Wieczorne koncerty, warsztaty, seminaria, liturgie, spotkania, wspólne biesiadowanie i potańcówki w klubie festiwalowym, to obraz minionych ośmiu dni Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni". Motywem przewodnim 23. edycji wydarzenia był wiek XIII. Utwory oraz interpretacje z tego okresu wykonały w jarosławskich świątyniach zespoły: Ritornello, Ensemble Micrologus, Jerycho, La Morra, Al Kindi Ensemble, Bracia Dominikanie i Schola Cantorum Minorum Chosoviensis.
Finałowym przedsięwzięciem był przedstawiony przez Scholę Węgajty dramat „Ludus Danielis" - arcydzieło muzyki średniowiecznej i jednocześnie sztuki dramatycznej. Historia proroka Daniela i perypetie oparte na noszącej jego imię księdze kanonu Biblii, ujęta w sceny i opatrzona muzyką zachowała się w rękopisie z londyńskiego British Museum, a ułożona została przez młodzieńców ze szkoły katedralnej w Beauvais.
Obok śpiewanych dialogów i osobistych wypowiedzi postaci, przebieg dramatu spajają procesjonalne kondukty (conductus) komentujące akcję, wprowadzające kolejne postaci, wyrażające emocje zbiorowe. Te właśnie części były przedmiotem warsztatów pod kier. Marcina Bornusa-Szczycińskiego i zostały zaprezentowane przez uczestników Chóru Festiwalowego 29 sierpnia w bazylice oo. dominikanów. Tam też festiwal oficjalnie dobiegł końca. W niedzielę, 30 sierpnia uczestnicy spotkali się po raz ostatni na Mszy św. w rycie trydenckim.
Organizator: Stowarzyszenie „Muzyka Dawna w Jarosławiu". Współorganizatorzy: Urząd Miasta Jarosławia, Klasztor OO. Dominikanów.
Więcej o Festiwalu na półmetku TUTAJ