wyniki, w porównaniu z latami ubiegłymi, wskazują na poprawę w zakresie sprzedaży wyrobów tytoniowych, natomiast w zakresie sprzedaży alkoholu młodym ludziom, wynik nie uległ zmianie w stosunku do roku ubiegłego.

Zwiększył się procent sprzedawców, którzy przy zakupie papierosów zażądali okazania dokumentu tożsamości - świadczy to o wzroście świadomości handlujących, co do uprawnień do kontrolowania dokumentów.

           

Uzyskane wyniki w porównaniu do lat ubiegłych, pozwalają na optymizm w związku z zauważalną, pozytywną tendencją w zakresie odpowiedzialnego podejścia jarosławskich sprzedawców do kwestii sprzedaży napojów alkoholowych i papierosów osobom nieletnim

17. Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi

W dniu 7 lipca 2010 r. o godz. 13:00, w sali lustrzanej kamienicy Attavantich (Rynek 5), obyło się losowanie nagród rzeczowych w ramach przedsięwzięcia promującego badania mammograficzne wśród kobiet - Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Każda z Pań uczestnicząca w badaniu mammograficznym w NZOZ „Almed", w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca br. otrzymała kupon konkursowy. Wypełniony kupon trafiał do specjalnie na tę okoliczność wystawionej urny.

Spośród kuponów, które znalazły się w urnie, Bogdan Wołoszyn - Zastępca Burmistrza Miasta Jarosławia, w obecności komisji składającej się z przedstawicieli UM Jarosławia oraz NZOZ „Almed", wylosował 6 kuponów, których właścicielki otrzymają nagrody rzeczowe - sprzęt AGD.

Nagrody otrzymają następujące Panie:

  • 1. Barbara Czerepka - odkurzacz
  • 2. Danuta Kycik - robot kuchenny
  • 3. Zofia Haluk - ekspres do kawy
  • 4. Janina Kiszka - suszarka do włosów + zegarek
  • 5. Maria Mendyk - suszarka do włosów + zegarek
  • 6. Krystyna Wróbel - bon premiowy o wartości 500 zł do wykorzystania w Aptece "Vademecum"

Sponsorzy nagród:  Burmistrz Miasta Jarosławia, PGNiG, PHU „Szron", Emdex, Elektro Market,  apteka „Vademecum".

14 lipca o godz. 11.00 w sali narad Urzędu Miasta Burmistrz Miasta wręczy Paniom wylosowane nagrody.

Przypominamy, że Burmistrz Miasta Jarosławia w ramach programu "Bezpieczny Jarosław" przyłączył się do przedsięwzięcia, podejmując działania mające zachęcić mieszkanki Jarosławia - kobiety w wieku 50-69 lat - do poddania się profilaktycznym badaniom mammograficznym, w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Od maja br. rozpowszechniane są plakaty i ulotki. Mieszkanki Jarosławia, do których został skierowany program otrzymują imienne zaproszenia na badanie mammograficzne, a dodatkowym elementem zachęcającym do jego przeprowadzenia jest losowanie atrakcyjnych  nagród rzeczowych. Wystarczy wrzucić do urny wypełniony specjalny kupon konkursowy, wręczany Paniom po wykonaniu badaniu.

Następne losowania nagród rzeczowych odbędą się 7 października 2010 r. i 7 stycznia 2011 r.

Jeszcze raz zachęcamy Panie do profilaktycznych badań. Przypominamy, że badania przeznaczone są dla kobiet w wieku 50-69 roku, po upływie 24 miesięcy od poprzedniego badania. Badania wykonywane są bez skierowań!

18. Pierwsze nagrody trafiły do przebadanych kobiet - lipiec 2010

Od dłuższego czasu informowaliśmy o badaniach mammograficznych prowadzonych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, przeznaczonych dla kobiet w wieku od 50 - 69 roku życia. 14 lipca br. w Ratuszu sześć Pań odebrało pierwsze nagrody. Wystarczyło tylko przyjąć zaproszenie, poddać się profilaktycznemu badaniu i wrzucić kupon do urny.

Losowanie nagród odbyło się tydzień wcześniej w kamienicy Attavantich. Spośród kuponów wrzuconych do urny, zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn w obecności komisji wylosował 6, których właścicielki otrzymały dzisiaj nagrody rzeczowe. Odkurzacz trafił do Barbary Czerepki, robot kuchenny do Danuty Kycik, ekspres do kawy otrzymała Zofia Haluk, suszarkę do włosów i zegarek Janina Kiszka oraz Maria Mendyk, natomiast bon premiowy o wartości 500 zł do wykorzystania w Aptece „Vademecum" odebrała Krystyna Wróbel.

Poza głównymi nagrodami ufundowanymi przez: Burmistrza Miasta Jarosławia,   PGNiG,    PHU „Szron",  Emdex, Elektro Market,  Aptekę „Vademecum", Panie otrzymały dodatkowe upominki od Małgorzaty Górskiej - prezes Apteki „Vademecum" oraz Marcina Grząby - przedstawiciela PGNiG.

Nagrody trafiły do czterech mieszkanek Jarosławia i dwóch mieszkanek powiatu, które poddały się badaniu mammograficznemu w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca br.

- Na przestrzeni tych 3 miesięcy zgłosiło się do nas ponad 1000 kobiet, co stanowi 1/3 badanych w przychodni w ciągu roku - podkreślał Radosław Zawada, prezes Przychodni „Almed". Jest to duży sukces i przy założeniu, że w następnych okresach podobna ilość kobiet skorzysta z badań, to mamy szansę na najlepszy wynik na Podkarpaciu - dodał.

Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Burmistrza Miasta Jarosławia i akcji wysyłania imiennych zaproszeń do mieszkanek Jarosławia. Jedna z nagrodzonych Pań podkreślała, że miała moment zawahania, ale telefon zachęcający do przyjścia na badanie pomógł jej podjąć decyzję, o możliwości wylosowania nagrody dowiedziała się już na miejscu. Dzisiaj wszystkie zgodnie apelowały do tych Pań, jeszcze niezdecydowanych, żeby odrzuciły wszelkie obawy i strach.

W spotkaniu uczestniczyli: zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn, Lesław Strohbach - naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Radosław Zawada - prezes Przychodni „Almed", Justyna Wojciechowska-Piczwajda - pracownik Przychodni „Almed", Małgorzata Górska - prezes Apteki „Vademecum", Marcin Grząba - przedstawiciel PGNiG.

Następne losowania nagród rzeczowych odbędą się 7 października 2010 r. i 7 stycznia 2011 r.

Przypomnijmy!

Burmistrz Miasta Jarosławia w ramach programu "Bezpieczny Jarosław" przyłączył się do przedsięwzięcia, podejmując działania mające zachęcić mieszkanki Jarosławia - kobiety w wieku 50-69 lat - do poddania się profilaktycznym badaniom mammograficznym,  w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Od maja br. rozpowszechniane są plakaty i ulotki. Mieszkanki Jarosławia, do których został skierowany program otrzymują imienne zaproszenia na badanie mammograficzne, a dodatkowym elementem zachęcającym do jego przeprowadzenia jest losowanie atrakcyjnych  nagród rzeczowych. Wystarczy wrzucić do urny wypełniony specjalny kupon konkursowy, wręczany Paniom po wykonaniu badaniu.

Jeszcze raz zachęcamy Panie do wykonania profilaktycznego badania (po upływie 24 miesięcy od poprzedniego badania). Wykonywane są bez skierowań!

Bon premiowy otrzymała Krystyna Wróbel | Fot. Małgorzata Młynarska
Bon premiowy otrzymała Krystyna Wróbel
Fot. Małgorzata Młynarska
Nagrody wręczył zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn.
Nagrody wręczył zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn.
Pierwszą nagrodę - odkurzacz odebrała Barbara Czerepka.
Pierwszą nagrodę - odkurzacz odebrała Barbara Czerepka.
Robot kuchenny dla Danuty Kycik.
Robot kuchenny dla Danuty Kycik.
Ekspres do kawy dla Zofii Haluk.
Ekspres do kawy dla Zofii Haluk.
Suszarkę do włosów i zegarek odebrała Janina Kiszka...
Suszarkę do włosów i zegarek odebrała Janina Kiszka...
oraz Maria Mendyk.
oraz Maria Mendyk.

19. Posiedzenie Rady Programowej „Bezpieczny Jarosław”

W dniu 20.09.2010 r. w sali narad Urzędu Miasta Jarosławia odbyło się kolejne posiedzenie Rady Programowej „Bezpieczny Jarosław". Tematem wiodącym spotkania była ocena stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w naszym mieście na przestrzeni 2010 r.

Na spotkanie zostali zaproszeni przewodniczący Rad Dzielnic z terenu miasta Jarosławia, przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Miejskiej.

Spotkanie poprowadził Przewodniczący Rady Programowej BJ Andrzej Pieszko, który na wstępie powitał zebranych i przedstawił program obrad.

W imieniu jarosławskich władz samorządowych, głos zabrał Bogdan Wołoszyn - Z-ca Burmistrza Miasta, który podziękował uczestnikom spotkania za dotychczasowa współpracę oraz poinformował o zagrożeniu, które pojawiło się w ostatnim okresie czasu w Jarosławiu, związane ze sprzedażą substancji chemicznych w formie tzw. dopalaczy.

Przedstawiciele instytucji, zajmujących się utrzymaniem porządku i zapewnieniem bezpieczeństwa w mieście (KP Policji, KP Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego) przedstawili ocenę zagrożeń bezpieczeństwa i porządku publicznego w I półroczu 2010, a także poinformowali o przedsięwzięciach realizowanych i planowanych w najbliższym okresie do realizacji.

Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele Rad Dzielnic oraz członkowie Rady Programowej BJ, przedstawili własne, szczegółowe sugestie dot. poprawy bezpieczeństwa i porządku na terenie miasta.

Uczestniczący w spotkaniu Jan Biłas - Sekretarz Miasta, zadeklarował przekazanie zgłoszonych uwag i propozycji właściwym instytucjom i służbom.

20. Cwiczenia OC - Bezpieczny Jarosław 2010 - wrzesień 2010

29 września 2010 r. odbyło się kompleksowe ćwiczenie zgrywające Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego pod kryptonimem "Bezpieczny Jarosław 2010". W ćwiczeniu wzięły udział  wydzielone siły i środki następujących służb i instytucji:

- Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie (Samodzielny Pododdział  

  Antyterrorystyczny),

- Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu,

- Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu,

- Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu,

- Centrum Ratownictwa Medycznego sp. z o.o. - p.  Tarkowskiego

- Straży Miejskiej w Jarosławiu,

- Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Jarosławiu,

- Zakładowej formacji obrony cywilnej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarosławiu,

- Szkoły Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu,

- Zespołu Szkół Ogólnokształcących  im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu

Ćwiczenie składało się z 4 epizodów:

I „Pożar budynku szkoły, ewakuacja, prowadzenie akcji ratowniczo - gaśniczej, udzielanie pomocy poszkodowanym"

II „Prowadzenie działań antyterrorystycznych przez siły Policji. Udzielanie pomocy    medycznej poszkodowanym",

III „Zdarzenie drogowe - wypadek autobusu, przewożącego młodzież szkolną, akcja ratownicza, pomoc poszkodowanym"

IV  „Prowadzenie działań zabezpieczających oczyszczalnię ścieków przy ul. Wróblewskiego na skutek zagrożenia  powodziowego"

Głównymi autorami ćwiczenia byli przedstawiciele:

1.  Urzędu Miasta Jarosławia

    - Kierownik ćwiczenia  Jan Biłas, Lesław Strohbach, Bartłomiej Zyzański, Patrycja  

       Lachnik,  Marian Czech

2.  KP Państwowej Straży Pożarnej w Jarosławiu - st. kpt. Janusz Jabłoński, st. kpt. Krzysztof    

     Kowal i asp. sztab. Krzysztof Skowroński,

3.  Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu - podinsp. Józef Napora

4.  Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu  - st. insp. ds. Obronnych  i OC Stanisław

     Obszarny.

5.  Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji - asp. Arkadiusz Tryczyński

Ćwiczenie przebiegło zgodnie z przyjętym harmonogramem i wzbudziło duże zainteresowanie mieszkańców Jarosławia, zaproszonych gości oraz stanowiło istotny element szkoleniowy dla członków Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz uczestniczących w ćwiczeniu służb.

21. Losowanie nagród Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi

W dniu 7 października 2010 r. o godz. 11.00, w sali narad Urzędu Miasta obyło się losowanie nagród rzeczowych w ramach przedsięwzięcia promującego badania mammograficzne wśród kobiet - Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Każda z Pań uczestnicząca w badaniu mammograficznym w NZOZ „Almed", w okresie od 1 lipca do 6 października br. otrzymała kupon konkursowy. Wypełniony kupon trafiał do specjalnie na tę okoliczność wystawionej urny.

Spośród kuponów, które znalazły się w urnie, Andrzej Wyczawski - Burmistrz Miasta Jarosławia, w obecności komisji składającej się z przedstawicieli UM Jarosławia oraz NZOZ „Almed", wylosował 7 kuponów, których właścicielki otrzymają nagrody rzeczowe w postaci sprzętu AGD.

Nagrody otrzymają następujące Panie:

Czesława Bat - odkurzacz Zelmer                                         

Bronisława Garaś - maszynka do mięsa - optimum

Józefa Wielgosz-Hirny - żelazko Philips                                                                               

Maria Rówińska - suszarka do włosów MPM + zestaw książek kucharskich

Janina Piętnik - suszarka do włosów Braun + zestaw książek kucharskich                      

Krystyna Polkowska - krajalnica Zelmer      

Anna Stęchła - bon premiowy o wartości 500 zł do wykorzystania w Aptece "Vademecum"

Sponsorzy nagród:  Burmistrz Miasta Jarosławia,   PGNiG,    PHU „Szron",   „Apteka „VADEMECUM",   Emdex,   Elektro Market .

14 października o godz. 11.00 w sali narad Urzędu Miasta Burmistrz Miasta Jarosławia wręczy Paniom wylosowane nagrody.

Przypominamy, że Burmistrz Miasta Jarosławia w ramach programu "Bezpieczny Jarosław" przyłączył się do przedsięwzięcia, podejmując działania mające zachęcić mieszkanki Jarosławia - kobiety w wieku 50-69 lat - do poddania się profilaktycznym badaniom mammograficznym, w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Od m-ca maja br. rozpowszechniane są okolicznościowe plakaty i ulotki. Mieszkanki Jarosławia, do których został skierowany program otrzymują imienne zaproszenia na badanie mammograficzne, a dodatkowym elementem zachęcającym do jego przeprowadzenia jest losowanie atrakcyjnych  nagród rzeczowych.

Wystarczy wrzucić do urny wypełniony specjalny kupon konkursowy, wręczany Paniom  po wykonaniu badaniu.

Następne, ostatnie losowania nagród rzeczowych odbędą się 7 stycznia 2011 r.

Jeszcze raz zachęcamy Panie do profilaktycznych badań. Przypominamy, że badania przeznaczone są dla kobiet w wieku 50-69 roku, po upływie 24 miesięcy od poprzedniego badania. Badania wykonywane są bez skierowań!

22. Kolejne nagrody trafiły do uczestniczek badań mammograficznych

14 października br. w Sali narad Ratusza siedem Pań odebrało kolejne nagrody w ramach przedsięwzięcia promującego badania mammograficzne, prowadzone w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, skierowanego do kobiet w wieku od 50 - 69 roku życia. Wystarczyło tylko przyjąć zaproszenie, poddać się profilaktycznemu badaniu i wrzucić kupon do urny.

Losowanie nagród odbyło się 7 października w sali narad UM. Spośród kuponów wrzuconych do urny Burmistrz Miasta w obecności komisji wylosował 7, których właścicielki otrzymały dzisiaj nagrody rzeczowe.

Nagrodzone panie przywitał Bogdan Wołoszyn - zastępca burmistrza miasta, który następnie, wspólnie z Radosławem Zawadą - prezesem Przychodni Specjalistyczno-Diagnostycznej „Almed" - przystąpił do wręczania nagród.

Odkurzacz trafił do Czesławy Bat, maszynka do mięsa do Bronisławy Garaś, żelazko otrzymała Józefa Wielgosz-Hirny, suszarkę do włosów i zestaw książek kucharskich otrzymały panie Janina Piętnik oraz Maria Rówińska, krajalnica trafiła do rąk Krystyny Polkowskiej, natomiast bon premiowy o wartości 500 zł do wykorzystania w Aptece „Vademecum" odebrała Anna Stęchła.

Poza głównymi nagrodami ufundowanymi przez: Burmistrza Miasta Jarosławia,   PGNiG,    PHU „Szron", Aptekę „Vademecum,  Emdex, Elektro Market", panie otrzymały również dodatkowe upominki, ufundowane przez PGNiG Gazownia Jarosławska oraz Aptekę „Vademecum". Laureatkom wręczyli je przedstawiciele tych instytucji, p. Marcin Grząba (PGNiG) i Małgorzata Górska („Vademecum").

Nagrody trafiły do czterech mieszkanek Jarosławia i trzech mieszkanek powiatu jarosławskiego, które wzięły udział w badaniu mammograficznym w okresie od 7 lipca do 6 października br.

Na przestrzeni tych 3 miesięcy zgłosiło się do nas 1928 kobiet, co statystycznie w ramach WOK kwalifikuje Przychodnię Almed na pierwszym miejscu w województwie podkarpackim. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia Burmistrza Miasta Jarosławia i akcji wysyłania imiennych zaproszeń do mieszkanek Jarosławia " - podkreślał z zadowoleniem Radosław Zawada, prezes  „Almedu".

W spotkaniu uczestniczyli również pracownicy wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - Urzędu Miasta Jarosławia, biorący udział w realizacji tego przedsięwzięcia. 

Następne losowania nagród rzeczowych odbędą się już w nowym roku - 7 stycznia 2011 r.  

Nagrody wręczył zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn
Nagrody wręczył zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn
Pierwszą nagrodę - odkurzacz odebrała Czesława Bat
Pierwszą nagrodę - odkurzacz odebrała Czesława Bat
maszynka do mięsa trafiła do Bronisławy Garaś
maszynka do mięsa trafiła do Bronisławy Garaś
żelazko otrzymała Józefa Wielgosz-Hirny
żelazko otrzymała Józefa Wielgosz-Hirny
uszarkę do włosów i zestaw książek kucharskich otrzymały panie Janina Piętnik
uszarkę do włosów i zestaw książek kucharskich otrzymały panie Janina Piętnik
oraz Maria Rówińska
oraz Maria Rówińska
krajalnice trafiła do rąk Krystyny Polkowskiej
krajalnice trafiła do rąk Krystyny Polkowskiej
Upominki wręczył Marcin Grząba - przedstawiciel PGNiG
Upominki wręczył Marcin Grząba - przedstawiciel PGNiG
a także Małgorzata Górska prezes Apteki Vademecum
a także Małgorzata Górska prezes Apteki Vademecum
Bon premiowy otrzymała Anna Stęchła
Bon premiowy otrzymała Anna Stęchła

23. „Pierwsza pomoc- ratownicy są wśród nas” - w Ratuszu

Mając na uwadze występujące zapotrzebowanie w zakresie doskonalenia umiejętności dot. udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej wśród pracowników Urzędu Miasta Jarosławia, w dniach 18-20 października 2010 r. z inicjatywy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, zostały przeprowadzone szkolenia przeznaczone dla urzędników jarosławskiego Ratusza.

Szkolenia prowadził wykwalifikowany ratownik medyczny z Pogotowia Ratunkowego - Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.

Szkolący zapoznał urzędników z podstawowymi zasadami postępowania w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy, osobom dorosłym oraz dzieciom, zarówno w nagłych sytuacjach, do których może dojść w najbliższym otoczeniu każdego z nas, domu, pracy (złamania kończyn, omdlenia, utrata przytomności itp.), jak też poszkodowanym w wyniku wypadków komunikacyjnych,

W praktycznej części szkolenia, jego uczestniczy mogli przećwiczyć zasady udzielania pierwszej pomocy na specjalistycznych fantomach.

Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem pracowników, o czym może świadczyć liczba 60 uczestników, którzy wzięli w nim udział, oraz wykazywane zainteresowanie, przejawiające się w licznych pytaniach dotyczących kwestii praktycznych, kierowanych do ratownika prowadzącego zajęcia.

Kolejnym etapem realizowanego przedsięwzięcia realizowanego w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" będą szkolenia organizowane dla członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz młodzieży jarosławskich szkół podstawowych i gimnazjalnych.

24. Bezpieczna droga do szkoły - listopad 2010

Od 9 listopada 2010 roku funkcjonariusze Straży Miejskiej wspólnie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji realizują program pod hasłem "Bezpieczna droga do szkoły". 

"Bezpieczna droga do szkoły" to cykliczna akcja, która na stałe wpisała się  w ramy miejskiego programu poprawy bezpieczeństwa „Bezpieczny Jarosław".

Dzieci w trakcie spotkań uczą się między innymi: jak bezpiecznie poruszać  się po drogach, jak bezpiecznie korzystać z placu zabaw, a także jak radzić sobie w trudnych sytuacjach najczęściej zadarzających się w szkole, czy w domu. Podczas spotkań dzieci mają możliwość dowiedzieć się jakie zadania realizują policjanci i straż miejska. 

Program skierowany jest do dzieci w wieku 5 - 7 lat (grupy zerowe w przedszkolach i szkołach podstawowych oraz I klasy szkół podstawowych).

Adresaci programu w trakcie spotkań otrzymają plany lekcji, elementy odblaskowe oraz słodycze, natomiast każde przedszkole i szkoła podstawowa otrzymuje komplet 25 kamizelek odblaskowych dla najmłodszych.

Całą akcje wspomaga główny sponsor programu "Bezpieczny Jarosław"- PGNiG.

Ostatnim etapem przedsięwzięcia, podsumowującym akcję jest konkurs plastyczny pod hasłem „Bezpiecznie w domu, w szkole, na podwórku i na drodze" przeznaczony dla wszystkich dzieci, organizowany w dwóch kategoriach wiekowych.

Regulamin konkursu otrzymuje opiekun każdej odwiedzanej klasy i oddziału przez prowadzących spotkania funkcjonariuszy policji i straży miejskiej.

Dla dzieci - laureatów konkursu, przewidziano okolicznościowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

25. Bezpieczna droga do szkoły w Świebodnej

Dzięki współpracy Straży Miejskiej, Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w ramach programu „Bezpieczny Jarosław" i Stowarzyszenia Poszkodowanym w Wypadkach Komunikacyjnych „Bezpieczne Życie" w Jarosławiu, możliwe było rozszerzenie programu „Bezpieczna droga do szkoły" poza granice Jarosławia.

W dniu 1 grudnia 2010 r. przedstawiciele Stowarzyszenia i Straży Miejskiej dotarli do Szkoły Podstawowej w Świebodnej i przeprowadzili tam spotkanie z dziećmi. Uczniowie z wielką radością przyjęli gości i chętnie wysłuchali ciekawej prelekcji. Przedstawiciele Stowarzyszenia i Straży Miejskiej poruszyli szereg istotnych kwestii dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze pieszo i rowerem, widoczności na drodze oraz bezpiecznego korzystania z uroków zimy np. przy zjeżdżaniu z górki na sankach. Strażnicy opowiedzieli o swojej pracy; o zadaniach i obowiązkach, które realizują podczas służby.

Pomysłodawczynią spotkania była pani Beata Gomułka.
Stowarzyszenie przekazało uczniom odblaski, które przyczynią się do tego by dzieci były widoczne na drodze o zmroku. Natomiast dzięki wsparciu Wydziału Bezpieczeństwa Miasta i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jarosławia dzieci otrzymały kolorowe plany lekcji z  numerami alarmowymi a na ręce dyrektora szkoły pana Eugeniusza Mikłasza strażnicy przekazali kamizelki odblaskowe. Dla dzieci aktywnie biorących udział w spotkaniu przeznaczone były niespodzianki.
W spotkaniu wzięli udział p. Bronisław Wieliczko prezes Stowarzyszenia oraz Paweł Sęk i Bogusław Ryzner funkcjonariusze Straży Miejskiej w Jarosławiu.

26. "Pierwsza Pomoc - ratownicy sa wśród nas" dla członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kolejnym etapem przedsięwzięcia "Pierwsza pomoc - ratownicy sa wśród nas" realizowanego w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", były szkolenia zorganizowane dla członków Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku.

W dniu 14.12.2010 r. w siedzibie Rady Dzielnicy nr 1, wykwalifikowany ratownik medyczny jarosławskiego COM, przeprowadził zajęcia  praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W zajęciach wzięło udział ok. 30 osób.

W opinii uczestników szkolenia  było ono bardzo przydatne i niewatpliwie pozwoliło na uzyskanie wiedzy w zakresie  właściwego zachowania się w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu. 

Członkowie Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku wyrazili zainteresowanie kontynuacją takich szkoleń.

27. „Bezpieczne Święta 2010 – sztuczne ognie”

W okresie przedświątecznym jarosławska Straż Miejska przeprowadziła spotkania z dziećmi na temat bezpiecznego używania sztucznych ogni. Akcja prowadzona była przy wsparciu Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w ramach programu "Bezpieczny Jarosław".

Adresatami prelekcji byli uczniowie klas IV-VI w Szkole Podstawowej nr 7 im. Stanisława Staszica, Szkole Podstawowej nr 9 im. Tadeusza Kościuszki, Szkole Podstawowej nr 4 im. Stefana Żeromskiego oraz Szkole Podstawowej nr 10 im. Wojska Polskiego. Łącznie spotkania odbyły się w 31 oddziałach szkolnych.

Głównym celem spotkań, które poprowadzili  funkcjonariusze Straży Miejskiej było uświadomienie najmłodszym, jakie zagrożenia niesie za sobą zabawa wyrobami pirotechnicznymi, jakie niebezpieczne sytuacje mogą wystąpić podczas niewłaściwego obchodzenia się z nimi. Dzieci mogły również zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa przy używaniu sztucznych ogni. Celem podejmowanych corocznie zajęć profilaktycznych o tej tematyce jest stopniowe kształtowanie wśród dzieci poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne, jak również bezpieczeństwo kolegów i koleżanek.

Akty prawne regulujące handel materiałami pirotechnicznymi:

Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym - art. 37 (Dz. U. Nr 67 poz.679 z późniejszymi zmianami),

Rozporządzenia Wojewody Podkarpackiego nr 12/10 z dnia 7 grudnia 2010 w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa podkarpackiego.

W/w rozporządzenie wprowadza zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa podkarpackiego.

Zakaz ten nie obowiązuje w dniu 31 grudnia 2010 oraz w dniu 1 stycznia 2011, a także nie obejmuje organizatorów imprez i przedsięwzięć artystycznych, rozrywkowych rekreacyjnych i szkoleniowych, którzy organizując takie imprezy i przedsięwzięcia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, uzyskali zezwolenie właściwych organów.

28. „Wigilijny barszcz na jarosławskim Rynku”

W dniach 20-24 grudnia mieszkańcy Jarosławia mieli możliwość skorzystania z gorącego posiłku fundowanego przez Burmistrza Miasta w ramach programu „Bezpieczny Jarosław", w trakcie realizowanej akcji „Zima 2010-2011". W jednym z "kupieckich wozów" na jarosławskim rynku, wszyscy chętni otrzymali smaczną, gorącą zupę.
W dzień Wigilii serwowano natomiast tradycyjny barszcz z uszkami oraz kapustę.
Z ramienia Burmistrza akcję koordynował Wydział  Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM.  

Szczególne podziękowania należą się młodzieży - członkom Związku Strzeleckiego „Strzelec" Jednostka Strzelecka 2025 z Jarosławia, którzy w tym okresie zaangażowali się w akcję wydawania gorących posiłków.

Przedsięwzięcie wsparł Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Jarosławiu, którego pracownicy przygotowali  paczki żywnościowe, które zostały wręczone mieszkańcom  na jarosławskim Rynku w Wigilijny piątek.

Wydatnej pomocy udzielili; właściciel restauracji „Azjatycka", udostępniając na potrzeby akcji jeden z „kupieckich wozów", Agencja Reklamowa „Aleksandra" w formie nieodpłatnej emisji informacji dot. przedsięwzięcia oraz Straż Miejska.

W ramach akcji, w dniach 20 - 24 grudnia wydano ok. 500 posiłków oraz 100 paczek żywnościowych.

Należy z satysfakcją podkreślić pozytywne przyjęcie tej inicjatywy przez mieszkańców miasta korzystających z przygotowanych posiłków, którzy w ciepłych słowach wyrażali się  o realizowanym przedsięwzięciu  i jego  inicjatorach.

Copyright © 2014 Urząd Miasta Jarosławia, ul. Rynek 1, 37-500 Jarosław
Tel.: +48 16 624 87 00, faks: +48 16 624 87 65